Dokument & lagar (4 175 träffar)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:294 Kommunernas ekonomi av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Många kommuner och regioner står inför ekonomiska svårigheter. Det handlar främst om de demografiska förändringarna andelen äldre ökar samtidigt som antalet elever i grundskolan ökar. Till detta ska läggas en vikande

Inlämnad: 2019-06-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:294 av Ulla Andersson (V) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:794 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:794 Straffrabatten för unga av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För en dryg månad sedan frågade jag justitie- och migrationsministern när riksdagen kunde förvänta sig ett förslag om slopad straffrabatt för unga på sitt bord. Svarsdagen sammanföll med remisstidens

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:794 av Johan Forssell (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:784 Domstolsväsendet av Lars Püss M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Fredagen den 7 juni besökte jag Halmstads tingsrätt. Skälet var att de såg sig tvingade att skära ned antalet gråting med 40 procent. Detta visade sig tyvärr stämma. Efter att ha varit underfinansierade i flera år

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:783 Kriminalvårdens samtransporter av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2016 föreslog regeringen att Kriminalvården skulle få ett utökat ansvar för transporter av frihetsberövade för att underlätta polisens arbetsbelastning. Vänsterpartiet ville då att

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:778 Besöksnäringen och tillgänglighet vid Slottsbacken av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 3 juni är det förbjudet för bussar att köra upp på Slottsbacken i Stockholm. Beslutet kom plötsligt, och besöksnäringen hann aldrig förbereda sig för de nya förutsättningarna eftersom

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:774 Uppföljning av tillkännagivande om kommunernas brottsförebyggande arbete av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Liberalerna presenterade hösten 2017 ett nytt rättspolitiskt program. Ett förslag som vi också motionerade om i riksdagen handlade om att ändra kommunallagen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:768 Förbud mot omvandlingsterapi av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tysklands hälsominister Jens Spahn har meddelat att den tyska regeringen avser att förbjuda omvandlingsterapi för hbtq-personer. I mars 2018 antog även Europaparlamentet en resolution om att omvandlingsterapi

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:765 av Jan Ericson (M)

Fråga 2018/19:765 Indexuppräkning av bensinskatt av Jan Ericson M till Finansminister Magdalena Andersson S I en uppmärksammad intervju i Aftonbladet påstås finansministern ha sagt att hon är säker på att bensinskatten kommer att höjasDetta är ett citat hon sedan tagit avstånd från, och hon har begärt en rättelse från

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:765 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:761 Skärpta straff för våldtäkter av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sexualbrott är något av det värsta en människa kan utsättas för. Brotten drabbar i huvudsak kvinnor och är en av vår tids viktigaste jämställdhetsfrågor. Under den socialdemokratiskt ledda regeringen

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:760 av Anders Hansson (M)

Fråga 2018/19:760 Åtgärder mot stöldligor av Anders Hansson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Värdet av det stöldgods som årligen förs ut ur Sverige beräknas enlig den svenska försäkringsbranschen uppgå till mellan 1,3 och 1,8 miljarder svenska kronor. Det rör sig om allt från exklusiva bilar

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:760 av Anders Hansson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:759 av Anders Hansson (M)

Fråga 2018/19:759 Tullverkets ANPR-kameror av Anders Hansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Ett mycket viktigt hjälpmedel för Tullverket i kampen mot brottslighet är möjligheten att använda så kallade ANPR-kameror Automatic Number Plate Recognition vid våra gränsövergångar. Genom dessa kameror kan olika fordons

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:759 av Anders Hansson (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:758 Grov kvinnofridskränkning av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Statistiken visar att antalet kvinnor som blir mördade av en närstående man har ökat. Enligt Brottsförebyggande rådet mördades 22 kvinnor av en närstående man förra året. Det är den högsta siffran på

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:757 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:757 Antisemitismen av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen presenterade Brottsförebyggande rådet en rapport om antisemitismen i Sverige. Av den framgår att flera personer som arbetar med säkerhet i judiska församlingar och föreningar uppfattar att den våldsbejakande

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:757 av Louise Meijer (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:753 av Per Åsling (C)

Fråga 2018/19:753 Skattefusket i taxinäringen av Per Åsling C till Finansminister Magdalena Andersson S Skatteverket presenterade den 12 februari fokusområden för myndighetens arbete under 2019. Taxinäringen var inte en av de identifierade branscherna. Detta trots att näringen länge präglats av utbrett skattefusk. I januari

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:753 av Per Åsling (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:750 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2018/19:750 Utvisning av dömda EU-medborgare av Tomas Tobé M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungefär hälften av alla inbrott i Sverige begås av utländska stöldligor. Enligt Noa står ligorna också för hela 90 procent av stölderna av båtmotorer, bilar och bildelar i Sverige. Dessa kriminella

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:750 av Tomas Tobé (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:744 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:744 Advokaters ersättningskrav av ClasGöran Carlsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt en artikelserie i Smålandsposten nyligen visar granskningar av advokaters ersättningskrav och kostnadsräkningar att de inte redovisats korrekt. Vissa granskningar har till och med visat

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:744 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:740 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:740 Moms på djurfoder av Betty Malmberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Den svenska momssatsen på djurfoder är 25 procent. Den är alltså dubbelt så hög som momsen på livsmedel. Detta är något som har fått negativa konsekvenser såväl för miljö som för företagande och sysselsättning. I till exempel

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:740 av Betty Malmberg (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:738 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:738 Sveriges utvisningspolitik av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kom det ett nytt prejudikat från Högsta domstolen angående förutsättningarna för utvisning på grund av brott när den tilltalade har vistats länge i Sverige. En man dömdes för våldtäkt men undgick

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:738 av Louise Meijer (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:737 Skatteregler för jobbpendlarna av Lars Mejern Larsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Varje vecka pendlar cirka 5 400 personer från sitt boende i Värmland till ett arbete i Norge. Men även om våra landsgränser är öppna återstår flera gränshinder för dem som arbetar i ett annat land. För någon

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)