Dokument & lagar (722 träffar)

Interpellation 2019/20:365 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2019/20:365 Straffrabatt för unga lagöverträdare av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I dag får de som begår brott och är mellan 15 och 18 eller mellan 18 och 21 år en reduktion av straffet vid straffmätningen. Anledningen till detta är att de inte anses gamla nog

Inlämnad: 2020-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:365 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1018 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:1018 Förverkande av kriminellas egendom av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den grova kriminaliteten håller delar av Sverige i ett järngrepp. Den hotar inte bara enskilda människors liv utan hela det svenska samhällskontraktet. Den skadar det förtroende och den tillit

Inlämnad: 2020-02-27 Svarsdatum: 2020-03-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1018 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Interpellation 2019/20:362 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:362 Åtgärder mot ungdomsrån av Niklas Wykman M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven kopplar i en intervju vågen av ungdomsrån till alliansregeringens skattepolitik 20062014. Statsministern menar att skattesänkningarna mellan 2006 och 2014 är ett svar på varför politiken

Inlämnad: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:362 av Niklas Wykman (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1017 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:1017 Turkiets ansvar för de syriska flyktingarna av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Under de nio år som kriget i Syrien har pågått har Turkiet varit en aktiv part i det imperialistiska stormaktsspel som gör att kriget fortfarande pågår. Genom militära maktmedel har Erdoğan utnyttjat situationen

Inlämnad: 2020-02-26 Svarsdatum: 2020-03-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1017 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1016 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:1016 Konsumentskydd vid köp av nyproducerade bostadsrätter av Angelica Lundberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen har det rapporterats att Riksrevisionen uppmanar regeringen till ändring av bostadsrättslagen med anledning av behovet av att stärka konsumentskyddet vid köp

Inlämnad: 2020-02-26 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1016 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1014 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:1014 En ny svensk Arktisstrategi av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Regeringen har aviserat att en förnyad svensk Arktisstrategi ska presenteras under året. Eftersom mycket har hänt sedan 2011, då den förra antogs, är det välkommet med uppdaterade skrivningar på en rad områden. Strategin

Inlämnad: 2020-02-26 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1014 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:356 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2019/20:356 Ungdomsrån och förakt mot svenskar av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hittills i år har det varit mer regel än undantag att det dagligen rapporterats om diverse brott mot unga, det ena värre än det andra. Misshandel, överfallsvåldtäkter och grova

Inlämnad: 2020-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:356 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:355 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2019/20:355 Ungdomsbrottsligheten av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungdomsbrottsligheten har ökat lavinartat, våldet blir grövre och grövre och gärningsmännen blir yngre och yngre. Nyligen presenterades en rapport, som beställts av regionpolischefen Carin Götblad.

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:355 av Ellen Juntti (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:351 Hatbrott mot svenskar av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När rånoffret inte kunde ta ut pengar på sitt kort blev de unga rånarna missnöjda och straffade honom genom att överösa honom med sparkar. En film från händelsen började cirkulera i mitten av

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2019/20:349 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:349 Plundring av urbefolkningar av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I kampen för fred och mänskliga rättigheter har Sverige varit och är en viktig aktör, som bidragit med politiskt stöd och ekonomiskt bistånd till den fredsprocess som 2016 resulterade i en överenskommelse mellan

Inlämnad: 2020-02-18 Svarsdatum: 2020-03-24 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:349 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 143 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:999 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:999 Hatbrott mot etniska svenskar av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungdomsrånen har ökat markant under de senaste åren. Det är ofta barn som är gärningsmän, många under 15 år. Ungdomsrånen har blivit mycket grövre än tidigare och brottsoffren utsätts för grovt våld

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:999 av Ellen Juntti (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V)

Fråga 2019/20:992 Utredningen om faderskap och föräldraskap av Jon Thorbjörnson V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Utredningen om faderskap och föräldraskap SOU 2018:68 tillsattes på våren 2017 och fick i uppdrag att se över delar av föräldrabalkens regler om fastställande av faderskap och föräldraskap.

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:984 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:984 Straffrabatt för unga av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I samband med gängsamtalen i höstas kom regeringen överens med Centerpartiet och Vänsterpartiet om att utreda en straffrabatt för unga mellan 18 och 21 år. Den innebär att straffrabatten i princip även

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:984 av Johan Forssell (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:982 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2019/20:982 En modernare adoptionslagstiftning av Cecilie Tenfjord Toftby M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Barns rätt till en trygg uppväxt eller den biologiska förälderns rätt till barnet Denna fråga har aktualiserats den senaste tiden på grund av det tragiska dödsfallet av den treåriga

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:982 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:978 Utvisningar av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För fyra år sedan uttalade inrikesminister Anders Ygeman att 80 000 asylsökande som fått avslag på sin ansökan skulle utvisas. Mina frågor till justitite- och migrationsminister Morgan Johansson, som handlar explicit

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:977 Hatbrott och svensk etnicitet av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har de ökande förnedringsrånen lyfts i medierna. Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson: Är det regeringens uppfattning att hatbrott

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:976 Falska anklagelser mot Michael Rawlinson av Pål Jonson M till Utrikesminister Ann Linde S Svenska Dagbladet har i en serie artiklar uppmärksammat den svenske underrättelseofficeren Michael Rawlinsons situation med anledning av hans tjänstgöring som chef för EU:s kriminalunderrättelseverksamhet Eulex

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:972 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:972 Ökad diskriminering av minoriteter i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I den islamiska republiken Iran demonstrerar tusen och åter tusen människor för frihet och mänskliga rättigheter. För många människor i landet har det gått upp att det är den egna regimen som förtrycker folket.

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:972 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:970 Taiwans inkludering i WHO av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset är klassificerat som samhällsfarligt och hanteras med stor försiktighet av internationella organisationer, hälso- och sjukvården och allmänheten. Därför är det förvånande att Världshälsoorganisationen WHO

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:960 Den förra utrikesministerns uppdrag i FN av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S I början av året meddelade den före detta utrikesministern Margot Wallström i en intervju med Nya Wermlands-Tidningen att hon accepterat att ta på sig ett nytt uppdrag för FN:s generalsekreterare, i hans

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 77 kB)