Dokument & lagar (3 335 träffar)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:304 Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S För sex månader sedan inlämnade Liberalerna en interpellation för att uppmärksamma problemet med att lärare som ingriper mot stöket i klassrummet känner en rädsla för att bli

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:884 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:884 Läkares fortbildning av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Svensk hälso- och sjukvård dras med problem i form av bland annat bristande tillgänglighet men över lag är den vård som ges av mycket god kvalitet. En absolut förutsättning för detta är att vårdens medarbetare har god kompetens.

Inlämnad: 2019-08-12 Svarsdatum: 2019-08-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:884 av Johan Hultberg (M) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:872 av Birger Lahti (V)

Fråga 2018/19:872 Slopade anslutningsavgifter för havsvindkraft av Birger Lahti V till Statsrådet Anders Ygeman S Den 10 juni 2016 träffades en energipolitisk ramöverenskommelse mellan Socialdemokraterna, Moderaterna, Miljöpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna. I överenskommelsen angavs att anslutningsavgifterna

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:872 av Birger Lahti (V) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:871 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:871 Åtgärder mot Sveriges rekordhöga narkotikadödlighet av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Sverige har näst efter Estland Europas högsta narkotikarelaterade dödlighet. I Sverige är dödligheten hela fyra gånger högre än genomsnittet i EU. Detta enligt den Europeiska unionens narkotikabyrå.

Inlämnad: 2019-08-06 Svarsdatum: 2019-08-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:871 av Johan Hultberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:870 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:870 Reglering av tobaksfria nikotinprodukter av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Sverige har EU:s lägsta tobaksrelaterade dödlighet. I 24 av övriga 27 medlemsstater är den tobaksrelaterade dödligheten mer än dubbelt så hög. Hur kommer sig detta Det beror självfallet på att Sverige har

Inlämnad: 2019-08-06 Svarsdatum: 2019-08-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:870 av Johan Hultberg (M) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:860 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2018/19:860 Satsningar på vätgas av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Efter att ha varit avvaktande sedan hösten 2018 skrev Sverige den 25 juli 2019 under den vätgasdeklaration som Österrike presenterade under sitt ordförandeskap. Jag och Sverigedemokraterna ser vätgasens potential och

Inlämnad: 2019-07-29 Svarsdatum: 2019-08-13 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:860 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:856 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:856 Arbetet mot antibiotikaresistens av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Ett växande och synnerligen allvarligt folkhälsoproblem i såväl Sverige som globalt är antibiotikaresistens. Utan verksam antibiotika är mycket av den moderna sjukvården i form av exempelvis cancerbehandlingar,

Inlämnad: 2019-07-18 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:856 av Johan Hultberg (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2018/19:850 Utsläpp från solceller av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sveriges elproduktion består till största del av vattenkraft och kärnkraft som tillsammans svarar för 80 procent av den totala produktionen av el. Det är säker och ren el, något som många länder eftersträvar. Regeringen

Inlämnad: 2019-07-12 Svarsdatum: 2019-07-30 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:850 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:840 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:840 Den rådande elsituationens påverkan på svenska företag av Hans Wallmark M till Statsrådet Anders Ygeman S Det för Nordvästskåne viktiga företaget Lindab med huvudsäte i Grevie, Båstads kommun uppger att elförsörjning och elpriser leder till att produktion flyttas från Sverige till andra länder som Estland,

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:840 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:837 Radikala islamister anställda av svenska skolor av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Säkerhetspolisen omhändertog tidigare i år ett antal imamer i Sverige då dessa ansågs vara ett hot mot rikets säkerhet. En av dessa var Muslimska Vetenskapsskolans vd, som sedan länge varit en

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:837 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:835 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:835 Akut brist på mediciner av Markus Wiechel SD till Socialminister Lena Hallengren S Få har missat de reportage som kommit rörande bristen på läkemedlet litium, som är livsviktigt för personer som lider av bipolär sjukdom. Litium används som ett stämningsstabiliserande läkemedel i syfte att förhindra mani

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-19 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:835 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:834 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:834 Konkurrensfrågor och 5G-utbyggnaden av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Den svenska telekommarknaden har en mycket stor betydelse för svensk ekonomi och tillväxt. Nya och innovativa tjänster och produkter har under 2000-talet skapats genom en fungerande konkurrens. 5G kommer att driva

Inlämnad: 2019-06-28 Svarsdatum: 2019-07-15 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:834 av Mikael Larsson (C) (pdf, 93 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:829 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2018/19:829 Budgetsatsning på förlossningsvård av Elisabeth Svantesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det finns få tillfällen i livet då man är i så stort behov av att kunna lita på att vården finns där som när man ska föda barn. Kan vi inte garantera en trygg förlossningsvård i hela Sverige har staten

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:829 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:826 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2018/19:826 Ersättning till den som drabbats av narkolepsi efter pandemivaccinering av Elisabeth Svantesson M till Socialminister Lena Hallengren S I år är det tio år sedan den svenska staten uppmanade befolkningen att vaccinera sig i samband med influensapandemin. Sedan dess har närmare 500 drabbats av narkolepsi.

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:826 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:811 Kommunernas arbete för att ta emot barn till IS-anhängare av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det uppgavs att centret förbereder för att fler svenska barn

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 101 kB)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:808 Skolor med koppling till extremism av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Vetenskapsskolan i Göteborg uppmärksammas återigen i debatten. Stiftelsen Doku avslöjar att återvändare med koppling till terrororganisationen Islamiska staten anställts som personal på skolan efter att ha återvänt

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:796 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:796 5G och landsbygden av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Nästa generation av mobila nät, 5G, är något som ska börja rullas ut i Sverige. 5G kommer att kunna stärka bland annat industrin genom ökad mobilitet men också vara en förutsättning för fortsatt utveckling och ett stärkt mobilnät

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:796 av Mikael Larsson (C) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD)

Interpellation 2018/19:292 Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet av Gudrun Brunegård KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 8 mars 2018 tillsattes en utredning för att analysera regelverket för konfessionella inslag i skolväsendet. Utredningsdirektiven innehåller bland annat att analysera för- och

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 109 kB)

Interpellation 2018/19:291 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:291 Vård till vuxna asylsökande av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S Av Sveriges 21 regioner har sex Östergötland, Västernorrland, Gävleborg, Sörmland, Västmanland och Västerbotten valt att ge utökad vård till vuxna asylsökande och personer utan tillstånd att vistas i landet,

Inlämnad: 2019-06-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:291 av Lars Beckman (M) (pdf, 101 kB)