Dokument & lagar (237 träffar)

Interpellation 2019/20:87 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2019/20:87 En undersökningskommission för fallet Dawit Isaak av Désirée Pethrus KD till Utrikesminister Ann Linde S Dawit Isaak är den svensk som suttit fängslad längst tid i utlandet, utan åtal eller dom. Under de 18 år som han har suttit fängslad har den eritreanska regimen inte låtit honom träffa vare

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:87 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 94 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:246 av Jakob Forssmed (KD)

Fråga 2019/20:246 Politiska fångar i Kuba av Jakob Forssmed KD till Utrikesminister Ann Linde S Den 1 oktober greps den kubanske demokratiaktivisten José Daniel Ferrer av kubanska myndigheter i Santiago de Cuba. Han har sedan dess hållits fängslad och har sedan den 4 oktober inte haft kontakt med sin familj. I fredags

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:246 av Jakob Forssmed (KD) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:51 av Magnus Jacobsson (KD)

Interpellation 2019/20:51 Turkiets invasion i norra Syrien av Magnus Jacobsson KD till Utrikesminister Ann Linde S Under flera år har vi i Sverige, EU och USA stöttat kurderna i kampen mot Islamiska staten IS/DaishDetta har resulterat i att Islamiska staten har tryckts tillbaka. Tyvärr ser det nu ut som att Turkiet, som

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:51 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets invasion i norra Syrien

Interpellation 2019/20:24 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:24 BDS-rörelsen och regeringens arbete mot antisemitism av Lars Adaktusson KD till Statsminister Stefan Löfven S I regeringsdeklarationen i januari 2019 tillkännagav statsminister Löfven att Sverige under det kommande året ska stå värd för en internationell konferens om Förintelsen samt etablera

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:24 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: BDS-rörelsen och regeringens arbete mot antisemitism

Interpellation 2019/20:19 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:19 Återupprättade relationer mellan Sverige och Israel av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S I samband med riksmötets öppnande tillkännagav statsminister Stefan Löfven en regeringsombildning som bland annat innebär att Anne Linde är ny utrikesminister. Med anledning av skiftet på

Inlämnad: 2019-09-25 Svarsdatum: 2019-10-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:19 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återupprättade relationer mellan Sverige och Israel

Interpellation 2018/19:18 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:18 Kärnkraft för framtida elbehov av Larry Söder KD till Statsrådet Anders Ygeman S Vi är många som är oroliga för klimatet, och vi måste ta fler steg mot en värld som är skonsam mot vår miljö. Vi hör i debatten att vi ska använda elbilar och elcyklar och att en elektrifiering av transportsektorn

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-08 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2018/19:18 av Larry Söder (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnkraft för framtida elbehov

Skriftlig fråga 2017/18:1130 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2017/18:1130 Kommunernas inflytande vid vindkraftsetableringar av Magnus Oscarsson KD till Miljöminister Karolina Skog MP I juni 2016 gav regeringen Energimyndigheten och Naturvårdsverket i uppdrag att se över den lag som möjliggör för kommuner att säga nej till vindkraftsetableringar, och föreslå åtgärder. Energimyndigheten

Inlämnad: 2018-03-29 Svarsdatum: 2018-04-11 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1130 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1422 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2016/17:1422 Svenska institutets blockering av följare av Caroline Szyber KD till Utrikesminister Margot Wallström S Svenska institutet ska vara en myndighet som skapar förtroende för Sverige och svenska kompetenser. Som myndigheten skriver på sin hemsida: Förtroende är grunden för utveckling i Sverige och omvärlden.Svenska

Inlämnad: 2017-05-17 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1422 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:971 av Lars-Axel Nordell (KD)

Fråga 2016/17:971 Fortsatt biodrift av busstrafiken av Lars-Axel Nordell KD till Statsrådet Ibrahim Baylan S Sverige har av EU fått godkännande att ha ett skatteundantag för biodrivmedel till och med år 2018. Jag vet att regeringen arbetar för att detta undantag ska förlängas. Sverige behöver en plan för hur vi ska hantera

Inlämnad: 2017-03-02 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2016/17:971 av Lars-Axel Nordell (KD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:95 av Aron Modig (KD)

Fråga 2014/15:95 Prioriteringar i svensk energipolitik av Aron Modig KD till Statsrådet Ibrahim Baylan S Den 13 oktober skrev Sigmar Gabriel, Tysklands vicekansler, ekonomi- och energiminister tillika socialdemokratiske partiordförande, ett brev Dnr SB2014/7094/Utrikes och EU till statsminister Stefan Löfven. I brevet

Inlämnad: 2014-11-20 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2014/15:95 av Aron Modig (KD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:30 av Aron Modig (KD)

Fråga 2014/15:30 Stängda kärnkraftsreaktorers påverkan på vår ekonomis konkurrenskraft av Aron Modig KD till Statsrådet Ibrahim Baylan S Industrin är avgörande för Sveriges välfärd. Men för att våra svenska industriföretag ska ha möjlighet att framgångsrikt konkurrera på världsmarknaden behöver de en säker tillgång till

Inlämnad: 2014-10-17 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2014/15:30 av Aron Modig (KD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2011/12:223 av Oscarsson, Mikael (KD)

den 8 december Fråga 2011/12:223 EU-moms för ideell sektor av Mikael Oscarsson KD till finansminister Anders Borg M Momsbefrielsen för viss verksamhet som bedrivs av ideella föreningar har under flera år varit en varnagel i ögat på EU-kommissionen, eftersom kommissionen hävdar att detta inte harmonierar med momsdirektivet.

Inlämnad: 2011-12-08 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2009/10:1027 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 17 september Fråga 2009/10:1027 Tullverkets framförhållning vid personaltillsättning av Lennart Sacrédeus kd till finansminister Anders Borg m Tullverkets verksamhet har i allt större utsträckning kommit att handla om att hindra narkotika från att komma in över Sveriges gränser. Tullens roll som brotts- och

Inlämnad: 2010-09-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2009/10:829 av Gustafsson, Holger (kd)

den 21 maj Fråga 2009/10:829 Beskattning av stiftelser av Holger Gustafsson kd till finansminister Anders Borg m Som skattereglerna ser ut i dag är en stiftelse som bedriver religiös verksamhet inte skattebefriad. Detta gäller även om den är bildad för och har till ändamål att stödja verksamhet som bedrivs av ett

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2008/09:991 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 28 maj Fråga 2008/09:991 Rättvis skatt för samfällighetsägd skog i Siljansbygden i Dalarna av Lennart Sacrédeus kd till finansminister Anders Borg m I Siljansbygden i Dalarna är det vanligt med föreningar som samfälligt förvaltar skogsmark efter omarronderingar då små ägandelotter slogs samman till gemensamma

Inlämnad: 2009-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2008/09:974 av Oscarsson, Mikael (kd)

den 22 maj Fråga 2008/09:974 Reklamskattens avskaffande av Mikael Oscarsson kd till finansminister Anders Borg m Redan 2002 beslutade alla partier i riksdagen, förutom Moderaterna, att reklamskatten skulle avskaffas. Dock beslutades att avskaffandet skulle ske med beaktande av de budgetpolitiska målensamtidigt

Inlämnad: 2009-05-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2008/09:916 av Gustafsson, Lars (kd)

den 11 maj Fråga 2008/09:916 Skatt på syntetiska drivmedel av Lars Gustafsson kd till finansminister Anders Borg m Genom syntetiska drivmedel kan vi minska råoljeberoendet och miljöbelastningen. De syntetiska drivmedlen framställs i dag från naturgas som övergångsbränsle. Framgångsrik forskning bedrivs för att använda

Inlämnad: 2009-05-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2008/09:854 av Davidson, Inger (kd)

den 16 april Fråga 2008/09:854 Inkludering av flyttbranschen i HUS-avdraget av Inger Davidson kd till finansminister Anders Borg m Den 30 juni börjar de nya reglerna gälla för HUS-avdraget som innebär att avdrag för hushållstjänster även får göras för så kallade ROT-tjänster reparationer, underhåll samt om- och

Inlämnad: 2009-04-16 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2008/09:846 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 15 april Fråga 2008/09:846 Svenska Spels ombud i glesbygd av Lennart Sacrédeus kd till finansminister Anders Borg m Spelutredningens betänkande En framtida spelreglering SOU 2008:124 tillsattes för att se över hur spelregleringen ska se ut i framtiden, till följd av en spelmarknad som blivit alltmer gränslös

Inlämnad: 2009-04-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2008/09:533 av Oscarsson, Mikael (kd)

den 27 januari Fråga 2008/09:533 EU-hot om moms på ideell second hand-verksamhet av Mikael Oscarsson kd till finansminister Anders Borg m För cirka ett halvår sedan valde EU-kommissionen att inleda ett överträdelseförfarande mot Sverige för att den svenska momslagen inte sägs följa EG:s momsdirektiv. I Sverige

Inlämnad: 2009-01-27 Besvarare: Anders Borg (M)