Dokument & lagar (3 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2019/20:795 Utnämningen av ny generaldirektör för ISP av Kerstin Lundgren C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 november 2018 lämnade dåvarande generaldirektören för Inspektionen för strategiska produkter, ISP, sin tjänst. Generaldirektören har i vår ordning att i varje enskilt ärende

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:521 av Martina Johansson (C)

Fråga 2019/20:521 Gode män av Martina Johansson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Gode män och förvaltare gör ett mycket viktigt arbete varje dag för sina huvudmän. De gör det frivilligt och de gör det med uppdraget att stödja och sköta huvudmannens ekonomi, sörja för personen och bevaka personens

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:521 av Martina Johansson (C) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1609 Bättre interoperabilitet i nordisk krisberedskap av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige har denna sommar fått prov på storskalig nordisk interoperabilitet och EU-interoperabilitet i krisberedskapen för att hantera skogsbränderna. Sverige är för närvarande ordförande i

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)