Dokument & lagar (2 692 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:601 Religiös påverkan på utbildningen av Markus Wiechel SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vid ett flertal tillfällen har vi sett hur barn och elever på landets skolor nekats en jämlik och likvärdig utbildning till följd av religiös påverkan. Könssegregation, utebliven medverkan vid vissa lektioner,

Inlämnad: 2019-04-30 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:601 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:215 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2018/19:215 Trygga familje- och jourhem av Alexandra Anstrell M till Socialminister Lena Hallengren S I veckan kunde vi återigen höra medierapportering om barn som farit illa i familje- och jourhem. Programmet Kaliber uppmärksammade P4 Sörmlands och P4 Östergötlands granskning av ett familjehem som bedömts

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:215 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygga familje- och jourhem

Interpellation 2018/19:214 av Henrik Vinge (SD)

Interpellation 2018/19:214 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Socialminister Lena Hallengren S Islamiska staten har stått för några av de mest fruktansvärda grymheter som förekommit i vår tid. Man har mördat spädbarn, bränt människor levande och sålt unga flickor från mördade familjer

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:214 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister

Skriftlig fråga 2018/19:590 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:590 Ny och uppdaterad nationell cancerstrategi av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Den socialdemokratiskt ledda regeringen har snart innehaft regeringsmakten i fem år. Nu har regeringen lagt fram samtliga aviserade propositioner på riksdagens bord som kan sägas beröra hälso-

Inlämnad: 2019-04-26 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:590 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:583 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2018/19:583 Rutiner för handläggning av bilstöd av Bengt Eliasson L till Socialminister Lena Hallengren S Sedan den nya lagen om bilstöd infördes i januari 2017 får den som ansöker om nytt stöd vänta betydligt längre på besked än tidigare. Det finns flera exempel på personer som har fått vänta i ett år eller mer

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:583 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:582 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:582 Information om rökfria utomhusmiljöer av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S Den 1 juli 2019 ska det bli rökfritt på uteserveringar och andra allmänna platser utomhus genom den tobakslag riksdagen antog i december 2018 2018:2088En viktig faktor för lyckat genomförande är att allmänheten

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:582 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:578 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:578 Initiativ efter utredning av internationella adoptioner av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Under 70- och 80-talen adopterades många barn till Sverige från andra länder. För några år sedan kom det fram att alla adoptioner inte skett på ett korrekt sätt. Föräldrarna i de adopterande

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:578 av Martina Johansson (C) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:577 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:577 Internationella adoptioner av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Under 70- och 80-talen adopterades många barn till Sverige från andra länder. För några år sedan kom kunskapen fram att alla adoptioner inte skett på ett korrekt sätt. Föräldrarna i de adopterande länderna var inte

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:577 av Martina Johansson (C) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:574 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:574 Utredning av internationella adoptioner av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Under 70- och 80-talen adopterades många barn till Sverige från andra länder. För några år sedan kom kunskapen fram att alla adoptioner inte skett på ett korrekt sätt. Föräldrarna i de adopterande länderna

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:574 av Martina Johansson (C) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:203 Partipolitik av lärare i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi menar att vår demokrati förutsätter att stat och kommun förhåller sig partipolitiskt neutrala i sin tjänsteutövning. Tjänstemän ska tjäna staten eller kommunen. Likaså ska inte lärare, som vanligtvis

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:203 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 98 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Partipolitik av lärare i skolan

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2018/19:567 Rätten till sterilisering av Elin Lundgren S till Socialminister Lena Hallengren S I Sverige säger steriliseringslagen i 2 En person som har fyllt tjugofem år får på egen begäran steriliseras, om han eller hon är bosatt i Sverige. Om sterilisering vägras, ska frågan omedelbart underställas Socialstyrelsens

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2018/19:198 av Kristina Axén Olin (M)

Interpellation 2018/19:198 Studiero av Kristina Axén Olin M till Utbildningsminister Anna Ekström S Under hösten 2018 genomförde Skolinspektionen Skolenkäten för 17:e gången sedan år 2010. I april presenterades en rapport med ett urval av resultaten med fokus på trygghet, studiero, stöd och stimulans. Dessa är grundläggande

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:198 av Kristina Axén Olin (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Studiero

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2018/19:563 Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien av Maj Karlsson V till Socialminister Lena Hallengren S Under tre månader har vi kunnat följa rapporteringen från de läger dit personer som ingått i IS terrorsekt förts. Antalet barn från Sverige i lägren är enligt DN:s rapportering ca 60. Dessa barn

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2018/19:559 Trygghet och studiero för elever av Johan Pehrson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Många av landets kommunala och fristående skolhuvudmän saknar förmåga att agera gällande disciplinära åtgärder såsom tillfällig och permanent omplacering av elev. Nuvarande lagstiftning tar inte tillräcklig höjd

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2018/19:554 Medicintekniska produkter av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Hälso- och sjukvården är mångfasetterad. Den innehåller omvårdnad när jag blivit sjuk, specialisthjälp av olika professioner när sjukdomen är sammansatt, läkemedel som jag köper receptfritt på apoteket, cell-

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S)

Fråga 2018/19:550 Tillgång till gynekologisk vård av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Ojämlik tillgång till vård i hela landet är en aktuell fråga. Men även ojämlik tillgång till vård inom en region kan vara ett problem. Inom Region Stockholm ser vi exempel på ojämlik tillgång till vård med användande

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:537 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:537 En ny hemlöshetsstrategi av Christina Höj Larsen V till Socialminister Lena Hallengren S Sedan 2009 då den nationella hemlöshetsstrategin för 20072009 löpte ut har Sverige saknat en nationell hemlöshetsstrategi. Detta har lett till att det förebyggande arbetet med att motverka hemlösheten inte kunnat

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:537 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:185 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2018/19:185 Nedskärningar inom psykiatrin av Tobias Andersson SD till Socialminister Lena Hallengren S Av budgetens alla olika utgiftsområden och poster som regeringen kunde välja att spara in på för att finansiera dyr symbolpolitik med mera valde man att bland annat minska anslaget Bidrag till psykiatri

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:185 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedskärningar inom psykiatrin