Dokument & lagar (35 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:198 av Beatrice Ask (M)

Fråga 2019/20:198 Bristande beredskap på svenska sjukhus av Beatrice Ask M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Flera sjukhus runt om i Sverige har de senaste dagarna gått in i stabsläge och fått ställa in planerade operationer för att kunna klara den akuta verksamheten. Anledningen till detta är en brist på grundläggande

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:198 av Beatrice Ask (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:35 av Allan Widman (L)

Interpellation 2019/20:35 Operativt cyberförsvar av Allan Widman L till Försvarsminister Peter Hultqvist S På förslag av regeringen beslutade riksdagen 2015 att Sverige även bör kunna genomföra aktiva operationer inom ramen för sitt cyberförsvar. Försvarsmakten har givits ett uttalat ansvar när det gäller utvecklingen

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2019/20:35 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:106 Engångsartiklar av plast inom försvaret av Lars Mejern Larsson S till Försvarsminister Peter Hultqvist S De senaste åren har larmrapporterna om riskerna med mikroplaster i haven duggat tätt. Tillståndet för världens hav och sjöar är alarmerande. Om drygt 30 år kan det finnas mer plast än fisk i haven

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:105 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:105 Förankring av Sveriges deltagande i European Intervention Initiative av Hans Wallmark M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Sedan Frankrike lanserade sitt projekt E2I sommaren 2018 baserat på president Macrons Sorbonnetal 2017 har från moderat håll återkommande ställts frågor om svenskt deltagande.

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:105 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:101 av Lars Püss (M)

Fråga 2019/20:101 Försvarsberedningens förslag och ekonomiska ram av Lars Püss M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Enligt uppgifter i Dagens Nyheter 1/10 2019 har försvarsminister Peter Hultqvist lovat att Försvarsberedningens förslag ska genomföras i sin helhet utifrån den uppgörelse, inklusive den ekonomiska ramen,

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:101 av Lars Püss (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 1997/98:1093 av Larsson, Roland (c)

Fråga 1997/98:1093 av Roland Larsson c till justitieministern om spelautomater på restauranger den 22 september Enligt uppgift avser Svenska Spel AB att i restauranger på några platser i landet, på försök utplacera en ny typ av spelautomater kopplade direkt till det on-line-system som nu bara finns hos de ATG-ombuden.

Inlämnad: 1998-09-22 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:1041 av Bäckström, Lars (v)

Fråga 1997/98:1041 av Lars Bäckström v till finansministern om pensionsfonderna den 24 augusti Styrelsen för Mölnlycke Health Care har meddelat sin avsikt att avveckla företagets fabrik i Härryda kommun och flytta produktionen till Finland. Genom detta försvinner ca 150 arbetsplatser och 150 personer hotas av arbetslöshet.

Inlämnad: 1998-08-24 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:1022 av Lönnroth, Johan (v)

Fråga 1997/98:1022 av Johan Lönnroth v till statsministern om EMU-frågan i valrörelsen den 18 augusti I medierna har det framkommit att regeringen tänker starta en informationskampanj om EMU efter valet. Frågan borde naturligtvis debatteras i valrörelsen, eftersom riksdagen efter valet kommer att ta ett andra beslut

Inlämnad: 1998-08-18 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:990 av Gunnarsson, Rolf (m)

Fråga 1997/98:990 av Rolf Gunnarsson m till finansministern om premiepensionsmyndigheten den 7 augusti I betänkandet SOU 1998:87, Bildandet av Premiepensionsmyndigheten hade vi i Dalarnas län hoppats att Falun skulle bli lokaliseringsort för den nya myndigheten. Detta efter det negativa som skett i Falun och där regeringen

Inlämnad: 1998-08-07 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:893 av Frebran, Rose-Marie (kd)

Fråga 1997/98:893 av Rose-Marie Frebran kd till statsrådet Maj-Inger Klingvall om lokalisering av premiepensionsmyndighetens call center Med anledning av det reformerade pensionssystemets premiedel tillskapas under 1998 en ny myndighet, premiepensionsmyndigheten PPMPPM planerar att inrätta ett call center, som enligt

Inlämnad: 1998-06-25 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:805 av Gunnarsson, Rolf (m)

Fråga 1997/98:805 av Rolf Gunnarsson m till finansministern om premiepensionsmyndigheten Den 11 mars 1998 fick finansministern ett brev från samtliga riksdagsledamöter från Dalarna. Vi föreslog att den nya statliga premiepensionsmyndigheten skulle lokaliseras till Dalarnas län. Vi avslutade vårt brev med ett önskemål

Inlämnad: 1998-05-28 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:804 av Ottosson, Roy (mp)

Fråga 1997/98:804 av Roy Ottosson mp till finansministern om arbetslösheten Den ekonomiska utvecklingen utmärks numera av betydligt lägre inflation än vad de flesta bedömare väntat sig. Det beror på ökad prispress till följd av nationell och internationell avreglering, ökad konkurrens och även minskat värde på asiatiska

Inlämnad: 1998-05-28 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:801 av Hagberg, Michael (s)

Fråga 1997/98:801 av Michael Hagberg s till justitieministern om fastighetsaktiebolaget Stenvalvet Stenvalvet äger ett stort antal tingshus och polishus i Sverige. Stenvalvet har i dag 49 av bolagets aktier samt option till resterande 51 om staten beslutar sälja resterande del av bolaget Stenvalvet tycks ta för intäkt

Inlämnad: 1998-05-28 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:765 av Örnfjäder, Krister (s)

Fråga 1997/98:765 av Krister Örnfjäder s till finansministern om bankavgifterna Finansministerns arbete och engagemang för att få fondbolagen att redovisa vilka avgifter som tas ut är mycket bra. Något som är lika allvarligt är bankernas höga avgifter och krångliga information som gör det omöjligt att jämföra mellan

Inlämnad: 1998-05-18 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:732 av Ottosson, Roy (mp)

Fråga 1997/98:732 av Roy Ottosson mp till finansministern om bankernas avgifter Bankerna har infört avgifter för en rad olika tjänster som tidigare bekostades inom ränteuttaget. Avgifterna kan för bl.a. barnfamiljer bli ganska omfattande. Avgifterna redovisas inte på ett överskådligt eller samlat sätt. Det är därför

Inlämnad: 1998-05-12 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:605 av Tolgfors, Sten (m)

Fråga 1997/98:605 av Sten Tolgfors m till finansministern om Sverige och EMU EU-kommissionens rekommenderade i går att 11 av de 15 EU-länderna skall anses uppfylla kraven för att delta i EMU:s tredje steg från start. Sverige ingår som väntat inte i den gruppen. Två saker är värda att särskilt notera: Calmforsutredningen

Inlämnad: 1998-03-26 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:580 av Lönnroth, Johan (v)

Fråga 1997/98:580 av Johan Lönnroth v till finansministern om den svenska valutapolitiken och EMU I ett anförande i Helsingfors den 16 mars sade riksbankschefen Urban Bäckström Riksbanken har inget explicit mål för växelkursen och givet den svenska inställningen till ERM kommer kursen att förbli rörlig till dess att

Inlämnad: 1998-03-19 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:533 av Hambraeus, Birgitta (c)

Fråga 1997/98:533 av Birgitta Hambraeus c till finansministern om Riksbankens överskott I tidskriften Riksbanksnyheter från den 12 februari rapporteras att Riksbankens årliga leverans till staten uppgår till 9,3 miljarder kronor för år 1997. Detta beslut har fattats av riksbanksfullmäktige. Riksdagen antog den 4 mars

Inlämnad: 1998-03-09 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:412 av Björne, Eva (m)

Fråga 1997/98:412 av Eva Björne m till finansministern om handeln med premieobligationer I början av år 1995 ställde jag en fråga till dåvarande finansministern angående bankpersonals nonchalans vid transaktioner med premieobligationer som spärrats på grund av stöld. I frågesvaret svarade ministern bl.a. att han ämnade

Inlämnad: 1998-02-05 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Skriftlig fråga 1997/98:386 av Frebran, Rose-Marie (kd)

Fråga 1997/98:386 av Rose-Marie Frebran kd till statsrådet Leif Blomberg om etnisk diskriminering vid stipendieansökan Olof Ahlströms fond, som förvaltas av Kungliga Vetenskapsakademin och från vilken utdelas medel för studier utomlands, kan endast tilldelas ansökande med svenska föräldrar. En sådan etnisk diskriminering

Inlämnad: 1998-01-30 Besvarare: statsrådet Leif Blomberg (S)

Paginering