Dokument & lagar (1 970 träffar)

Interpellation 2019/20:27 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2019/20:27 Demonstration och demokrati av Tobias Andersson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Klimatdemonstrationerna har inte undgått någon. Vad som initialt endast utgjordes av skolskolk har nu fått fäste globalt, och deltagarna räknas i miljoner. Statsrådet torde i sin roll som demokratiminister

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:27 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Demonstration och demokrati

Interpellation 2019/20:1 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2019/20:1 Ökade arbetsplatsrelaterade olyckor bland elektriker av Saila Quicklund M till Statsrådet Anders Ygeman S Enligt en undersökning från Elsäkerhetsverket har arbetsplatsrelaterade olyckor för elektriker ökat under lång tid. Förra året anmäldes 226 olyckor och ett dödsfall, och nyligen avled en linjemontör

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-10-04 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2019/20:1 av Saila Quicklund (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ökade arbetsplatsrelaterade olyckor bland elektriker

Skriftlig fråga 2019/20:195 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:195 Effektbrist av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Det svenska kraftsystemet har länge präglats av en hög elkvalitet och god driftssäkerhet, vilket är en följd av en robust produktionsapparat och goda marginaler gällande överföringskapacitet. Sverige har dock under senare tid

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:195 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:177 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:177 Granskning av Sveriges Syrienbistånd av Markus Wiechel SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Startskottet för ett omfattande svenskt stöd till den syriska oppositionen kom i augusti 2012 då Sveriges dåvarande utrikesminister bjöd in syriska oppositionella till ett möte i Stockholm. Det handlade om stöd

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:177 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:168 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:168 Stamnätet i södra Sverige av Lars Hjälmered M till Statsrådet Anders Ygeman S Sverige har tilltagande el- och kapacitetsbrister, i synnerhet i Stockholm, Västsverige och Skåne. I våras skrinlade Pågen, Malmös största privata arbetsgivare, sin tänkta expansion för att elsystemet inte räcker till. Problemen

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:168 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:163 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2019/20:163 Modellen för avräkningar från biståndet av Yasmine Posio V till Statsrådet Peter Eriksson MP Våren 2017 aviserade regeringen en översyn av modellen för beräkning av kostnader för mottagande av asylsökande och skyddsbehövande som avräknas mot utgiftsområde 7 Internationellt bistånd. En utgångspunkt för

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:163 av Yasmine Posio (V) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:157 Ridsportens förutsättningar av Ebba Hermansson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Omkring en halv miljon människor i Sverige beräknas syssla med någon form av aktiv hästsport. Ridsportens betydelse både för enskilda utövare och för Sverige som hästnation kan inte nog understrykas. Enligt

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:143 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:143 Konsumentinformation om solcellers miljöpåverkan av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Anders Ygeman S På min fråga gällande hur konsumenter informeras om biverkningarna av solkraft 2018/19:850 svarar statsrådet Anders Ygeman att regeringen gett Statens energimyndighet i uppdrag att utveckla och tillhandahålla

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:143 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:140 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:140 Produktionsincitament för film av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I samband med att regeringens budgetproposition för 2020 överlämnades till riksdagen onsdagen den 18 september framgick det att regeringen inte kommer att föreslå ett införande av produktionsincitament

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:140 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:112 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:112 Nya elmätare av Lars Hjälmered M till Statsrådet Anders Ygeman S Under de kommande åren ska alla elmätare i Sverige bytas ut. Det är ett krav som läggs på landets elnätsföretag. Regleringsmyndigheten Energimarknadsinspektionen EI har satt upp funktionskrav på de nya mätarna. Det pågår en mycket snabb

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:112 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:81 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:81 Det minskade anslaget till energieffektivisering av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Ur ett resurs- och konkurrensperspektiv är det en självklarhet att använda resurser på ett så effektivt sätt som möjligt. För vår basindustri i Sverige, som till övervägande del består av energiintensiv

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:81 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:79 Övergrepp i Bangladesh av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Sedan några år tillbaka ökar kränkningarna av mänskliga rättigheter i Bangladesh, och det demokratiska utrymmet minskar. Hot och våld mot oppositionella och människorättsförsvarare har ökat. Situationen för kvinnor och barn

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:62 Dansk public service i Skåne av Per-Arne Håkansson S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Att ta del av nyheter och underhållning från Danmark i Skåne var under en lång rad av år, redan sedan public service-sändningarna en gång började, en självklarhet. Det hade det goda med sig att det underlättade

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:50 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:50 Bevarande och utbyggnad av den småskaliga vattenkraften av Sten Bergheden M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP De småskaliga vattenkraftverken har varit och är en stor tillgång för landet. De har skötts och utvecklats under många hundra år och har bidragit till arbete och utveckling i hela

Inlämnad: 2019-09-24 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:50 av Sten Bergheden (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:23 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2019/20:23 Takten i utbyggnaden av bredband av Erik Ottoson M till Statsrådet Anders Ygeman S Det råder stor enighet i Sveriges riksdag om att utbyggt bredband i hela landet är mycket viktigt och att de bredbandsmål som har satts upp av regeringen måste genomföras. Alltjämt har i dag 16 procent av Sveriges befolkning

Inlämnad: 2019-09-17 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:23 av Erik Ottoson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:10 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:10 Massiv elmarknadshubb som medför säkerhetsrisker av Arman Teimouri L till Statsrådet Anders Ygeman S Regeringens ambition om att skapa en massiv elmarknadshubb kommer att medföra säkerhetsrisker. Samlandet av 4,5 miljoner svenska elkunders mätdata och anläggningsinformation på en och samma plats utsätter

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:10 av Arman Teimouri (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:5 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2019/20:5 Havsplanering av Rickard Nordin C till Statsrådet Anders Ygeman S Havs- och vattenmyndighetens förslag till havsplanering för Bottniska viken, Östersjön och Västerhavet är nu ute. Det har fått stark kritik från både energibranschen och Energimyndigheten för att inte ta tillräcklig hänsyn till energisystemets

Inlämnad: 2019-09-11 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:5 av Rickard Nordin (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:1 Unrwas uppvigling i de palestinska skolböckerna av Björn Söder SD till Statsrådet Peter Eriksson MP I ett skriftligt svar till riksdagen på en fråga från riksdagsledamoten Boriana Åberg M om Sveriges bistånd till Unrwa, FN:s särskilda organisation för palestinska flyktingar, skriver biståndsministern den

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1 av Björn Söder (SD) (pdf, 125 kB)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L)

Interpellation 2018/19:319 Statens stöd till trossamfund av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En viktig del av regeringens politik för civilsamhället är ett ekonomiskt stöd. Det ges i olika former och på olika grunder. För idrottsrörelsen, folkbildningen, friluftsfrämjandet etcetera

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens stöd till trossamfund

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:317 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten för

Inlämnad: 2019-09-05 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)