Dokument & lagar (3 905 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:847 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:847 Skattesmäll trots villkorad köpeskilling av Markus Wiechel SD till Statsrådet Per Bolund MP Trots att en fastighetsaffär inte är avslutad kan fastighetsägare i dag tvingas skatta ofantliga belopp, vilket kan slå oerhört hårt mot en vanlig privatperson. Detta hände 81-årige Robert som nu drabbas av full

Inlämnad: 2019-07-11 Svarsdatum: 2019-08-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:847 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:844 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2018/19:844 Svensk tillväxt av Elisabeth Svantesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det är inte bara när det gäller arbetslöshet som Sverige tappar mark jämfört med andra länder. EU-kommissionen bedömer att Sverige i år kommer att ha den tredje lägsta ekonomiska tillväxten av alla medlemsländer. Enligt

Inlämnad: 2019-07-09 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:844 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:838 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:838 Översyn av det nordiska skatteavtalet av Hans Wallmark M till Finansminister Magdalena Andersson S Ledamoten Lars Mejern Larsson S efterfrågade genom fråga 2018/19:737 respektive 2018/19:755 svar kring skatteregler för jobbpendlare och gränshinder i Norden. Finansministern för i sitt samlade skriftliga

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:838 av Hans Wallmark (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:821 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:821 UNDP:s förtroendespricka av Hans Wallmark M till Statsrådet Peter Eriksson MP Den 13 maj ställde UNDP i Sverige in ett arrangemang av firandet av de mänskliga rättigheterna 70 år. Det skedde under abrupta former som väckte stor uppmärksamhet. Att sammankomsten inte blev av har kunnat kopplas till att

Inlämnad: 2019-06-26 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:821 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:820 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:820 Prideparaden i Tbilisi av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Arrangörerna av Tbilisi Pride valde att på grund av säkerhetsskäl skjuta upp sin Dignity March som planerades till den 22 juni 2019. Det var första gången som en prideparad skulle äga rum i landet. Att delta i fredliga

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:820 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:818 Sveriges diplomatiska relationer med Slovenien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Slovenien har goda men sparsamma relationer. År 2010 beslutade dåvarande utrikesminister Carl Bildt att stänga Sveriges ambassad i Ljubljana, Slovenien. År 2012 stängde Slovenien sin

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-07-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:818 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:809 Förmånsbeskattning av miljöbilar av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S För miljöbilar ska förmånsvärdet jämkas till samma nivå som hos motsvarande konventionella bilar för att stimulera omställningen. Det har dock framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:296 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:807 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:807 Förmånsbeskattning av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Det har framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet på bilar gynnar dem som har en Tesla. När Skatteverket gör prisjusteringen till närmast jämförbara konventionella bil i samma storleksklass hamnar

Inlämnad: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:807 av Ulla Andersson (V) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:797 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:797 Förutsättningarna för godstrafik på E16 av Pål Jonson M till Finansminister Magdalena Andersson S E16 är i dag den enda Europaväg som saknar en tullstation mellan Sverige och den yttre gränsen mot Norge. Övriga Europavägar mellan Sverige och Norge har alla tullstationer. Genom tullstationer kan Sverige

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:797 av Pål Jonson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:778 Besöksnäringen och tillgänglighet vid Slottsbacken av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 3 juni är det förbjudet för bussar att köra upp på Slottsbacken i Stockholm. Beslutet kom plötsligt, och besöksnäringen hann aldrig förbereda sig för de nya förutsättningarna eftersom

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:772 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:772 Minnesdag för armeniska folkmordet seyfo av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Den 24 april i år hölls den första nationella minnesdagen i Frankrike för det armeniska folkmordet seyfoMot bakgrund av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Margot Wallström: Avser ministern och regeringen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:772 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:765 av Jan Ericson (M)

Fråga 2018/19:765 Indexuppräkning av bensinskatt av Jan Ericson M till Finansminister Magdalena Andersson S I en uppmärksammad intervju i Aftonbladet påstås finansministern ha sagt att hon är säker på att bensinskatten kommer att höjasDetta är ett citat hon sedan tagit avstånd från, och hon har begärt en rättelse från

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:765 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:760 av Anders Hansson (M)

Fråga 2018/19:760 Åtgärder mot stöldligor av Anders Hansson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Värdet av det stöldgods som årligen förs ut ur Sverige beräknas enlig den svenska försäkringsbranschen uppgå till mellan 1,3 och 1,8 miljarder svenska kronor. Det rör sig om allt från exklusiva bilar

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:760 av Anders Hansson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:759 av Anders Hansson (M)

Fråga 2018/19:759 Tullverkets ANPR-kameror av Anders Hansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Ett mycket viktigt hjälpmedel för Tullverket i kampen mot brottslighet är möjligheten att använda så kallade ANPR-kameror Automatic Number Plate Recognition vid våra gränsövergångar. Genom dessa kameror kan olika fordons

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:759 av Anders Hansson (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)