Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:729 av Linda Ylivainio (C)

Fråga 2018/19:729 Fiskerättsägares intrångsersättning av Linda Ylivainio C till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten blev genom Högsta domstolens dom T5628-12 ersättningsskyldig gentemot sju fiskare i Haparanda skärgård för den ekonomiska förlust som kunde ha uppkommit till följd av de fiskerestriktioner som infördes genom

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:729 av Linda Ylivainio (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:616 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2018/19:616 Landbaserad laxodling i Sverige av Fredrik Christensson C till Statsrådet Jennie Nilsson S I Kungshamn har teknik tagits fram för att producera lax i saltvatten på land utan utsläpp till havet av Smögenlax. Försöken har varit framgångsrika, och tekniken har bevisats fungera. Försöken har skett i samarbete

Inlämnad: 2019-05-07 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:616 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:576 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2018/19:576 Jordbruksverkets EU-böter av Helena Lindahl C till Statsrådet Jennie Nilsson S EU: s generaldirektorat för jordbruk och landsbygdsutveckling har aviserat att Sverige riskerar att få hundratals miljoner i böter då Jordbruksverket inte hanterat den kontroll och uppföljning som EU kräver efter att stödutbetalning

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:576 av Helena Lindahl (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:178 av Lars Thomsson (C)

Fråga 2018/19:178 Hållbara Gotland av Lars Thomsson C till Näringsminister Ibrahim Baylan S Hållbara Gotland är ett statligt program administrerat av Tillväxtverket. Programmets syfte är att stärka utveckling och näringsliv på Gotland. Det bygger på ett löfte från förra regeringen om en finansiering på 100 miljoner kronor

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:178 av Lars Thomsson (C) (pdf, 86 kB)