Dokument & lagar (6 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1609 Bättre interoperabilitet i nordisk krisberedskap av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige har denna sommar fått prov på storskalig nordisk interoperabilitet och EU-interoperabilitet i krisberedskapen för att hantera skogsbränderna. Sverige är för närvarande ordförande i

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1609 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1608 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1608 Stöd för Kanada och för mänskliga rättigheter av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Mänskliga rättigheter hotas i många länder. Det kostar på att uttala kritik och allt fler länder tystnar. Sverige och EU måste tala. Kanada har via sin utrikesminister Chrystia Freeland tydligt

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1608 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1346 av Ola Johansson (C)

Fråga 2017/18:1346 Placeringen av den nya polisutbildningen av Ola Johansson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under justitieministerns besök i Halmstad den 8 maj utlovades det ett beslut före valet om vilken ort i Västsverige som kommer att få starta polisutbildning. Det är väl känt att behovet

Inlämnad: 2018-05-23 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1346 av Ola Johansson (C) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:576 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:576 Gripandet av Oyub Titiev av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Den drastiskt försämrade människorättssituationen i Ryssland, inklusive Tjetjenien, slår hårt mot ryska medborgare men också mot europeisk säkerhet. Sveriges inträde i FN:s säkerhetsråd ger Sverige både ett tillfälle

Inlämnad: 2018-01-12 Svarsdatum: 2018-01-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:576 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:116 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:116 Uttalanden från Sveriges ambassadör på Island av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S De senaste dagarna har det med all önskvärd tydlighet framgått att Sverige har en ambassadör i vårt nordiska grannland Island som mer verkar fly än företräda Sverige och svenska intressen. Att

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:116 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:2 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:2 Arresteringen av Kambodjas oppositionsledare Kem Sokha av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Utvecklingen i Kambodja oroar. Alltmer repressiva åtgärder vidtas mot fri media och minst ett femtontal radiostationer har stängts ned, men Hun Sen-regimen slår även mot opposition och civilsamhälle

Inlämnad: 2017-09-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:2 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 80 kB)