Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1450 Nedstängning av moskéer av Jeff Ahl till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Österrike stängdes nyligen sju moskéer av den österrikiska regeringen och dessutom har imamer som sprider hatbudskap eller underblåser radikalism utvisats, detta med hänsyn till den radikalisering de bidrog med.

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1450 av Jeff Ahl (-) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2017/18:572 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:572 Diplomatiska markeringar för yttrandefriheten av Jeff Ahl till Utrikesminister Margot Wallström S Medborgarjournalisten Tommy Robinson dömdes nyligen till 13 månaders fängelse under uppseendeväckande former. När ett land som Sverige har stort utbyte med fängslar en person på grund av att denne

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:572 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Diplomatiska markeringar för yttrandefriheten

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-)

Fråga 2017/18:1233 Säkerhetsläckor inom myndigheter av Jeff Ahl till Försvarsminister Peter Hultqvist S Jag med flera börjar bli allvarligt oroade över att vitala myndigheter hanterar hemligstämplad information på ett sätt som är allt annat än acceptabelt. Det gäller dels det uppmärksammade haveriet där Transportstyrelsen

Inlämnad: 2018-04-26 Svarsdatum: 2018-05-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1233 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:465 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:465 Ursäkt till Ungern av Jeff Ahl till Utrikesminister Margot Wallström S Under 2015 genomfördes en folkvandring från främst Mellanöstern och Nordafrika till Europa. Initialt var det få länder i Europa som ville stoppa denna våg. Sverige var tyvärr en av de främsta förespråkarna för att låta folkvandringen

Inlämnad: 2018-03-29 Svarsdatum: 2018-04-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:465 av Jeff Ahl (-) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ursäkt till Ungern