Dokument & lagar (808 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2013/14:459 av Ericson, Jan (M)

den 28 februari Fråga 2013/14:459 Utvidgat ROT och RUT av Jan Ericson M till näringsminister Annie Lööf C Det råder ingen tvekan om att ROT- och RUT-avdragen varit en stor framgång. Utvärderingar visar att de skapat nya företag och nya jobb, att svartjobben har minskat och att hushållen har fått ökat ekonomiskt

Inlämnad: 2014-02-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2011/12:375 av Berg, Ulf (M)

den 15 februari Fråga 2011/12:375 Tonnageskatt av Ulf Berg M till finansminister Anders Borg M Finansministern har i kammardebatter om tonnageskatt uppgett att det finns ett antal utestående frågor vad gäller tonnageskatt, bland annat att den samlade effekten av sjöfartsstödet och de skattevillkor som gäller för

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2009/10:1035 av Lindblad, Göran (m)

den 1 oktober Fråga 2009/10:1035 Byråkrati och fri rörlighet av Göran Lindblad m till migrations- och arbetsmarknadsminister Tobias Billström m Den fria rörligheten inom EU har stor betydelse för välståndsutvecklingen i medlemsländerna. Det är emellertid oroande att det svenska regelsystemet krånglats till. När

Inlämnad: 2010-10-01 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2009/10:980 av Lavesson, Olof (m)

den 11 augusti Fråga 2009/10:980 Uppföljning av ministermöte om Öresundsregionen av Olof Lavesson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Den nordiska samarbetsministern Christina Husmark Pehrsson och ett antal svenska ministrar träffade sina danska motsvarigheter i Malmö den 15 juni för att diskutera utvecklingen

Inlämnad: 2010-08-11 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Skriftlig fråga 2009/10:484 av Tenje, Anna (m)

den 5 februari Fråga 2009/10:484 Sveriges tolkning av avfallsdirektivet av Anna Tenje m till miljöminister Andreas Carlgren c Sverige är den enda medlemsstaten i EU som tolkar Avfallsdirektivet så att snö räknas som avfall. Nu när vi upplever en av de kallaste vintrarna på länge med kyla och mycket snö innebär

Inlämnad: 2010-02-05 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Skriftlig fråga 2009/10:482 av Arkelsten, Sofia (m)

den 5 februari Fråga 2009/10:482 Avfallshantering gällande bildäck av Sofia Arkelsten m till miljöminister Andreas Carlgren c Bildäck tillverkas av förstklassiga råvaror: gummi, stål och textil. Även i ett utslitet däck är dessa råvaror av bästa kvalitet. Trots detta bränner vi i Sverige upp över 50 procent av

Inlämnad: 2010-02-05 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Skriftlig fråga 2008/09:848 av Staxäng, Lars-Arne (m)

den 15 april Fråga 2008/09:848 Miljöproblem på västkusten av Lars-Arne Staxäng m till miljöminister Andreas Carlgren c Den kemiska ammunition som inte hann dumpas eller förstöras av de tyska stridskrafterna i andra världskrigets slutskede kom efter kriget av de allierade och Sovjetunionen att dumpas i Östersjön

Inlämnad: 2009-04-15 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Interpellation 2008/09:457 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 14 april Interpellation 2008/09:457 Vattendirektivet och genomförandet i svensk lag av Anne-Marie Pålsson m till miljöminister Andreas Carlgren c I december 2003 infördes vattendirektivet i svensk lagstiftning. I korthet innebär det att Sverige delas in i fem vattendistrikt. Indelningen görs efter vattendragens

Inlämnad: 2009-04-14 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vattendirektivet och genomförandet i svensk lag

Skriftlig fråga 2008/09:776 av Thalén Finné, Ewa (m)

den 23 mars Fråga 2008/09:776 Kretsloppsbaserade åtgärder för att motverka stranderosion av Ewa Thalén Finné m till miljöminister Andreas Carlgren c Flera kommuner i främst södra Sverige har omfattande problem med stranderosion. Pilotfallet har i flera år varit Ystads kommun som vid upprepade tillfällen sökt tillstånd

Inlämnad: 2009-03-23 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Skriftlig fråga 2008/09:725 av Appelros, Staffan (m)

den 12 mars Fråga 2008/09:725 Villkoren för gemensamt ägande i vindkraftsanläggningar av Staffan Appelros m till näringsminister Maud Olofsson c På Näringsdepartementets uppdrag har Energimyndigheten redovisat förslag som kan skapa förutsättningar för en omfattande vindkraftsutbyggnad Regelförenklingar för vindkraft,

Inlämnad: 2009-03-12 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2008/09:310 av Lavesson, Olof (m)

den 4 februari Interpellation 2008/09:310 Öresundsintegrationen under det svenska EU-ordförandeskapet av Olof Lavesson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Utvecklingen i Öresundsregionen går lika snabbt som tågen över Öresundsbron. Människor reser, kontakter knyts och arbetspendlingen ökar ständigt. När

Inlämnad: 2009-02-04 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Öresundsintegrationen under det svenska EU-ordförandeskapet

Skriftlig fråga 2008/09:507 av Weibull Kornias, Marie (m)

den 20 januari Fråga 2008/09:507 Kostnaden för utanförskapet i eurosamarbetet av Marie Weibull Kornias m till statsrådet Cecilia Malmström fp Den finansiella krisen har visat att euroländerna, tack vare den gemensamma valutan, lyckats undvika fluktuationer i valutakursen. Den svenska kronan däremot har drabbats

Inlämnad: 2009-01-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2008/09:392 av Grape, Ulf (m)

den 12 december Fråga 2008/09:392 Komplettering av signalspaningslagen av Ulf Grape m till försvarsminister Sten Tolgfors m Hotbilden mot Sverige handlar inte längre om någon invasionsrisk från annan stat. Hoten kommer i stället från sönderfallande stater och regionala konflikter, terrorism och hot om spridning

Inlämnad: 2008-12-12 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2008/09:348 av Forslund, Patrik (m)

den 3 december Fråga 2008/09:348 Beståndet av varg av Patrik Forslund m till miljöminister Andreas Carlgren c Riksdagen beslutade om en sammanhållen rovdjurspolitik 2001 där målet är att ansvar för att björn, järv, lo, varg och kungsörn långsiktigt finns kvar i den svenska faunan och så småningom kan sprida sig.

Inlämnad: 2008-12-03 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Skriftlig fråga 2008/09:335 av Magnusson, Cecilia (m)

den 2 december Fråga 2008/09:335 Aeroseums framtid av Cecilia Magnusson m till finansminister Anders Borg m Stiftelsen Aeroseum arbetar sedan våren 1999 med att bevara den tidigare militära berghangaren vid Göteborg City Airport, före detta Göta flygflottilj F 9och utveckla detta 22 000 kvadratmeter stora bergrum

Inlämnad: 2008-12-02 Besvarare: Anders Borg (M)