Dokument & lagar (4 träffar)

Interpellation 2017/18:570 av Markus Wiechel (SD)

Interpellation 2017/18:570 Sveriges stöd till turkstödda rebeller av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Den 23 maj lämnade undertecknad in en skriftlig fråga till utrikesministern rörande de rådslutsatser om Syrien som sju av åtta svenska partier, däribland regeringspartierna, gått med på. Frågan

Inlämnad: 2018-05-30 Svarsdatum: 2018-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:570 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges stöd till turkstödda rebeller

Interpellation 2017/18:326 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:326 Försvarsberedningen och säkerhetspolitiken av Daniel Bäckström C till Utrikesminister Margot Wallström S Under Folk och Försvars konferens i Sälen uttryckte utrikesministern att försvarsberedningen, eller den där gruppen i rapporten Motståndskraft om totalförsvarets utveckling, som presenterades

Inlämnad: 2018-01-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:326 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarsberedningen och säkerhetspolitiken

Interpellation 2017/18:307 av Markus Wiechel (SD)

Interpellation 2017/18:307 Stödet till diktaturens Iran av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Det modiga iranska folket har i flera dagar genomfört omfattande massprotester mot den förtryckande regimen. Något liknande har inte skett sedan 2009. Desperata människor riskerar allt för att göra sina

Inlämnad: 2018-01-09 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:307 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stödet till diktaturens Iran

Skriftlig fråga 2017/18:420 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2017/18:420 Sveriges ambassad till Jerusalem av Dennis Dioukarev SD till Utrikesminister Margot Wallström S Under de senaste dagarna har det rapporterats om USA:s planer på att eventuellt flytta sin ambassad från Tel Aviv till Jerusalem. Det är ett beslut som egentligen togs 1995 men som ännu inte verkställts av

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:420 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 68 kB)