Dokument & lagar (2 906 träffar)

Interpellation 2019/20:27 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2019/20:27 Demonstration och demokrati av Tobias Andersson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Klimatdemonstrationerna har inte undgått någon. Vad som initialt endast utgjordes av skolskolk har nu fått fäste globalt, och deltagarna räknas i miljoner. Statsrådet torde i sin roll som demokratiminister

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:27 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Demonstration och demokrati

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:157 Ridsportens förutsättningar av Ebba Hermansson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Omkring en halv miljon människor i Sverige beräknas syssla med någon form av aktiv hästsport. Ridsportens betydelse både för enskilda utövare och för Sverige som hästnation kan inte nog understrykas. Enligt

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:140 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:140 Produktionsincitament för film av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I samband med att regeringens budgetproposition för 2020 överlämnades till riksdagen onsdagen den 18 september framgick det att regeringen inte kommer att föreslå ett införande av produktionsincitament

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:140 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:66 av Katarina Brännström (M)

Fråga 2019/20:66 Pensionärer som missar bostadstillägg av Katarina Brännström M till Statsrådet Annika Strandhäll S Många pensionärer avstår från att söka bostadstillägg, trots att de troligen skulle kunna få ett rejält tillskott varje månad. Det har säkert många orsaker, men vi vet att många inte klarar av att söka eller

Inlämnad: 2019-09-27 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2019/20:66 av Katarina Brännström (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:65 av Katarina Brännström (M)

Fråga 2019/20:65 Hög sjukfrånvaro hos kvinnor av Katarina Brännström M till Statsrådet Annika Strandhäll S Under väldigt många år har det kommit rapporter om att kvinnors sjukfrånvaro är mycket hög och stiger. Detta får allvarliga konsekvenser på många sätt. Ekonomiskt betyder det att kvinnor generellt får sämre löneutveckling

Inlämnad: 2019-09-27 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2019/20:65 av Katarina Brännström (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:62 Dansk public service i Skåne av Per-Arne Håkansson S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Att ta del av nyheter och underhållning från Danmark i Skåne var under en lång rad av år, redan sedan public service-sändningarna en gång började, en självklarhet. Det hade det goda med sig att det underlättade

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L)

Interpellation 2018/19:319 Statens stöd till trossamfund av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En viktig del av regeringens politik för civilsamhället är ett ekonomiskt stöd. Det ges i olika former och på olika grunder. För idrottsrörelsen, folkbildningen, friluftsfrämjandet etcetera

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens stöd till trossamfund

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:317 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten för

Inlämnad: 2019-09-05 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:289 av Solveig Zander (C)

Interpellation 2018/19:289 En tydlig sjukförsäkringsprocess av Solveig Zander C till Statsrådet Annika Strandhäll S Dagligen hör vi historier om personer som får avslag på sin ansökan om sjukpenning. Det är i och för sig ingen nyhet det har förekommit i många år. Från riksdagens tillsynsmyndigheter, Riksrevisionen och

Inlämnad: 2019-06-10 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:289 av Solveig Zander (C) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:282 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2018/19:282 Socialförsäkringssystemet för företagare av Hans Rothenberg M till Statsrådet Annika Strandhäll S Företagare har på många sätt svåra förutsättningar att passa in i sociala försäkringssystemen då de sociala försäkringssystemen är uppbyggda utifrån att anställning är normen. Exemplen är otaliga

Inlämnad: 2019-06-07 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:282 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2018/19:258 Förhandsprövning av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De nya sändningstillstånden för public service skrivs just nu, och riksdagen ska fatta beslut om dem under året. Den utredning som gjorts har gett flera förslag på förändringar och förtydliganden. Vad

Inlämnad: 2019-05-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2018/19:256 Strategin för romsk inkludering av Maria Nilsson L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2012 fattade riksdagen beslut om en strategi för romsk inkludering. Den övergripande målsättningen med strategin är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga möjligheter i livet

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Strategin för romsk inkludering

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M)

Interpellation 2018/19:251 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Lars Püss M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2018/19:250 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Sten Bergheden M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2018/19:249 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:248 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M)

Interpellation 2018/19:247 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Åsa Coenraads M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:246 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2018/19:245 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Jan Ericson M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att generaldirektören Ann-Marie Begler lämnade sin tjänst hos Försäkringskassan frivilligt. Detta har dementerats av

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2018/19:244 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Arin Karapet M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna förekommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan