Dokument & lagar (10 träffar)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:37 Folkomröstning om invandringspolitiken av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Svensk invandringspolitik har under lång tid varit väldigt extrem. Detta gäller oavsett om vi gör en jämförelse med våra nordiska grannländer eller med övriga Europa. Resultatet av denna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Folkomröstning om invandringspolitiken

Interpellation 2018/19:163 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2018/19:163 Förbud att bära heltäckande slöja av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Från och med den 1 augusti 2018 är det förbjudet att bära heltäckande muslimsk slöja, det vill säga burka och niqab, på offentlig plats i Danmark. Om man bryter mot förbudet och detta

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:163 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud att bära heltäckande slöja

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2017/18:1428 Våldsbejakande islamistiska extremister av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi har de senaste åren tagit del av uppgifter som gör gällande att den så kallade radikaliseringen har blivit ett allt större problem i Sverige. För ett år sedan uppgav Säpo att det fanns

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1428 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2017/18:573 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2017/18:573 Förbud mot heltäckande slöja av Richard Jomshof SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Från och med den 1 augusti i år är det förbjudet att bära heltäckande muslimsk slöja, det vill säga burka och niqab, på offentlig plats i Danmark. Om man bryter mot förbudet och det inte

Inlämnad: 2018-06-01 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:573 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2016/17:319 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2016/17:319 Världens första feministiska regering av Richard Jomshof SD till Statsrådet Ann Linde S Regeringen skriver på sin hemsida att Sverige har världens första feministiska regeringPå hemsidan står bland annat följande att läsa: En feministisk regering ser till att jämställdhetsperspektivet finns

Inlämnad: 2017-02-14 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2016/17:319 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 95 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Världens första feministiska regering

Skriftlig fråga 2015/16:656 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:656 Beslagtagande av asylsökandes ägodelar av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I december månad rapporterade medierna om ett danskt lagförslag som innebär att asylsökande som kommer till Danmark ska kunna få sina värdesaker beslagtagna av danska myndigheter. Enligt

Inlämnad: 2016-01-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:656 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 94 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:652 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:652 Krafttag mot barnäktenskap av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radios Ekot presenterade den 18 januari en granskning som gör gällande att minst ett 70-tal av de barn som anlände till Sverige i fjol var gifta när de kom. Granskningen är dock endast

Inlämnad: 2016-01-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:652 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:6 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:6 Halvering av asylsökandes ersättning av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den danska regeringen valde den 7 september att sjösätta en upplysningskampanj som syftar till att minska antalet flyktingar som tar sig till Danmark. I en annonskampanj i libanesiska och

Inlämnad: 2015-09-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:6 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:612 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2014/15:612 Inriktningen på svensk invandringspolitik av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Svensk invandringspolitik blir alltmer extrem, inte minst sett ur ett europeiskt perspektiv. Det svenska asylmottagandet är till och med större än våra nordiska grannländers sammanlagda

Inlämnad: 2015-06-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:612 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:126 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2014/15:126 Förbud mot det hitresta tiggeriet av Richard Jomshof SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Även om det är synd om de människor som reser till Sverige för att tigga har Sverige ytterst ett ansvar för sina egna medborgare. Det är inte rimligt att vi ska ta hand om andra länders medborgare

Inlämnad: 2014-12-10 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:126 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 76 kB)