Dokument & lagar (180 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:984 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:984 Straffrabatt för unga av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I samband med gängsamtalen i höstas kom regeringen överens med Centerpartiet och Vänsterpartiet om att utreda en straffrabatt för unga mellan 18 och 21 år. Den innebär att straffrabatten i princip även

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:984 av Johan Forssell (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:736 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:736 Utrikesministerns närvaro i riksdagen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Frågestunderna i riksdagen är nu schemalagda fram till den 11 juni. Dessa möten på torsdagar är ett viktigt instrument för riksdagsledamöterna att fullgöra sitt uppdrag att granska och kritiskt följa regeringens

Inlämnad: 2020-01-10 Svarsdatum: 2020-01-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:736 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:728 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:728 Nuvarande hållning mot Maduros regim i Venezuela av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Även om Venezuela har svårt att slå igenom i internationella medier givet allt annat som händer fortsätter det politiska och ekonomiska sönderfallet i landet. Kontaktgrupp och medlingsförsök vilka den

Inlämnad: 2020-01-08 Svarsdatum: 2020-01-15 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:728 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:715 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:715 Utvecklingen på Malta av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S År 2017 dödades den granskande journalisten Daphne Caruana Galizia av en bilbomb. Ett fruktansvärt dåd som också riktades mot det fria ordet. Misstankar om inblandning har nu nått den absoluta makten i EU-landet Malta. Den socialdemokratiska

Inlämnad: 2019-12-20 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:715 av Hans Wallmark (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:530 Kärnkraftverket i Astraviec av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Kärnkraftverket i belarusiska Astraviec har blivit en prioriterad säkerhetsfråga för grannlandet Litauen, som ställer sig frågande till belarusiska myndigheters förmåga att upprätthålla en tillräckligt hög standard för säkerheten.

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:522 Arbetet i det säkerhetspolitiska rådet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S De uppgifter som har offentliggjorts i medierna om den irakiske försvarsministern Najah al-Shammaris svenska medborgarskap väcker en rad frågor inom flera centrala politikområden liksom om läget i svensk statsförvaltning

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:506 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:506 Situationen i Xinjiang av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Under de senaste veckorna har allt fler rapporter framkommit kring situationen i Xinjiangprovinsen, utifrån läckta dokument och vittnesmål. Det omfattande förtrycket mot såväl uigurerna som andra muslimska minoritetsgrupper förskräcker,

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:506 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:293 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:293 Ökade befogenheter vid inre utlänningskontroller av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll är ett värdefullt verktyg för att hantera personer som bedöms utgöra kvalificerade säkerhetshot mot Sverige. Efter terrordådet på Drottninggatan

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:293 av Johan Forssell (M) (pdf, 110 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:150 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:150 Hot mot den svenska mötes- och yttrandefriheten av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Det förekommer medieuppgifter om att Kinas ambassad i Stockholm har förmått Sheraton att inte arrangera en större sammankomst för Taiwan i samband med firandet den 10 oktober 2019. Under många år har detta

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:150 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:149 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:149 FN:s budget av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Enligt medieuppgifter ska FN ha drabbats av ett betydande ekonomiskt underskott då medlemsländerna enbart har betalat in 70 procent av de totala kostnaderna för organisationens verksamhet 2019. I ett brev till FN:s anställda ska generalsekreterare

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:149 av Hans Wallmark (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:73 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:73 Utmätning av kriminellas skadestånd av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ekot har nyligen uppmärksammat att kriminella får statlig ersättning som brottsoffer inte kommer åt. Justitiekanslern betalar varje år ut stora summor till personer som sedan tidigare har

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:73 av Johan Forssell (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:68 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:68 Förbättrade relationer med Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har sagt sig eftersträva förbättrade relationer med Israel. Som nyutnämnd utrikesminister hade hon också i ett tidigt skede möte med Israels ambassadör i Stockholm. En i sig viktig och nödvändig

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:68 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:888 Gemensamt nordiskt agerande mot våldsbejakande grupper av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Norge har i dagarna skakats av ett våldsdåd riktat mot en moské som hade kunnat få dramatiska och allvarliga konsekvenser. I samband med detta har landets statsminister Erna

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:888 av Hans Wallmark (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:839 Gränsregional statistik i Norden av Hans Wallmark M till Statsrådet Ann Linde S En återkommande fråga som lyfts från svenska gränsregioner som Öresund och Värmland är fungerande statistik som på ett korrekt beskrivande sätt visar arbetspendlingens fördelar. I Sverige räknas inte inkomst eller sysselsättning

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:816 Anonyma vittnen av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 april beslutade riksdagen om ett tillkännagivande till regeringen om att utreda möjligheten till anonyma vittnen vid allvarlig brottslighet, exempelvis vid hot från gäng. Lite drygt en vecka senare i en

Inlämnad: 2019-06-24 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:816 av Johan Forssell (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)