Dokument & lagar (5 476 träffar)

Interpellation 2019/20:119 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2019/20:119 Kontroll av samordningsnummer av Boriana Åberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Samordningsnummer är en identitetsbeteckning för personer som inte är eller har varit folkbokförda i Sverige. Syftet med samordningsnummer är att myndigheter och andra samhällsfunktioner ska kunna identifiera

Inlämnad: 2019-11-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:119 av Boriana Åberg (M) (pdf, 105 kB)

Interpellation 2019/20:113 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:113 Arvoden inom Sidas samarbetspartner av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Peter Eriksson MP I september 2019 rapporterade Aftonbladet att Sida fryser betalningarna till organisationen African Enterprise Challenge Fund efter att en fördjupad revision visat att organisationens toppskick använt

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2019/20:113 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 99 kB)

Interpellation 2019/20:107 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:107 Slopande av överskottsmålet av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Det finanspolitiska ramverket är ett verktyg som ska se till att finanspolitiken är långsiktigt hållbar och transparent. Vissa av principerna regleras av lag medan andra utgår från den praxis

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:107 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:337 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2019/20:337 Det nya reseavdraget av Eric Palmqvist SD till Finansminister Magdalena Andersson S Det nuvarande systemet för avdrag för resor till och från arbete är föråldrat, och beloppsnivåerna har varit oförändrade under lång tid. Därför har många emotsett en modernisering och förbättring av regelverket samt en

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:337 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:334 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:334 Missbruk av samordningsnummer av Maria Malmer Stenergard M till Finansminister Magdalena Andersson S Den som inte är folkbokförd i Sverige kan i vissa fall få ett samordningsnummer tilldelat sig. Samordningsnummer kan tilldelas en person även om det råder osäkerhet om hans eller hennes identitet. I en

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:334 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:315 Korruption inom Europeiska unionens medlemsstater av Andreas Lennkvist Manriquez V till Statsrådet Hans Dahlgren S Varje år betalar Europeiska unionen ut mer än 62 miljarder euro i jordbruksstöd. Detta gör jordbruket till unionens enskilt största utgiftsområde, motsvarande 40 procent av unionens totala

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:106 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:106 Långsiktiga effekter av sänkt skatt på arbete av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Med regeringens budget avskaffas nu den så kallade värnskatten. Regeringen själv lyfter ett antal effekter som värnskattens avskaffande medför, exempelvis att det kan väntas leda till fler

Inlämnad: 2019-11-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:106 av Niklas Wykman (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:313 Fackliga rättigheter och Sveriges demokratioffensiv av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Enligt världsfacket ITUC:s årliga rapport Global Rights Index som släpptes den 19 juni i år, dödades 53 fackligt aktiva i tio länder under 2018, och i 54 länder är demokratin och yttrandefriheten

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S) (pdf, 105 kB)

Interpellation 2019/20:98 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:98 Åtgärder för fler sysselsatta av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet 2014 gick Socialdemokraterna till val på att Sverige år 2020 skulle ha den lägsta arbetslösheten av EU:s 28 medlemsländer. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt motsatt håll. Sverige

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:98 av Kjell Jansson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:97 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2019/20:97 Effekter av sänkt marginalskatt av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens förslag att avveckla den övre skiktgränsen i den statliga inkomstskatten är en mycket lovvärd och välkommen reform. Skälen för detta är många, varav åtskilliga presenteras i budgetpropositionen.

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:97 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:96 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:96 Reformer för att öka drivkrafter till arbete av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Finansminister Magdalena Andersson instiftade ett mål om att Sverige skulle ha EU:s lägsta arbetslöshet år 2020. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt motsatt håll. Sverige är nu

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:96 av Niklas Wykman (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:95 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2019/20:95 Integrationsutmaningen och stundande lågkonjunktur av Boriana Åberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet 2014 gick Socialdemokraterna till val på att Sverige år 2020 skulle ha den lägsta arbetslösheten av EU:s 28 medlemsländer. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:95 av Boriana Åberg (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:94 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2019/20:94 Regeringens styråra av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet 2014 gick Socialdemokraterna till val på att Sverige år 2020 skulle ha den lägsta arbetslösheten av EU:s 28 medlemsländer. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt motsatt håll. Sverige är nu på

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:94 av Helena Bouveng (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:297 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:297 Ersättning till styrelseledamöter av Lars Hjälmered M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 20 juni 2017 meddelade Högsta förvaltningsdomstolen i en dom att styrelsearvoden inte längre ska anses utgöra näringsverksamhet utan i stället ska betraktas som inkomst av tjänst. Det är ett avsteg från

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:297 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:288 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:288 Skarp kritik mot ny avfallsförbränningsskatt av Sten Bergheden M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen vill införa en ny avfallsförbränningsskatt trots att i stort sett alla remissinstanser har avstyrkt förslaget. Endast Naturskyddsföreningen tillstyrker det. Utredningen och även Lagrådet

Inlämnad: 2019-10-29 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:288 av Sten Bergheden (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:85 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:85 Asiatiska infrastrukturinvesteringsbanken av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Kinas starkaste instrument för internationellt inflytande är det så kallade Belt and Road-initiativet BRIvilket har en påstådd samlad prislapp på 1 biljon dollar. Planen ska sammanlänka Kina, Centralasien,

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:85 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:270 av Martina Johansson (C)

Fråga 2019/20:270 Situationen i Uganda av Martina Johansson C till Statsrådet Peter Eriksson MP Situationen i Uganda hårdnar när det gäller synen på och lagstiftningen mot homosexuella. Det finns förslag på dödsstraff för homosexualitet. Det stöd som i dag ges till Uganda är riktat till civilsamhället och inte till den

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:270 av Martina Johansson (C) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2019/20:78 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Interpellation 2019/20:78 Avfallsförbränningsskatt och kraftvärmens konkurrenskraft av Mattias Bäckström Johansson SD till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har under de senaste åren infört punktskatt efter punktskatt, ofta med hänvisning till miljöhänsyn men där dessa i realiteten mest fungerar som intäktskällor

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:78 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:76 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:76 Kronofogdemyndighetens nedläggning av lokala kontor av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten avser att lägga ned flera av sina lokala kontor. Ett av dessa kontor ligger i Hudiksvall i Hälsingland. Nedläggningen där får stora konsekvenser för möjligheten

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:76 av Ulla Andersson (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:264 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:264 Uppföljning av skatteavdrag på kemikalieskatten av Mattias Bäckström Johansson SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Kemikalieskatten infördes 2017 som en punktskatt med syftet att minska förekomsten, spridningen och exponeringen av farliga flamskyddsmedel. Det finns även en möjlighet till

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:264 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 90 kB)