Dokument & lagar (16 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:284 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:284 Medlemskapsperspektiv av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S I regeringens utkast till ståndpunkter inför FAC, avseende bland annat Ukraina, påpekar regeringen att den anser att Ukraina bör erbjudas medlemskapsperspektivJag skulle vilja veta vad det begreppet innebär i praktiken. Med anledning

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:284 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:268 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:268 Irans frånträdande av JCPOA av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Iranavtalet, även känt som Joint Comprehensive Plan of Action, efterlevs inte längre, varken av Iran eller USA, som valt att dra sig ur. Trots detta förefaller regeringens hållning vara att avtalet, i dess nuvarande form,

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:268 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:40 MFF och artikel 2 av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Kommissionen har sedan tidigare föreslagit att den nya långtidsbudgeten ska innehålla regler som knyter fördelningen av medel till medlemsstaters uppfyllnad av artikel 2 i fördraget. Förslaget har stöd av den svenska regeringen men

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:2 Stöd till Hongkongs demokratirörelse av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Under sommaren har omfattande protester skakat Hongkong. Protesterna startade som en reaktion mot Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation Amendment Bill 2019 men har förvandlats

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:34 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:34 EU:s plan mot desinformation av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Den 5 december 2018 presenterade flera av Europeiska unionens organ en gemensam aktionsplan mot desinformation Action Plan against DisinformationSamma dag meddelade kommissionen i ett pressmeddelande att vi har upptäckt

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:34 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2017/18:1428 Våldsbejakande islamistiska extremister av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi har de senaste åren tagit del av uppgifter som gör gällande att den så kallade radikaliseringen har blivit ett allt större problem i Sverige. För ett år sedan uppgav Säpo att det fanns

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:656 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:656 Beslagtagande av asylsökandes ägodelar av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I december månad rapporterade medierna om ett danskt lagförslag som innebär att asylsökande som kommer till Danmark ska kunna få sina värdesaker beslagtagna av danska myndigheter. Enligt

Inlämnad: 2016-01-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:656 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 94 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:652 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:652 Krafttag mot barnäktenskap av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radios Ekot presenterade den 18 januari en granskning som gör gällande att minst ett 70-tal av de barn som anlände till Sverige i fjol var gifta när de kom. Granskningen är dock endast

Inlämnad: 2016-01-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:652 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:6 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:6 Halvering av asylsökandes ersättning av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den danska regeringen valde den 7 september att sjösätta en upplysningskampanj som syftar till att minska antalet flyktingar som tar sig till Danmark. I en annonskampanj i libanesiska och

Inlämnad: 2015-09-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:6 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:612 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2014/15:612 Inriktningen på svensk invandringspolitik av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Svensk invandringspolitik blir alltmer extrem, inte minst sett ur ett europeiskt perspektiv. Det svenska asylmottagandet är till och med större än våra nordiska grannländers sammanlagda

Inlämnad: 2015-06-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:612 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:126 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2014/15:126 Förbud mot det hitresta tiggeriet av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Även om det är synd om de människor som reser till Sverige för att tigga har Sverige ytterst ett ansvar för sina egna medborgare. Det är inte rimligt att vi ska ta hand om andra länders medborgare

Inlämnad: 2014-12-10 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:126 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:706 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2013/14:706 Terrorresor av Richard Jomshof SD till Justitieminister Beatrice Ask M Det cirkulerar i dag en rekryteringsfilm för islamister i Syrien. I filmen framför en stor grupp maskerade män med automatvapen och al-Qaida-flagga ett budskap med muslimska kampsånger i bakgrunden. Det speciella med den här filmen

Inlämnad: 2014-06-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:706 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:705 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2013/14:705 Att införa brottsrubriceringen grovt sexköpsbrott av Richard Jomshof SD till Justitieminister Beatrice Ask M För 15 år sedan röstades sexköpslagen igenom. År 2005 införlivades lagen i brottsbalken och återfinns numera under dess sjätte kapitel om sexualbrott. År 2011 skärptes maxstraffet för sexköp från

Inlämnad: 2014-06-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:705 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:704 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2013/14:704 Förbud mot hitrest tiggeri av Richard Jomshof SD till Justitieminister Beatrice Ask M Enligt opinionsinstitutet Novus är 56 procent av det svenska folket positivt till ett förbud mot tiggeri, endast 23 procent är emot. Opinionen är inget som förvånar. Det finns nämligen många goda skäl till ett förbud.

Inlämnad: 2014-06-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:704 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2012/13:516 av Jomshof, Richard (SD)

den 16 maj Fråga 2012/13:516 Intensifierat arbete mot nätpedofiler av Richard Jomshof SD till justitieminister Beatrice Ask M Frågan om nätpedofili fick stor uppmärksamhet nyligen då en 44-årig man häktades misstänkt för att ha utnyttjat ett stort antal minderåriga flickor sexuellt. Mannen har bland annat övertalat

Inlämnad: 2013-05-16 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2012/13:280 av Jomshof, Richard (SD)

den 24 januari Fråga 2012/13:280 Neutral polisuniform fri från religiösa och politiska markörer av Richard Jomshof SD till justitieminister Beatrice Ask M Vi kunde nyligen ta del av uppgifter som gör gällande att det norska polisförbundet och den norska kulturministern Hadia Tajik sagt nej till religiösa symboler

Inlämnad: 2013-01-24 Besvarare: Beatrice Ask (M)