Dokument & lagar (220 träffar)

Interpellation 2019/20:356 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2019/20:356 Ungdomsrån och förakt mot svenskar av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hittills i år har det varit mer regel än undantag att det dagligen rapporterats om diverse brott mot unga, det ena värre än det andra. Misshandel, överfallsvåldtäkter och grova

Inlämnad: 2020-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:356 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:351 Hatbrott mot svenskar av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När rånoffret inte kunde ta ut pengar på sitt kort blev de unga rånarna missnöjda och straffade honom genom att överösa honom med sparkar. En film från händelsen började cirkulera i mitten av

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:978 Utvisningar av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För fyra år sedan uttalade inrikesminister Anders Ygeman att 80 000 asylsökande som fått avslag på sin ansökan skulle utvisas. Mina frågor till justitite- och migrationsminister Morgan Johansson, som handlar explicit

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:977 Hatbrott och svensk etnicitet av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har de ökande förnedringsrånen lyfts i medierna. Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson: Är det regeringens uppfattning att hatbrott

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD)

Interpellation 2019/20:340 Valsedelssystemet av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För att ett val ska anses demokratiskt är det avgörande att valhemligheten säkras genom hela valprocessen. Utifrån vad Valmyndigheten och Riksrevisionen redovisat i sina rapporter Erfarenheter från

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD)

Fråga 2019/20:936 Ambassaders omvärldsbevakning av Sven-Olof Sällström SD till Utrikesminister Ann Linde S I början av november 2019 uppmärksammades i svenska medier att Iraks försvarsminister har dubbelt medborgarskap, både irakiskt och svenskt. Det framkom också att detta redan våren 2019 uppmärksammats i irakiska medier,

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:316 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:316 Barn och ungdomar som utsätts för grova brott av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Jag har tidigare ställt frågan till statsrådet Mikael Damberg om de rån och grova brott som drabbar barn och ungdomar. Enligt svaret från statsrådet följer regeringen utvecklingen noga, och det

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:316 av Thomas Morell (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:912 Turkiets användning av vit fosfor av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Hösten 2019 invaderades det förhållandevis fredliga och välfungerande kurddominerade området Rojava i nordöstra Syrien av jihadister understödda av Turkiet. Ett angrepp som fördömdes av den svenska regeringen och

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:903 Barn i kläm i vårdnadstvister av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet vårdnadstvister ökar. Fall som avgörs i domstol har fördubblats under de senaste tio åren. Enligt en familjerättsjurist som nyligen talade om sakområdet i medierna hamnar många vårdnadstvister

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:903 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:893 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:893 Bedrägeribrott mot äldre av Staffan Eklöf SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nya brottskoder hos polisen visar att äldre i mycket hög utsträckning drabbas av bedrägeribrott, enligt uppgifter i tidningen Kommunalarbetaren. Brott mot äldre och funktionsnedsatta är tarvliga och

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:893 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:890 Terroristlöner av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverige är en av de största biståndsgivarna till den palestinska myndigheten PASvenska skattemedel möjliggör att PA kan fortsätta betala ut så kallade terroristlöner, som betalas ut till palestinier som mördat israeler eller till dessa

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:306 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:306 Konferensen om EU:s framtid av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Sverigedemokraterna står bakom idén om en konferens för stärka unionens folkliga förankring det långsiktiga perspektivet är viktigt inte minst för att lyfta frågan om hur kompetens ska kunna föras tillbaka till

Inlämnad: 2020-01-31 Svarsdatum: 2020-02-18 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Interpellation 2019/20:306 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konferensen om EU:s framtid

Skriftlig fråga 2019/20:876 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:876 Taiwan i WHO av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset sprids över världen. Världshälsoorganisationen WHO har utlyst hälsonödläge, som syftar till att försöka främja det internationella samarbetet för att kämpa mot viruset. När WHO höll ett två dagar långt akutmöte med de länder

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:876 av Björn Söder (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:828 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:828 Ambassads tillgänglighet för svenska medborgare av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Enligt uppgift på internetsidan Sweden Abroad är Sveriges ambassad i Kina stängd under hela det kinesiska nyårsfirandet. Med anledning av utbrottet av coronaviruset meddelade dock UD:s pressansvarige i

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:828 av Björn Söder (SD) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:827 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:827 Mottagande av kvotflyktingar av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Aktuellt den 28 januari 2020 gav justitie- och migrationsminister Morgan Johansson exempel på vilka personer Sverige tar emot som kvotflyktingar. Statsrådet sa då att det exempelvis kan handla

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:827 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:825 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2019/20:825 Fri spridning av offentlig konst av Michael Rubbestad SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Med offentlig konst avses konstverk placerade i det offentliga rummet, i parker och på torg och som oftast är finansierade med skattemedel. Patent- och marknadsdomstolen beslutade i juni

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:825 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:784 Sveriges arbete för kristnas rätt att inte förföljas av Staffan Eklöf SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari publicerade organisationen Open Doors sin årliga lista över länder där kristna förföljs. Kristna anses vara den mest förföljda gruppen religionsutövare i världen. 260 miljoner kristna

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:265 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:265 Månggifte i Sverige av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen presenterade Utredningen om strängare regler om utländska månggiften sitt betänkande  Skärpta regler om utländska månggiften  SOU 2020:2 som handlar om ändringar av reglerna om månggifte i Sverige.

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:265 av Sara Gille (SD) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2019/20:264 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:264 Månggiften i Sverige av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen överlämnades betänkandet Skärpta regler om utländska månggiften  till statsrådet Morgan Johansson. Nu återstår regeringens behandling av förslagen som föreslås träda i kraft den

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:264 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 92 kB)