Dokument & lagar (16 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2019/20:795 Utnämningen av ny generaldirektör för ISP av Kerstin Lundgren C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 november 2018 lämnade dåvarande generaldirektören för Inspektionen för strategiska produkter, ISP, sin tjänst. Generaldirektören har i vår ordning att i varje enskilt ärende

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1609 Bättre interoperabilitet i nordisk krisberedskap av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige har denna sommar fått prov på storskalig nordisk interoperabilitet och EU-interoperabilitet i krisberedskapen för att hantera skogsbränderna. Sverige är för närvarande ordförande i

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1372 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2015/16:1372 Mänskliga rättigheter och flyktingavtal med Libyen av Kerstin Lundgren C till Statsrådet Ann Linde S EU har ingått ett avtal med Turkiet om att EU ska ha rätt att återsända asylsökande dit. En omfördelningsmekanism ska införas och EU ska ta emot motsvarande antal flyktingar från läger i Turkiet. Den

Inlämnad: 2016-06-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1372 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2015/16:193 av Kerstin Lundgren (C)

Interpellation 2015/16:193 Finlandssvenskarnas ställning i Sverige av Kerstin Lundgren C till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Statsrådet har sagt att hon ser de nationella minoritetsfrågorna som sin viktigaste fråga under mandatperioden. De nationella minoritetsfrågorna i Sverige har utvecklats utifrån

Inlämnad: 2015-11-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2015/16:193 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Finlandssvenskarnas ställning i Sverige

Skriftlig fråga 2005/06:1917 av Johansson, Kenneth (c)

den 11 juli Fråga 2005/06:1917 av Kenneth Johansson c till socialminister Berit Andnor s Ökad tillgång till service- och signalhundar En servicehund är tränad att ge sin funktionshindrade förare praktisk hjälp i vardagen, exempelvis genom att plocka upp saker från golvet, öppna och stänga dörrar och kasta skräp

Inlämnad: 2006-07-11 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Interpellation 2005/06:28 av Johansson, Kenneth (c)

den 6 oktober Interpellation 2005/06:28 av Kenneth Johansson c till statsrådet Morgan Johansson s Influensaberedskap och beslutsordning i händelse av pandemi FN och WHO gick nyligen ut med nya varningar om en framtida pandemi av fågelinfluensa, en världsomfattande epidemi. Exakta dödssiffror må vara spekulativa,

Inlämnad: 2005-10-06 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Interpellation 2004/05:313 av Johansson, Kenneth (c)

den 17 januari Interpellation 2004/05:313 av Kenneth Johansson c till socialminister Berit Andnor om de psykosociala följderna av stormkatastrofen Den svåra stormen som drog fram över Sverige lördagen den 8 januari orsakade svåra materiella skador, framför allt inom skogsbruksnäringen. I Halland, Skåne och Småland

Inlämnad: 2005-01-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: de psykosociala följderna av stormkatastrofen

Interpellation 2004/05:202 av Lundgren, Kerstin (c)

den 24 november Interpellation 2004/05:202 av Kerstin Lundgren c till statsrådet Morgan Johansson om hemlösa Den 20 november anordnade ett antal organisationer Gemenskapens dag i en av Stockholms många kyrkor. Ännu en gång möttes en del av landets alla hemlösa för att diskutera när något avgörande ska hända som förändrar

Inlämnad: 2004-11-24 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Interpellation 2004/05:133 av Lundgren, Kerstin (c)

den 11 november Interpellation 2004/05:133 av Kerstin Lundgren c till statsrådet Sven-Erik Österberg om LSS-kostnadsutjämningens konsekvenser Från den 1 mars i år har ett nytt system för utjämning av kommunernas kostnader för LSS-verksamheten varit i kraft. Systemet tillkom efter år av sökande efter en lämplig modell

Inlämnad: 2004-11-11 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Interpellation 2004/05:85 av Lundgren, Kerstin (c)

den 28 oktober Interpellation 2004/05:85 av Kerstin Lundgren c till statsrådet Lars-Erik Lövdén om bidrag till kommunerna som vill dela sig Under åren 2002 till 2004 har staten satsat 125 miljoner kronor på omkring 200 samverkansprojekt mellan kommuner och landsting där befolkningen minskar. Inför kommande två år ska

Inlämnad: 2004-10-28 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1386 av Johansson, Kenneth (c)

den 29 juni Fråga 2003/04:1386 av Kenneth Johansson c till statsrådet Morgan Johansson om bemötande av HBT-personer i socialtjänsten En aktuell rapport från Socialstyrelsen avslöjar brister i socialtjänstens bemötande av homo- och bisexuella personer. Enligt undersökningen förekommer diskriminerande särbehandling samt

Inlämnad: 2004-06-29 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Interpellation 2003/04:247 av Johansson, Kenneth (c)

den 26 januari Interpellation 2003/04:247 av Kenneth Johansson c till statsrådet Morgan Johansson om åtgärder inom socialtjänsten för att förebygga brott och förstärkning av samhällets värdegrund Den senaste tiden har en mängd förfärliga brott fäst vår uppmärksamhet på problemen för det svenska samhället att förebygga

Inlämnad: 2004-01-26 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2003/04:103 av Johansson, Kenneth (c)

den 17 oktober Fråga 2003/04:103 av Kenneth Johansson c till statsrådet Morgan Johansson om folkölsförsäljning till ungdomar Folköl är i dag den vanligaste rusdrycken bland ungdomar. I takt med att debutåldern sjunker och drickandet bland ungdomar ökar så ökar även problemen kring folkölet. I 30 år har Ungdomens Nykterhetsförbunds,

Inlämnad: 2003-10-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2002/03:1195 av Johansson, Kenneth (c)

den 30 juni Fråga 2002/03:1195 av Kenneth Johansson c till statsrådet Morgan Johansson om fysisk aktivitet på recept Fysisk aktivitet är naturligtvis mycket viktigt för folkhälsan och också ett prioriterat område av riksdagen. Mycket av genomförandet ska ske på lokal nivå, av kommuner, landsting och frivilliga organisationer,

Inlämnad: 2003-06-30 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Interpellation 2002/03:137 av Johansson, Kenneth (c)

den 21 januari Interpellation 2002/03:137 av Kenneth Johansson c till statsrådet Morgan Johansson om ohälsan hos barn och ungdomar Barn och ungdomar i Sverige har det relativt bra. Ur ett internationellt perspektiv är den materiella standarden hög och barns och ungdomars hälsa är god. Men detta till trots vet vi att

Inlämnad: 2003-01-21 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2002/03:232 av Johansson, Kenneth (c)

den 3 december Fråga 2002/03:232 av Kenneth Johansson c till statsrådet Morgan Johansson om Sveriges insatser för hiv/aids-preventionen i de baltiska länderna Under senare år har hivspridningen i de baltiska länderna och Ryssland ökat kraftigt. I Estland rör det sig om en femdubbling av antalet registrerade fall under

Inlämnad: 2002-12-03 Besvarare: Morgan Johansson (S)