Dokument & lagar (19 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1450 Nedstängning av moskéer av Jeff Ahl till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Österrike stängdes nyligen sju moskéer av den österrikiska regeringen och dessutom har imamer som sprider hatbudskap eller underblåser radikalism utvisats, detta med hänsyn till den radikalisering de bidrog med.

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1233 Säkerhetsläckor inom myndigheter av Jeff Ahl till Försvarsminister Peter Hultqvist S Jag med flera börjar bli allvarligt oroade över att vitala myndigheter hanterar hemligstämplad information på ett sätt som är allt annat än acceptabelt. Det gäller dels det uppmärksammade haveriet där Transportstyrelsen

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2005/06:2064 av Svensson Smith, Karin (-)

den 25 augusti Fråga 2005/06:2064 av Karin Svensson Smith till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Rättvisemärkta produkter i offentlig sektor Rättvisemärkt syftar till att skapa en etisk och social märkning som garanterar att varan producerats under rättvisa villkor och ger konsumenter en möjlighet att genom

Inlämnad: 2006-08-25 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Skriftlig fråga 2005/06:2062 av Svensson Smith, Karin (-)

den 25 augusti Fråga 2005/06:2062 av Karin Svensson Smith till statsrådet Sven-Erik Österberg s Arbetsmiljökrav på underleverantörer vid statlig upphandling I våras uppmärksammades att svenska kommuner använder sten inköpt i Kina. Stenen producerades under mycket dåliga arbetsvillkor. Dålig skyddsutrustning och

Inlämnad: 2006-08-25 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1199 av Schyman, Gudrun (-)

den 14 mars Fråga 2005/06:1199 av Gudrun Schyman till utrikesminister Laila Freivalds s Attacker mot 8 mars-demonstrationer i Iran Runt tusen kvinnor deltog i demonstrationer under internationella kvinnodagen den 8 mars i studentparken i centrala Teheran. På en del av plakaten kunde man läsa paroller som Irans

Inlämnad: 2006-03-14 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1121 av Schyman, Gudrun (-)

den 1 mars Fråga 2005/06:1121 av Gudrun Schyman till utrikesminister Laila Freivalds s Förföljelse av HBT-personer i Ryssland Moskvas borgmästare har tydligt uttalat att han kommer att göra allt för att stoppa firandet av GayPride i Moskva. Tillståndet för paraden kommer att vägras i strid med rysk lag. Det är

Inlämnad: 2006-03-01 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 2005/06:512 av Schyman, Gudrun (-)

den 30 november Fråga 2005/06:512 av Gudrun Schyman till justitieminister Thomas Bodström s Ökade brott mot HBT-personer Säkerhetspolisen har i dag presenterat sin rapport om politiskt motiverat våld. Rapporten avser brott som har begåtts under 2004 och berör brott som polisanmälts och bland annat kopplas till främlingsfientlighet,

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:501 av Schyman, Gudrun (-)

den 30 november Fråga 2005/06:501 av Gudrun Schyman till statsrådet Jens Orback s Saknade jämställdhetsplaner En miljon löntagare arbetar på arbetsplatser utan aktuell jämställdhetsplan. En viss förbättring har skett sedan 1999 men det är ändå oacceptabelt, anser JämO. Med den ökningstakten dröjer det ytterligare

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:499 av Schyman, Gudrun (-)

den 30 november Fråga 2005/06:499 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Psykiska problem hos unga kvinnor Antalet unga kvinnor som förtidspensionerats har ökat explosionsartat. Den procentuella ökningen är störst bland kvinnor under 30 år från 1 942 till 25 238Hela ökningen är kopplad till diagnosen

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:394 av Schyman, Gudrun (-)

den 17 november Fråga 2005/06:394 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Våldsutsatta ungdomar En ny undersökning från Rädda Barnen DN-debatt den 16 november 2005där 3 800 18-åringar svarat på frågor om de blivit utsatta för våld eller om de mött hot om våld, visar att mer än hälften av alla ungdomar

Inlämnad: 2005-11-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:240 av Schyman, Gudrun (-)

den 26 oktober Fråga 2005/06:240 av Gudrun Schyman till statsrådet Ylva Johansson s Stöd till RFSL:s brottsofferjour RFSL:s brottsofferjour får inte bidrag av Socialstyrelsen eftersom deras verksamhet inte riktar sig till utsatta barn, missbrukare eller kvinnor utsatta för mäns våld. Jouren står inför nedläggning.

Inlämnad: 2005-10-26 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1888 av Schyman, Gudrun (-)

den 15 juni Fråga 2004/05:1888 av Gudrun Schyman till statsrådet Morgan Johansson om barnkonventionen och kommunerna Majblommans Riksförbund lät nyligen Sifo genomföra en undersökning som visade att mer än 114 000 barn behöver kollo i sommar, samtidigt som var tredje kommun saknar platser. Undersökningen visar hur

Inlämnad: 2005-06-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1395 av Schyman, Gudrun (-)

den 11 april Fråga 2004/05:1395 av Gudrun Schyman till försvarsminister Leni Björklund om jämställdheten inom Försvarsmakten JämO hotar försvaret med 750 000 kr i vite för att man inte lever upp till jämställdhetslagen. Försvaret minskar samtidigt resurserna för jämställdhetsarbetet och de som arbetar med frågorna

Inlämnad: 2005-04-11 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1393 av Schyman, Gudrun (-)

den 11 april Fråga 2004/05:1393 av Gudrun Schyman till statsrådet Jens Orback om jämställdheten inom Försvarsmakten Försvaret ska minska resurserna för jämställdhetsarbetet. De som arbetar med frågorna inom Försvarshögkvarteret uppger att de känner sig motarbetade. De beskriver, i en intern rapport, att resursminskningens

Inlämnad: 2005-04-11 Besvarare: Leni Björklund (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1134 av Schyman, Gudrun (-)

den 3 mars Fråga 2004/05:1134 av Gudrun Schyman till statsrådet Morgan Johansson om barnbyn Skås bevarande Barnbyn Skå startade 1947 som ett alternativ till dåtidens auktoritära syn på barn och barnuppfostran. Dr Gustav Jonsson med flera gjorde barnbyns banbrytande arbete välkänt inte bara inom landet utan också långt

Inlämnad: 2005-03-03 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Interpellation 2004/05:384 av Schymn, Gudrun (-)

den 16 februari Interpellation 2004/05:384 av Gudrun Schyman till statsrådet Jens Orback om kvinnors sjukskrivningar och arbetsfördelningen mellan kvinnor och män Den studie som presenterades på DN Debatt den 10 februari, som tog upp långtidssjukskrivningarna utifrån kön, bjöd på en blixtbelysning av det höga pris

Inlämnad: 2005-02-16 Besvarare: Jens Orback (S)

Interpellation 2004/05:382 av Schyman, Gudrun (-)

den 15 februari Interpellation 2004/05:382 av Gudrun Schyman till statsrådet Jens Orback om könsdiskriminering i föräldraskap och arbetsliv I JämO:s rapport om föräldraskap och arbetsliv, Föräldraskap, kunskaps- och nulägesrapport januari 2005, ges en översikt av aktuella rapporter, utredningar, undersökningar och

Inlämnad: 2005-02-15 Besvarare: Jens Orback (S)

Interpellation 2004/05:381 av Schyman, Gudrun (-)

den 15 februari Interpellation 2004/05:381 av Gudrun Schyman till statsminister Göran Persson om mäns våld mot kvinnor Under hösten 2004 debatterades ämnet mäns våld mot kvinnor intensivt och på ett sätt som inte setts tidigare. Alltfler gav uttryck för att detta inte är en kvinnofråga utan ett gigantiskt samhällsproblem

Inlämnad: 2005-02-15 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2004/05:893 av Schyman, Gudrun (-)

den 8 februari Fråga 2004/05:893 av Gudrun Schyman till utrikesminister Laila Freivalds om genusperspektiv vid chefstillsättningar Svenska institutet har till uppgift att sprida kunskap om Sverige i utlandet och att svara för utbyte med andra länder inom kultur, utbildning, forskning och samhällsliv. Sveriges regering

Inlämnad: 2005-02-08 Besvarare: Laila Freivalds (S)