Dokument & lagar (8 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1450 Nedstängning av moskéer av Jeff Ahl till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Österrike stängdes nyligen sju moskéer av den österrikiska regeringen och dessutom har imamer som sprider hatbudskap eller underblåser radikalism utvisats, detta med hänsyn till den radikalisering de bidrog med.

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1233 Säkerhetsläckor inom myndigheter av Jeff Ahl till Försvarsminister Peter Hultqvist S Jag med flera börjar bli allvarligt oroade över att vitala myndigheter hanterar hemligstämplad information på ett sätt som är allt annat än acceptabelt. Det gäller dels det uppmärksammade haveriet där Transportstyrelsen

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2005/06:499 av Schyman, Gudrun (-)

den 30 november Fråga 2005/06:499 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Psykiska problem hos unga kvinnor Antalet unga kvinnor som förtidspensionerats har ökat explosionsartat. Den procentuella ökningen är störst bland kvinnor under 30 år från 1 942 till 25 238Hela ökningen är kopplad till diagnosen

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:394 av Schyman, Gudrun (-)

den 17 november Fråga 2005/06:394 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Våldsutsatta ungdomar En ny undersökning från Rädda Barnen DN-debatt den 16 november 2005där 3 800 18-åringar svarat på frågor om de blivit utsatta för våld eller om de mött hot om våld, visar att mer än hälften av alla ungdomar

Inlämnad: 2005-11-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:240 av Schyman, Gudrun (-)

den 26 oktober Fråga 2005/06:240 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Stöd till RFSL:s brottsofferjour RFSL:s brottsofferjour får inte bidrag av Socialstyrelsen eftersom deras verksamhet inte riktar sig till utsatta barn, missbrukare eller kvinnor utsatta för mäns våld. Jouren står inför nedläggning.

Inlämnad: 2005-10-26 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1888 av Schyman, Gudrun (-)

den 15 juni Fråga 2004/05:1888 av Gudrun Schyman till statsrådet Morgan Johansson om barnkonventionen och kommunerna Majblommans Riksförbund lät nyligen Sifo genomföra en undersökning som visade att mer än 114 000 barn behöver kollo i sommar, samtidigt som var tredje kommun saknar platser. Undersökningen visar hur

Inlämnad: 2005-06-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1393 av Schyman, Gudrun (-)

den 11 april Fråga 2004/05:1393 av Gudrun Schyman till statsrådet Jens Orback om jämställdheten inom Försvarsmakten Försvaret ska minska resurserna för jämställdhetsarbetet. De som arbetar med frågorna inom Försvarshögkvarteret uppger att de känner sig motarbetade. De beskriver, i en intern rapport, att resursminskningens

Inlämnad: 2005-04-11 Besvarare: Leni Björklund (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1134 av Schyman, Gudrun (-)

den 3 mars Fråga 2004/05:1134 av Gudrun Schyman till statsrådet Morgan Johansson om barnbyn Skås bevarande Barnbyn Skå startade 1947 som ett alternativ till dåtidens auktoritära syn på barn och barnuppfostran. Dr Gustav Jonsson med flera gjorde barnbyns banbrytande arbete välkänt inte bara inom landet utan också långt

Inlämnad: 2005-03-03 Besvarare: Morgan Johansson (S)