Dokument & lagar (5 782 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1157 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:1157 Fjällräddningens förutsättningar med anledning av covid-19 av Cassandra Sundin SD till Statsrådet Mikael Damberg S Turismen och besöksnäringen i landets fjällområden står inför stora utmaningar. Vårdkapaciteten är en särskilt komplex fråga, särskilt inför påskledigheten. Stort fokus läggs på antalet

Inlämnad: 2020-04-03 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1157 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1156 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:1156 Fyra frihetsberövade syrianska ungdomar i Syrien av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S I en skriftlig fråga till utrikesministern 2019/20:1100 har jag tagit upp situationen för fyra frihetsberövade syrianska ungdomar i Qamishli i Syrien. Jag uppskattar utrikesminister Ann Lindes svar och

Inlämnad: 2020-04-06 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1156 av Robert Halef (KD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:393 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2019/20:393 Uteblivna utvisningar av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det kinesiska coronaviruset sveper över världen och lämnar sjukdom, död och ekonomisk kris efter sig. I skrivande stund kan ingen svensk ha lämnats oberörd av hur viruset påverkat vårt samhälle

Inlämnad: 2020-04-03 Svarsdatum: 2020-04-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:393 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1149 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2019/20:1149 Straffskärpningsgrund för brottslingar som utnyttjar coronakrisen av Johan Pehrson L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I coronakrisens spår finns det risk för att viss brottslighet ökar. Personer som är särskilt utsatta, till exempel äldre, kan komma att utsättas för bedrägerier,

Inlämnad: 2020-04-03 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1149 av Johan Pehrson (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1147 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:1147 Undantag från inreseförbud för säsongsanställda inom jordbruket av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen har den 17 mars 2020 beslutat om förordning 2020:127 om tillfälligt inreseförbud till Sverige för att hindra att det virus som orsakar covid-19 förs in i landet eller

Inlämnad: 2020-04-03 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1147 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1146 av Caroline Nordengrip (SD)

Fråga 2019/20:1146 Strandsatta svenskar av Caroline Nordengrip SD till Utrikesminister Ann Linde S Coronapandemin har strandsatt tiotusentals svenskar runt om i världen, och genom samarbeten med kommersiella flygbolag har UD lyckats få hem personer från länder med bland annat karantän och utbredd smittspridning. Många

Inlämnad: 2020-04-03 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1146 av Caroline Nordengrip (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1139 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2019/20:1139 Brottslighet och corona av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Krisen med spridning av coronaviruset gör att kriminella utnyttjar möjligheten att sko sig på andra människors utsatta situation. Det har rapporterats om att kriminella har riktat in sig

Inlämnad: 2020-04-02 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1139 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1137 av Lorena Delgado Varas (V)

Fråga 2019/20:1137 Chiles politiska fångar av Lorena Delgado Varas V till Utrikesminister Ann Linde S I dag kräver många chilenska organisationer att Chiles regering ska frige de politiska fångarna. Bland annat har den etiska kommissionen mot tortyr i Chile, tillsammans med organisationen Koordinationen för frihet för

Inlämnad: 2020-04-02 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1137 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1136 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:1136 Granskning av utländska direktinvesteringar av Arman Teimouri L till Statsrådet Mikael Damberg S En av följderna av coronapandemin är att priserna på svenska bolag fallit rekordsnabbt. Företag som äger och driver kritisk infrastruktur löper risk att falla i händerna på diktaturer om vi inte sätter stopp

Inlämnad: 2020-04-02 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1136 av Arman Teimouri (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1134 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2019/20:1134 Tre svenska fängslade medborgare i Eritrea, Iran och Kina av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Tre svenska medborgare är politiska fångar i utländska fängelser: journalisten Dawit Isaak i Eritrea, läkaren i katastrofmedicin Ahmadreza Djalali i Iran och förläggaren Gui Minhai i Kina.

Inlämnad: 2020-04-01 Svarsdatum: 2020-04-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1134 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 114 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1129 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:1129 Covid-19 och vapenlicenserna av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Mikael Damberg S För något år sedan införde Polismyndigheten en förordning om att skyttar som ville förnya sina vapenlicenser, eller i vissa fall också söka nya licenser, behöver kunna visa upp att de tävlat eller tränat ett visst

Inlämnad: 2020-03-30 Svarsdatum: 2020-04-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1129 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:392 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:392 Plundring av urbefolkningar av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I kampen för fred och mänskliga rättigheter har Sverige varit och är en viktig aktör, som bidragit med politiskt stöd och ekonomiskt bistånd till den fredsprocess som 2016 resulterade i en överenskommelse mellan

Inlämnad: 2020-03-26 Svarsdatum: 2020-04-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:392 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 143 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1123 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:1123 Svenska medborgare i surrogatprocess av Boriana Åberg M till Utrikesminister Ann Linde S Covid-19-utbrottet har orsakat stora problem för många människor. En grupp som är särskilt utsatt är barn som är födda via surrogatarrangemang i utlandet och inte kan få nödvändiga dokument för att kunna resa hem

Inlämnad: 2020-03-26 Svarsdatum: 2020-04-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1123 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1118 av Hans Rothenberg (M)

Fråga 2019/20:1118 Kompetensförluster under covid-19 av Hans Rothenberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Just nu går det ut varsel och nedskärningar i arbetstid på många av landets stora industrier och high-tech-bolag. Många av dem förlitar sig på ingenjörer och forskare som kommer från länder

Inlämnad: 2020-03-24 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1118 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:372 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:372 Sveriges feministiska utrikespolitik av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S År 2020 är det 25 år sedan 189 av FN:s medlemsstater samlades för att anta den så kallade Beijingplattformen om kvinnors och barns rättigheter. 25-årsjubileet innebär ett tillfälle att utvärdera hur långt

Inlämnad: 2020-03-19 Svarsdatum: 2020-04-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:372 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 141 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1103 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2019/20:1103 EU och asylrätten av Yasmine Posio V till Utrikesminister Ann Linde S För snart fyra år sedan slöt EU och Turkiet en överenskommelse som, i stora drag, innebar att Turkiet skulle ta ansvar för att hålla gränsen mot EU stängd för flyktingar, från först och främst det krigsdrabbade Syrien, i utbyte mot

Inlämnad: 2020-03-16 Svarsdatum: 2020-03-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1103 av Yasmine Posio (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1101 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:1101 Asylrätten av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Asylrätten skapades inte för dagar av fred och frihet, utan för svåra tider då mänskligheten visar upp sina allra värsta sidor. I ruinerna av andra världskrigets förintelse och fasor som då drivit många miljoner

Inlämnad: 2020-03-16 Svarsdatum: 2020-03-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1101 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1100 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:1100 Syrianska ungdomar kidnappade av kurdiska YPG av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Inbördeskriget i Syrien har pågått i nio år mer än hälften av den syriska befolkning är flyktingar och flera hundra tusen har mördats och skadats. I det pågående inbördeskriget, där flera länder och terrorgrupper

Inlämnad: 2020-03-16 Svarsdatum: 2020-03-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1100 av Robert Halef (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1089 av Johan Hedin (C)

Fråga 2019/20:1089 Om- och tillbyggnad av Tidaholmsanstalten av Johan Hedin C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Vid ett besök på Tidaholmsanstalten framkom det att flera av Kriminalvårdens byggprojekt har stannat upp. Anledningen är att Kriminalvården och Specialfastigheter, det statliga fastighetsbolag

Inlämnad: 2020-03-12 Svarsdatum: 2020-03-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1089 av Johan Hedin (C) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:389 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2019/20:389 Svenskt agerande för ett fritt Ukraina av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Den 18 mars är det sex år sedan Ryssland formellt upptog Krim som en delrepublik i Ryska federationen. Det markerade början på en folkrättsvidrig annektering som fortfarande pågår. Under de här sex åren

Inlämnad: 2020-03-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:389 av Maria Nilsson (L) (pdf, 90 kB)