Dokument & lagar (12 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1409 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:1409 Svensk förskola utan svensktalande personal av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP På Missansia förskola i min hemkommun Norrköping kan ingen i personalen för småbarnsgruppen tala svenska. Det visar sig även att ingen i personalen är legitimerad förskollärare. Allt detta framkom

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1409 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:659 av Runar Filper (SD)

Fråga 2017/18:659 Dikning av skogsmark av Runar Filper SD till Miljöminister Karolina Skog MP Dikning av skogsmark, så kallad markavvattning, är i vissa fall ett effektivt sätt att öka produktionen, minska översvämningsrisken och minimera körskador. Markavvattning genom nydikning av skogsmark är dock förbjuden i hela

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:659 av Runar Filper (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:657 av Runar Filper (SD)

Fråga 2017/18:657 Jordbruk som miljöpåverkande verksamhet av Runar Filper SD till Miljöminister Karolina Skog MP I dag klassas något så naturligt som jordbruk som miljöfarlig verksamhet och likställs därmed med gruvtäkter och annan tung industri. Vi i Sverigedemokraterna vill i stället klassa jordbruk som miljöpåverkande

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:657 av Runar Filper (SD) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2017/18:288 Våld och hot i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med samma period

Inlämnad: 2017-12-15 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Våld och hot i skolan

Interpellation 2017/18:260 av Martin Kinnunen (SD)

Interpellation 2017/18:260 Rening av dieselbilar av Martin Kinnunen SD till Miljöminister Karolina Skog MP I en intervju med Svenska Dagbladet den 1 december tydliggör miljöminister Karolina Skog att regeringen vill verka för förbud mot de allra flesta dieselbilarna i stadskärnorna. När statsministern under riksmötets

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:260 av Martin Kinnunen (SD) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rening av dieselbilar

Skriftlig fråga 2017/18:384 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2017/18:384 Skyddsjakt på varg av Magnus Persson SD till Miljöminister Karolina Skog MP Vargstammen i Gävleborg var vid senaste inventeringen nästan dubbelt så stor som länsstyrelsen beslutat. Ändå tycks det i det närmaste omöjligt för myndigheten att besluta om såväl skyddsjakt som beståndsreglerad licensjakt på

Inlämnad: 2017-11-29 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:384 av Magnus Persson (SD) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2017/18:41 av Runar Filper (SD)

Interpellation 2017/18:41 Miljömässigt motiverade krav på avloppsrening av Runar Filper SD till Miljöminister Karolina Skog MP Havs- och vattenmyndigheten Hav har finansierat en forskarrapport som visar att fosfor från enskilda avlopp inte är ett stort miljömässigt problem. Men Hav har valt att inte publicera rapporten

Inlämnad: 2017-10-18 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:41 av Runar Filper (SD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Miljömässigt motiverade krav på avloppsrening

Interpellation 2010/11:408 av Petzäll, William (SD)

den 19 maj Interpellation 2010/11:408 Regeringens opinionskampanj för mångkultur av William Petzäll SD till statsrådet Erik Ullenhag FP I början av maj tog integrationsminister Erik Ullenhag initiativ till ett direktiv som syftar till att kartlägga och motverka vad man kallar främlingsfientliga attityder. Enligt

Inlämnad: 2011-05-19 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens opinionskampanj för mångkultur

Interpellation 2010/11:326 av Petzäll, William (SD)

den 15 april Interpellation 2010/11:326 Motverkande av svenskfientlighet i skolan av William Petzäll SD till utbildningsminister Jan Björklund FP Brott och kränkningar där det underliggande eller uttalade motivet är svenskfientlighet tycks tyvärr bli allt vanligare. Rapporter och expertutlåtanden har visat att invandrare

Inlämnad: 2011-04-15 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Motverkande av svenskfientlighet i skolan

Skriftlig fråga 2010/11:407 av Ekeroth, Kent (SD)

den 28 mars Fråga 2010/11:407 Migrationsverket och kommuners mottagande av ensamkommande flyktingbarn av Kent Ekeroth SD till statsrådet Tobias Billström M Sveriges ankomstkommuner har under de senaste åren varit hårt belastade när det gäller de ensamkommande unga barnen som ska påpekas är en skönskrivning för vad

Inlämnad: 2011-03-28 Besvarare: Tobias Billström (M)

Interpellation 2010/11:162 av Petzäll, William (SD)

den 27 januari Interpellation 2010/11:162 Effektivisering av Diskrimineringsombudsmannen av William Petzäll SD till statsrådet Erik Ullenhag FP Diskrimineringsombudsmannen, DO, har under en längre tid fått utstå skarp kritik, från flera myndigheter, på flera punkter. Vid sidan av att driva diskrimineringsärenden

Inlämnad: 2011-01-27 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Effektivisering av Diskrimineringsombudsmannen

Interpellation 2010/11:52 av Sällström, Sven-Olof (SD)

den 11 november Interpellation 2010/11:52 Regelverket för arbetskraftsinvandring och kontroll av arbetskraftsinvandringen av Sven-Olof Sällström SD till statsrådet Tobias Billström M De senaste dagarna har vi tydligt fått se följderna av regeringens arbetsmarknadspolitik belysta i offentligheten. Under 2009 beviljade

Inlämnad: 2010-11-11 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regelverket för arbetskraftsinvandring och kontroll av arbetskraftsinvandringen