Dokument & lagar (107 träffar)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:315 Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Under våren har Liberalerna uppmärksammats på frågan att elever som har dyslexi inte får använda vissa hjälpmedel i samband med att de skriver nationella prov. Hur situationen ser ut

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov

Skriftlig fråga 2018/19:954 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:954 Samhällsekonomiska lönsamhetsbedömningar vid nätinvesteringar av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S År 2017 riktade riksdagen ett tillkännagivande till regeringen om att utreda behovet av att fristående aktörer utför samhällsekonomiska lönsamhetsbedömningar vid nätinvesteringar. I dag är

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:954 av Mikael Larsson (C) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:946 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:946 Breddad skattereduktion till de som bor i lägenhet av Jens Holm V till Statsrådet Anders Ygeman S Egen sol- och vindel är ett sätt att ta ansvar för att den el man själv använder produceras på ett hållbart sätt. Sverige införde 2015 en skattereduktion till villaägare som bygger sol- och vindel på sitt

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:946 av Jens Holm (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:942 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:942 Bredband av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anders Ygeman S I december 2016 presenterade regeringen sin bredbandsstrategi. I den fastslogs visionen om ett helt uppkopplat Sverige eftersom det skapar förutsättningar för att bo och verka i hela landet, driva tillväxt och innovativ produktion. En

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:942 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:929 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:929 Ökade arbetsplatsrelaterade olyckor bland elektriker av Saila Quicklund M till Statsrådet Anders Ygeman S Enligt en undersökning från Elsäkerhetsverket har arbetsplatsrelaterade olyckor bland elektriker ökat under lång tid. Förra året anmäldes 226 olyckor och ett dödsfall, och nyligen avled en linjemontör

Inlämnad: 2019-08-28 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:929 av Saila Quicklund (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:304 Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S För sex månader sedan inlämnade Liberalerna en interpellation för att uppmärksamma problemet med att lärare som ingriper mot stöket i klassrummet känner en rädsla för att bli

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan

Skriftlig fråga 2018/19:872 av Birger Lahti (V)

Fråga 2018/19:872 Slopade anslutningsavgifter för havsvindkraft av Birger Lahti V till Statsrådet Anders Ygeman S Den 10 juni 2016 träffades en energipolitisk ramöverenskommelse mellan Socialdemokraterna, Moderaterna, Miljöpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna. I överenskommelsen angavs att anslutningsavgifterna

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:872 av Birger Lahti (V) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:860 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:860 Satsningar på vätgas av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Efter att ha varit avvaktande sedan hösten 2018 skrev Sverige den 25 juli 2019 under den vätgasdeklaration som Österrike presenterade under sitt ordförandeskap. Jag och Sverigedemokraterna ser vätgasens potential och

Inlämnad: 2019-07-29 Svarsdatum: 2019-08-13 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:860 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2018/19:850 Utsläpp från solceller av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sveriges elproduktion består till största del av vattenkraft och kärnkraft som tillsammans svarar för 80 procent av den totala produktionen av el. Det är säker och ren el, något som många länder eftersträvar. Regeringen

Inlämnad: 2019-07-12 Svarsdatum: 2019-07-30 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:840 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:840 Den rådande elsituationens påverkan på svenska företag av Hans Wallmark M till Statsrådet Anders Ygeman S Det för Nordvästskåne viktiga företaget Lindab med huvudsäte i Grevie, Båstads kommun uppger att elförsörjning och elpriser leder till att produktion flyttas från Sverige till andra länder som Estland,

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:840 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:837 Radikala islamister anställda av svenska skolor av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Säkerhetspolisen omhändertog tidigare i år ett antal imamer i Sverige då dessa ansågs vara ett hot mot rikets säkerhet. En av dessa var Muslimska Vetenskapsskolans vd, som sedan länge varit en

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:834 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:834 Konkurrensfrågor och 5G-utbyggnaden av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Den svenska telekommarknaden har en mycket stor betydelse för svensk ekonomi och tillväxt. Nya och innovativa tjänster och produkter har under 2000-talet skapats genom en fungerande konkurrens. 5G kommer att driva

Inlämnad: 2019-06-28 Svarsdatum: 2019-07-15 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:834 av Mikael Larsson (C) (pdf, 93 kB)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Färre skolinspektioner

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:808 Skolor med koppling till extremism av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Vetenskapsskolan i Göteborg uppmärksammas återigen i debatten. Stiftelsen Doku avslöjar att återvändare med koppling till terrororganisationen Islamiska staten anställts som personal på skolan efter att ha återvänt

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:796 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:796 5G och landsbygden av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Nästa generation av mobila nät, 5G, är något som ska börja rullas ut i Sverige. 5G kommer att kunna stärka bland annat industrin genom ökad mobilitet men också vara en förutsättning för fortsatt utveckling och ett stärkt mobilnät

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:796 av Mikael Larsson (C) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD)

Interpellation 2018/19:292 Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet av Gudrun Brunegård KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 8 mars 2018 tillsattes en utredning för att analysera regelverket för konfessionella inslag i skolväsendet. Utredningsdirektiven innehåller bland annat att analysera för- och

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 109 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:773 Reviderad läroplan kring hedersrelaterat våld och förtryck av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Skolverket medverkade torsdagen den 13 juni på utbildningsutskottets sammanträde för att redovisa sitt arbete med samråd samt underlag till regeringen inför beslut om ny läroplan. I synnerhet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:754 av Gudrun Brunegård (KD)

Fråga 2018/19:754 Folkbildningens roll i det framtida nordiska utbildningssamarbetet av Gudrun Brunegård KD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Utifrån det svenska ordförandeskapet i Nordiska ministerrådet 2018 har regeringen ansvarat för framtagandet av ett program för utbildning och forskning ANP 2017:787

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:754 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:751 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2018/19:751 Framtiden för svensk kärnkraft av Tomas Tobé M till Statsrådet Anders Ygeman S Under förra året presenterade FN:s klimatpanel IPCC en uppmärksammad rapport där kärnkraften pekas ut som en avgörande energikälla för att världen ska lyckas hålla den globala uppvärmningen under två grader och helst under en

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:751 av Tomas Tobé (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:749 Reglerade friluftsdagar i skolan av Cassandra Sundin SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Riksdagen fattade år 1927 beslut om att friluftsliv skulle utövas under minst 15 skoldagar per år. Antalet obligatoriska friluftsdagar har sedan varierat mellan 15 och 20 dagar per år fram till 1994 då friluftsdagarna

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:749 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)