Dokument & lagar (3 272 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Interpellation 2013/14:466 av Ingela Nylund Watz (S)

Interpellation 2013/14:466 Nyanländas väg till bostad och egen försörjning av Ingela Nylund Watz S till Statsrådet Erik Ullenhag FP Etableringsreformen trädde i kraft i december 2010 och innebar att huvudansvaret för mottagande av nyanlända flyktingar flyttades från kommunerna till Arbetsförmedlingen. Syftet var att den

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Interpellation 2013/14:466 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nyanländas väg till bostad och egen försörjning

Skriftlig fråga 2013/14:593 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2013/14:593 Arbetsförmedlingens hantering av EBO-flyktingar av Ingela Nylund Watz S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M När människor flyttar sprids arbetskraft, kunskap och idéer, nätverk växer och nya möjligheter uppstår. Men det tar alldeles för lång tid för många nyanlända flyktingar och invandrare

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:593 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2013/14:405 av Björck, Patrik (S)

den 3 april Interpellation 2013/14:405 Nya problem med etableringslotsar av Patrik Björck S till statsrådet Erik Ullenhag FP Det har under en längre tid kommit signaler om att systemet med etableringslotsar inte fungerar. Nu kommer det återigen uppgifter om rena oegentligheter. Att skattepengar används effektivt

Inlämnad: 2014-04-03 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nya problem med etableringslotsar

Skriftlig fråga 2013/14:449 av Persson, Peter (S)

den 25 februari Fråga 2013/14:449 Statsministern och främlingsfientligheten av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Sverigedemokraterna SD och deras partiledare Jimmie Åkesson kampanjar nu för fullt för att rädda regeringen kvar. På annat sätt kan man knappast tolka SD:s inriktning på att nå ut

Inlämnad: 2014-02-25 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:437 av Persson, Peter (S)

den 21 februari Fråga 2013/14:437 Statsministern och främlingsfientligheten av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Sverigedemokraterna SD och deras partiledare Jimmie Åkesson kampanjar nu för fullt för att rädda regeringen kvar. På annat sätt kan man knappast tolka SD:s inriktning på att nå ut

Inlämnad: 2014-02-21 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Interpellation 2013/14:286 av Ekeroth, Kent (SD)

den 13 februari Interpellation 2013/14:286 Kartläggning av afrofobin av Kent Ekeroth SD till statsrådet Erik Ullenhag FP Integrationsminister Erik Ullenhag beslutade i november 2013 att genomföra en kartläggning och en kunskapsöversikt över det som kallas afrofobi i dagens SverigeUllenhag sade vid tillfället följande:

Inlämnad: 2014-02-13 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kartläggning av afrofobin

Skriftlig fråga 2013/14:354 av Sommestad, Lena (S)

den 23 januari Fråga 2013/14:354 Åtgärder med anledning av granskning av FN:s rasdiskrimineringskommitté av Lena Sommestad S till statsrådet Erik Ullenhag FP Den 30 augusti i år lämnade FN:s rasdiskrimineringskommitté en granskningsrapport om Sverige. Det skedde med anledning av den senaste svenska regeringsrapporten

Inlämnad: 2014-01-23 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:303 av Persson, Peter (S)

den 8 januari Fråga 2013/14:303 Semesterregeringen av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Gärna medalj men först en rejäl pension var rubriken för socialdemokraternas kampanj vid folkomröstningen om pensionsfrågan i Sverige 1957. Frågan är om statsministern fastnat för en valslogan i stil med:

Inlämnad: 2014-01-08 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:282 av Güclü Hedin, Roza (S)

den 19 december Fråga 2013/14:282 Bortom fagert tal av Roza Güclü Hedin S till statsrådet Erik Ullenhag FP Den 19 november 2010 gick remisstiden ut för förslaget i promemorian Bortom fagert tal Ds 2010:20där det föreslås att bristande tillgänglighet ska klassas som diskriminering. Något lagförslag finns ännu

Inlämnad: 2013-12-19 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:242 av Pärssinen, Raimo (S)

den 18 december Fråga 2013/14:242 Brott mot Europeiska stadgan om landsdels- eller minoritetsspråk av Raimo Pärssinen S till statsrådet Erik Ullenhag FP I en rapport som Svenska kyrkan och ett antal minoritetsorganisationer publicerade den 17 december 2013 konstateras att nationella minoritetsbarns utbildningssituation

Inlämnad: 2013-12-18 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:133 av Lindberg, Teres (S)

den 20 november Fråga 2013/14:133 Statsministerns presschefs kontakter med Sveriges Radios Ekoredaktion av Teres Lindberg S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Enligt uppgifter i medierna har statsminister Fredrik Reinfeldts presschef ringt upp Sveriges Radios Ekoredaktions inrikeschef och talat om att hon ska

Inlämnad: 2013-11-20 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Interpellation 2013/14:128 av Björck, Patrik (S)

den 15 november Interpellation 2013/14:128 Problem med etableringslotsar av Patrik Björck S till statsrådet Erik Ullenhag FP Det kommer fler och fler rapporter om att systemet med etableringslotsar inte fungerar. Många både nyanlända och arbetsförmedlare har vittnat om problem med bristande effektivitet när det

Inlämnad: 2013-11-15 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Problem med etableringslotsar

Interpellation 2013/14:72 av Petersson i Stockaryd, Helene (S)

den 25 oktober Interpellation 2013/14:72 Handlingsplan för mänskliga rättigheter i Sverige av Helene Petersson i Stockaryd S till statsrådet Erik Ullenhag FP Den 9 mars 2006 inrättades Delegationen för mänskliga rättigheter som ett led i genomförandet av den dåvarande socialdemokratiska regeringens andra handlingsplan

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Handlingsplan för mänskliga rättigheter i Sverige

Skriftlig fråga 2013/14:85 av Green, Monica (S)

den 25 oktober Fråga 2013/14:85 Bättre matchning av Monica Green S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Enligt siffror från SCB tar det i snitt sju år för en utlandsfödd akademiker att etablera sig på den svenska arbetsmarknaden inom sin utbildning. Drygt 270 000 av Sveriges akademiker är födda i ett

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Interpellation 2013/14:28 av Damberg, Mikael (S)

den 8 oktober Interpellation 2013/14:28 Statsministerns deltagande i riksdagens frågeinstitut av Mikael Damberg S till statsminister Fredrik Reinfeldt M En av riksdagens viktigaste uppgifter är att kontrollera hur regeringen och myndigheterna sköter sitt arbete. Till sin hjälp har riksdagen en rad redskap kontrollinstrument

Inlämnad: 2013-10-08 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns deltagande i riksdagens frågeinstitut