Dokument & lagar (3 211 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M)

Fråga 2019/20:109 Garantier för export av naturgas av John Weinerhall M till Statsrådet Anna Hallberg S Många länder runt om i världen har ett stort beroende av kol för såväl uppvärmning som elproduktion, men samtidigt skulle utsläppen av koldioxid behöva minska. Sverige har en i princip koldioxidfri elproduktion. Detta

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:28 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2019/20:28 Exportkreditnämndens regelverk av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Anna Hallberg S Att främja industri som utvinner fossila bränslen motverkar syftet med Parisavtalet och är ett hinder för att nå målen att hålla uppvärmningen under två grader men helst under en och en halv grad Celsius.

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-18 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:28 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 93 kB)

Interpellation 2018/19:313 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2018/19:313 Handelsavtalet med Mercosur av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Ann Linde S Amazonas är en viktig pusselbit i arbetet för att förhindra den globala uppvärmningen att gå över två grader. Amazonas står för en femtedel av jordens syreproduktion och har den ojämförligt största artrikedomen

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2018/19:313 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Handelsavtalet med Mercosur

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2013/14:449 av Persson, Peter (S)

den 25 februari Fråga 2013/14:449 Statsministern och främlingsfientligheten av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Sverigedemokraterna SD och deras partiledare Jimmie Åkesson kampanjar nu för fullt för att rädda regeringen kvar. På annat sätt kan man knappast tolka SD:s inriktning på att nå ut

Inlämnad: 2014-02-25 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:437 av Persson, Peter (S)

den 21 februari Fråga 2013/14:437 Statsministern och främlingsfientligheten av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Sverigedemokraterna SD och deras partiledare Jimmie Åkesson kampanjar nu för fullt för att rädda regeringen kvar. På annat sätt kan man knappast tolka SD:s inriktning på att nå ut

Inlämnad: 2014-02-21 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:303 av Persson, Peter (S)

den 8 januari Fråga 2013/14:303 Semesterregeringen av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Gärna medalj men först en rejäl pension var rubriken för socialdemokraternas kampanj vid folkomröstningen om pensionsfrågan i Sverige 1957. Frågan är om statsministern fastnat för en valslogan i stil med:

Inlämnad: 2014-01-08 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:133 av Lindberg, Teres (S)

den 20 november Fråga 2013/14:133 Statsministerns presschefs kontakter med Sveriges Radios Ekoredaktion av Teres Lindberg S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Enligt uppgifter i medierna har statsminister Fredrik Reinfeldts presschef ringt upp Sveriges Radios Ekoredaktions inrikeschef och talat om att hon ska

Inlämnad: 2013-11-20 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Interpellation 2013/14:28 av Damberg, Mikael (S)

den 8 oktober Interpellation 2013/14:28 Statsministerns deltagande i riksdagens frågeinstitut av Mikael Damberg S till statsminister Fredrik Reinfeldt M En av riksdagens viktigaste uppgifter är att kontrollera hur regeringen och myndigheterna sköter sitt arbete. Till sin hjälp har riksdagen en rad redskap kontrollinstrument

Inlämnad: 2013-10-08 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns deltagande i riksdagens frågeinstitut

Interpellation 2012/13:370 av Persson, Peter (S)

den 10 april Interpellation 2012/13:370 Förtroende för statsråd av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Statsrådet Tobias Billström har genom ett antal uttalanden skapat oklarhet om regeringens migrationspolitik. Statsministern har tagit avstånd från migrationsministern som därefter tagit avstånd

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2011/12:464 av Widman, Allan (FP)

den 9 mars Fråga 2011/12:464 Samarbetsländerna och JAS förmågelyft av Allan Widman FP till utrikesminister Carl Bildt M År 2007 tog riksdagen beslut om att den svenska flottan JAS Gripen skulle ensas till en och samma version JAS 39 C/D som också med framgång exporterats till flera länder. I enlighet med vårpropositionen

Inlämnad: 2012-03-09 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2011/12:463 av Widman, Allan (FP)

den 9 mars Fråga 2011/12:463 Markmålsbekämpning med JAS Gripen av Allan Widman FP till försvarsminister Sten Tolgfors M Förvarsmakten avser att införa Small Diameter Bomb SDB på JAS Gripen. Detta frifallande vapen lämpar sig för internationella insatser i nära samverkan med andra parter. Stridsdelsvikten om 23

Inlämnad: 2012-03-09 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Interpellation 2011/12:280 av Björlund, Torbjörn (V)

den 6 mars Interpellation 2011/12:280 Vapenfabrik i Saudiarabien av Torbjörn Björlund V till försvarsminister Sten Tolgfors M Tisdagen den 6 mars framkom uppgifter om ett hemligt samarbete med Saudiarabien för att bygga upp en vapenfabrik på plats i landet. Saudiarabien är en av världens hårdaste diktaturer. Förföljelse

Inlämnad: 2012-03-06 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vapenfabrik i Saudiarabien

Skriftlig fråga 2011/12:353 av Jeppsson, Peter (S)

den 7 februari Fråga 2011/12:353 Hangarer vid helikopterskvadronen i Kallinge av Peter Jeppsson S till försvarsminister Sten Tolgfors M I försvarsbeslutet 2004 beslutades att byggnader och startbanor vid Blekinge flygflottilj F 17 i Kallinge ska utökas i syfte att ta emot den nya helikopter 14. Investeringarna

Inlämnad: 2012-02-07 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2011/12:334 av Jeppsson, Peter (S)

den 27 januari Fråga 2011/12:334 Ägandet i Kockums varv av Peter Jeppsson S till försvarsminister Sten Tolgfors M I slutet av förra veckan blev det känt att ett privat nyuppstartat företag har haft hemliga förhandlingar med den tyska ägaren Thyssen Krupp, som bland annat äger Kockums och varvet i Karlskrona, om

Inlämnad: 2012-01-27 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2011/12:311 av Ferm, Maria (MP)

den 23 januari Fråga 2011/12:311 FRA:s hantering av personuppgifter av Maria Ferm MP till justitieminister Beatrice Ask M Tidningen Computer Sweden rapporterar den 20 januari 2012 att Statens inspektion för försvarsunderrättelseverksamheten, Siun, som ska granska FRA:s signalspaning, funnit att FRA brutit mot de regler

Inlämnad: 2012-01-23 Besvarare: Sten Tolgfors (M)