Dokument & lagar (30 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:569 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:569 IS-terrorister inför rätta i Irak av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Enligt The Sunday Times kan brittiska IS-terrorister komma att ställas inför rätta i Irak. Skälen till detta är flera, men främst handlar det om att det är enklare att på plats avgöra om individerna begått

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:569 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:510 av Runar Filper (SD)

Fråga 2018/19:510 Kriminell djurrättsaktivism av Runar Filper SD till Statsrådet Mikael Damberg S Utövare av laglig näringsverksamhet utsätts återkommande för brott av individer och organisationer som ställer sig över lagen och trakasserar utvalda animalieproducenter och företag som sysslar med vidareförädling av animalieprodukter.

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:510 av Runar Filper (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:365 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:365 Den otillåtna yrkesmässiga trafiken i Sverige av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Svensk åkerinäring har under flera år varit utsatt för osund konkurrens, främst från utländska aktörer som bedriver inrikes godstrafik i strid med gällande lagstiftning. Den osunda åkerinäringen har nu

Inlämnad: 2019-03-06 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:365 av Thomas Morell (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:325 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:325 Instruktionerna för trafikövervakning i polisens regleringsbrev av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Under en lång rad av år har trafikpolisens verksamhet minskat dramatiskt. I dag är det inte mer än drygt hundra poliser i yttre tjänst som har förordnande att kontrollera tung trafik.

Inlämnad: 2019-02-28 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:325 av Thomas Morell (SD) (pdf, 116 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:311 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:311 Trafikpolisen av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Under en lång rad av år har trafikpolisens verksamhet minskat dramatiskt. I dag är det inte mer än drygt 100 poliser i yttre tjänst som har förordnande att kontrollera tung trafik. Antalet bilinspektörer har dock legat på en likartad

Inlämnad: 2019-02-26 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:311 av Thomas Morell (SD) (pdf, 100 kB)

Interpellation 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2018/19:97 Ändringar i vapenlagstiftningen av Mikael Strandman SD till Statsrådet Mikael Damberg S Vi politiker har ett ansvar gentemot våra väljare att fatta kloka beslut. Att definiera problem i samhället och finna lösningar på dessa. Att inte ägna oss åt skenfäktningar som snarare skapar än löser problem.

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 119 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ändringar i vapenlagstiftningen

Skriftlig fråga 2018/19:259 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:259 Åtgärder mot flyktingspionage av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har kommit att bli en fristad för många förföljda regimkritiker. Sedan länge är det känt att detta gäller personer från länder som Ryssland, Iran, Kina, Turkiet och Etiopien. Flyktingspionage

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:259 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:258 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2018/19:258 Historiska samlarvapen av Mikael Strandman SD till Statsrådet Mikael Damberg S I lagrådsremissen Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv föreslås att när vapen eller vapendelar förs in till Sverige från en stat utanför Europeiska unionen ska de förses med samma unika märkning

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:258 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:140 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:140 Påverkan inför val av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Margot Wallström S I min förra fråga nr 34 om utländsk påverkan i val svarade utrikesministern att Säkerhetspolisen har konstaterat att det inte förekom någon omfattande kampanj från främmande makt för att påverka valet 2018. Detta ger inte

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:140 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:5 av Björn Söder (SD)

Fråga 2018/19:5 Försäljning av statliga bolag och känslig teknik till främmande makt av Björn Söder SD till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Under Folk och Försvars rikskonferens i Sälen i år diskuterades Kina och dess stormaktsambitioner. Det kan inte vara okänt för regeringen att Kina försöker tillskansa

Inlämnad: 2019-01-16 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:5 av Björn Söder (SD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1409 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:1409 Svensk förskola utan svensktalande personal av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP På Missansia förskola i min hemkommun Norrköping kan ingen i personalen för småbarnsgruppen tala svenska. Det visar sig även att ingen i personalen är legitimerad förskollärare. Allt detta framkom

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1409 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1205 av Johan Nissinen (SD)

Fråga 2017/18:1205 Kinapaket av Johan Nissinen SD till Finansminister Magdalena Andersson S Intresset att köpa billiga saker ifrån Kina via internet ökade kraftigt under förra året, vilket gjorde att det i december kom som mest 160 000 paket om dagen. Kunderna som köpt dessa paket missade ofta att betala moms, vilket

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1205 av Johan Nissinen (SD) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:620 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:620 Postnords eventuella avgift för paket av Markus Wiechel SD till Finansminister Magdalena Andersson S Utöver att ta ut moms på 25 procent av värdet på en vara för postordervaror från Kina planerar Postnord att införa en administrationsavgift på 125 kronor per paket. Denna avgift kommer att tas ut oavsett

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:620 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2017/18:288 Våld och hot i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med samma period

Inlämnad: 2017-12-15 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Våld och hot i skolan

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1812 Småföretagares finansieringsmöjligheter av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP I modern tid har den svenska kreditmarknaden kommit att domineras av de fyra storbankerna, som tillsammans med sina respektive bostadsinstitut står för mer än 80 procent av krediterna i Sverige, vilket har gjort

Inlämnad: 2017-08-16 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1674 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1674 Nyanlända elevers möjlighet att klara svensk skola av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Regeringen har fått en rad förslag från den särskilda utredaren Ebba Östlin om hur elever som kommer till Sverige i årskurs 79 ska klara av att bli behöriga till den svenska gymnasieskolan.

Inlämnad: 2017-06-22 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1674 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1652 av Josef Fransson (SD)

Fråga 2016/17:1652 Oseriösa företagare i EU av Josef Fransson SD till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I en av Sveriges större dagstidningar beskrevs nyligen hur en utländsk kläddesigner startar ett företag i Malmö och sedan försätter bolaget i konkurs efter en mycket kort tid. Huvudmannen lämnar mångmiljonskulder

Inlämnad: 2017-06-20 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1652 av Josef Fransson (SD) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1561 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2016/17:1561 Nordiskt turistsamarbete av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Margot Wallström S Utskottet för tillväxt och utveckling i Nordiska rådet beslutade nyligen att verka för att det nordiska samarbetet inom turism bör prioriteras högt. Man hänvisar bland annat till att ökad turism är positiv för sysselsättningen

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1561 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 66 kB)
Paginering