Dokument & lagar (24 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2019/20:103 Hantering av ordningsproblem i skolan av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Det fortsätter att inkomma rapporter om händelser där lärare får problem när de försöker upprätthålla ordningen i klassrummet. Det handlar om lärare som blir slagna eller sparkade av elever, lärare som blir

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:103 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:86 Pojkars skolresultat av Ebba Hermansson SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Trots att ett av regeringens jämställdhetspolitiska delmål handlar om jämställd utbildning är skillnaden fortfarande stor mellan pojkar och flickor när det kommer till skolresultat. Flickor presterar bättre än pojkar i

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:69 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2019/20:69 Påtvingat deltagande för svenska grundskoleelever i sammankomster för opinionsbildning av Mikael Strandman SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Regeringsformens 2 kap. 2 stadgar följande: Ingen får av det allmänna tvingas att ge till känna sin åskådning i politiskt, religiöst, kulturellt eller annat

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:69 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:255 Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan av Richard Jomshof SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den muslimska slöjan är en islamistisk symbol som symboliserar såväl religiös underkastelse som påtvingad uppdelning mellan män och kvinnor. Den är framtagen av män för att förtrycka kvinnor

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:255 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Slöjförbud i den svenska för- och grundskolan

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:203 Partipolitik av lärare i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi menar att vår demokrati förutsätter att stat och kommun förhåller sig partipolitiskt neutrala i sin tjänsteutövning. Tjänstemän ska tjäna staten eller kommunen. Likaså ska inte lärare, som vanligtvis

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 98 kB)

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:117 Trygghet i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi har sett återkommande rapporter i medierna om att det finns allvarliga brister gällande studiero i skolor på många områden. Dessa problem är inte på något sätt nya, men är icke desto mindre mycket allvarliga

Inlämnad: 2019-03-01 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygghet i skolan

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:837 Radikala islamister anställda av svenska skolor av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Säkerhetspolisen omhändertog tidigare i år ett antal imamer i Sverige då dessa ansågs vara ett hot mot rikets säkerhet. En av dessa var Muslimska Vetenskapsskolans vd, som sedan länge varit en

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:749 Reglerade friluftsdagar i skolan av Cassandra Sundin SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Riksdagen fattade år 1927 beslut om att friluftsliv skulle utövas under minst 15 skoldagar per år. Antalet obligatoriska friluftsdagar har sedan varierat mellan 15 och 20 dagar per år fram till 1994 då friluftsdagarna

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:601 Religiös påverkan på utbildningen av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vid ett flertal tillfällen har vi sett hur barn och elever på landets skolor nekats en jämlik och likvärdig utbildning till följd av religiös påverkan. Könssegregation, utebliven medverkan vid vissa lektioner,

Inlämnad: 2019-04-30 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:465 av Jörgen Grubb (SD)

Fråga 2018/19:465 Åtgärder för god elevhälsa av Jörgen Grubb SD till Utbildningsminister Anna Ekström S I en rapport som Barnens rätt i samhället Bris nyligen tagit fram framgår det att den psykiska ohälsan hos elever växer kraftigt. Rapporten, som heter Hur har barn det visar att skolelevers utsatthet och otrygghet

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:465 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 101 kB)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2017/18:288 Våld och hot i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med samma period

Inlämnad: 2017-12-15 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Våld och hot i skolan

Skriftlig fråga 2017/18:1409 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:1409 Svensk förskola utan svensktalande personal av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP På Missansia förskola i min hemkommun Norrköping kan ingen i personalen för småbarnsgruppen tala svenska. Det visar sig även att ingen i personalen är legitimerad förskollärare. Allt detta framkom

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1409 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:736 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:736 Skattemedel till Ibn Rushd av Markus Wiechel SD till Statsrådet Anna Ekström S I dag har vi en segregering som fortgår år efter år inom verksamheter som åtnjuter myndighetsstatus men som inte kan granskas. Skattemiljarder pumpas in i Folkbildningsrådet och vidareförs sedan till exempelvis studieförbundet

Inlämnad: 2018-02-06 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:736 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD)

Fråga 2017/18:516 Ökat våld i gymnasieskolorna av Robert Stenkvist SD till Statsrådet Anna Ekström S Anmälningarna om fysiskt våld i grundskolan och gymnasieskolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med samma

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-02 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:182 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2017/18:182 Nordens Folkhögskola av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Svenska Föreningen Norden är huvudman för Nordens folkhögskola på Biskops-Arnö. Efter en proposition 1956 fick föreningen använda Biskops-Arnö för att bedriva nordiskt bildningsarbete, och 1958 startade

Inlämnad: 2017-10-26 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:182 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1726 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1726 CSN-bidrag till studier i salafism/wahabism av Markus Wiechel SD till Statsrådet Anna Ekström S Medieuppgifter gör gällande att elever har fått CSN-bidrag för att studera vid det islamistiska Medinauniversitetet i Saudiarabien. Närmare bestämt har hela 2,5 miljoner kronor betalats ut till elever för

Inlämnad: 2017-07-06 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1726 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1674 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1674 Nyanlända elevers möjlighet att klara svensk skola av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Regeringen har fått en rad förslag från den särskilda utredaren Ebba Östlin om hur elever som kommer till Sverige i årskurs 79 ska klara av att bli behöriga till den svenska gymnasieskolan.

Inlämnad: 2017-06-22 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1674 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1507 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1507 Ofredanden av unga kvinnor i skolmiljö av Markus Wiechel SD till Statsrådet Anders Ygeman S Att sexuella trakasserier förekommer på svenska skolor är inget nytt. Många hävdar också att detta fenomen har blivit vanligare, och det finns såväl statistik som vittnesmål som pekar på att så också är fallet.

Inlämnad: 2017-06-01 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1507 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1060 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2016/17:1060 Nordisk forskning inom välfärd för unga av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Margot Wallström S Under åren 2014 och 2015 genomförde Nordlandsforskning studier på Island, på Färöarna och i Norge rörande unga som befinner sig i sårbara livssituationer inom exempelvis arbetsliv, psykisk hälsa och

Inlämnad: 2017-03-02 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1060 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:80 av Alfsson, Thoralf (SD)

den 25 oktober Fråga 2013/14:80 Krav på kassaregister hos utländska företag av Thoralf Alfsson SD till finansminister Anders Borg M I skatteutskottets betänkande 2012/13:SkU32 Förbättrad konkurrens på lika villkor i kontantbranschen beslutades att slopa det generella undantaget från skyldigheten att använda kassaregister

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Paginering