Dokument & lagar (364 träffar)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2018/19:258 Förhandsprövning av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De nya sändningstillstånden för public service skrivs just nu, och riksdagen ska fatta beslut om dem under året. Den utredning som gjorts har gett flera förslag på förändringar och förtydliganden. Vad

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2018/19:256 Strategin för romsk inkludering av Maria Nilsson L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2012 fattade riksdagen beslut om en strategi för romsk inkludering. Den övergripande målsättningen med strategin är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga möjligheter i livet

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:662 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:662 Upprustning av leder i fjällområden av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Natur och friluftsliv är centrala delar inom många områden som rör bland annat hälsa, turism, regional utveckling, kulturarv och livskvalitet. Turismen i bland annat fjällvärlden ökar, och leder

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:662 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:237 Svensk film av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förra  kulturministern, Alice Bah Kuhnke MP skrev på DN Debatt den 8 maj 2015 att den dåvarande modellen med filmavtal skulle brytas upp och ersättas med en ny statlig filmpolitik. Detta var en stor nyhet som väckte

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:635 Tillkännagivanden inom filmpolitiken av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Snart har hela tre år passerat sedan den 15 juni 2016 då riksdagen beslutade om den dåvarande regeringens framlagda filmproposition. Filmpolitiken upphörde, via beslut som då fattades,

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:614 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2018/19:614 Flytt av folkbildningsanslagen av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I vårbudgeten annonserade regeringen att folkbildningsanslaget ska flyttas från kulturbudgeten till utbildningsbudgeten. Den 2 maj frågade jag kulturministern: Hur ser kulturministern på att en så

Inlämnad: 2019-05-03 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:614 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:570 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2018/19:570 Jakt med löshund som kulturarv av Magnus Persson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Den svenska jakten med löshund är en unik och djupt rotad tradition i Sverige med anor långt tillbaka flera generationer. En klassning som kulturarv är en viktig pusselbit för att kunna bevara jakten

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:570 av Magnus Persson (SD) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2018/19:190 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:190 Villkor för kulturskapare av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En majoritet av de professionella kulturabetarna i Sverige är egna företagare. Kulturskapare ska kunna leva på sin konst och fler ska kunna utveckla sin konst. Den administrativa bördan måste minska

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:190 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkor för kulturskapare

Interpellation 2018/19:189 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:189 Politisk styrning av kulturen av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Myndigheten för kulturanalys har ett årligt regeringsuppdrag att redovisa en lägesbeskrivning i relation till de kulturpolitiska målen. Av rapporten Kulturanalys 2019 framgår ett antal oroande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:189 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Politisk styrning av kulturen

Interpellation 2018/19:172 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2018/19:172 Elitidrottande ungdomar av Alexandra Anstrell M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Idrotten är en viktig del av livet för många barn och ungdomar. Närmare 90 procent av alla barn och ungdomar i Sverige har någon gång under sin uppväxt varit med i en idrottsförening. Barn- och

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:172 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Elitidrottande ungdomar

Skriftlig fråga 2018/19:414 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2018/19:414 Fri kultur av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Myndigheten för kulturanalys har i rapporten Kulturanalys 2019 redovisat det uppdrag man fått av regeringen: att göra en samlad uppföljning av de nationella kulturpolitiska målen. Enligt målen ska kulturen vara en dynamisk,

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:414 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 95 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:410 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:410 Finansiering av Gaaltije av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Det sydsamiska kulturcentret Gaaltije bedriver en bred och mångsidig verksamhet som genom sin otroliga kunskap främjar det sydsamiska språket, dess historia och dess kultur, men också samiskt näringsliv

Inlämnad: 2019-03-14 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:410 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:395 av Björn Söder (SD)

Fråga 2018/19:395 Skattemedel till konst för maskar, skalbaggar och svampar av Björn Söder SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Tidningen Världen idag rapporterade den 11 mars att Kulturbryggan, som drivs av den statliga myndigheten Konstnärsnämnden, beviljat ett bidrag på 1 030 000 kronor till ett konstnärspar

Inlämnad: 2019-03-13 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:395 av Björn Söder (SD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:389 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:389 Information till skolungdomar om islamismens brott mot mänskligheten av Robert Hannah L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Radikal islamism har på senare år vunnit inflytande i våra svenska förorter. Förortsbor vittnar om att deras liv begränsas av religiösa moralpoliser. Alltför många

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:389 av Robert Hannah (L) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:111 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:111 Möjlighet för fackförbund att köpa lagstiftning och politiskt inflytande av Mattias Karlsson i Luleå M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I slutet av maj 2018, bara drygt tre månader innan förra höstens val, gick fackförbundet Kommunal och dess ordförande ut med löfte om att säkra

Inlämnad: 2019-02-27 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:111 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Möjlighet för fackförbund att köpa lagstiftning och politiskt inflytande

Skriftlig fråga 2018/19:320 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:320 Produktionsincitament för film i Sverige av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I december 2017 släppte Tillväxtverket och Svenska Filminstitutet en rapport som berör införandet av produktionsincitament för film i Sverige. I rapporten kommer man fram till

Inlämnad: 2019-02-27 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:320 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:292 av Roland Utbult (KD)

Fråga 2018/19:292 Telias köp av Bonnier Broadcasting av Roland Utbult KD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Med Telias köp av Bonnier Broadcasting och därigenom TV4 väcks en rad frågor om den förändrade mediemarknaden. Vi kan nu få en aktör som är både den största leverantören av internet och den största

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:292 av Roland Utbult (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:290 av Lars Thomsson (C)

Fråga 2018/19:290 Bergmancenter på Fårö av Lars Thomsson C till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förra året, då Ingmar Bergman firades över hela världen, fick Bergmancenter på Fårö ett engångsanslag på 2 miljoner kronor från Kulturdepartementet. Detta skulle gå till att fira 100-årsjubileet av Bergmans födelse.

Inlämnad: 2019-02-20 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:290 av Lars Thomsson (C) (pdf, 106 kB)

Interpellation 2018/19:83 av John Weinerhall (M)

Interpellation 2018/19:83 Fri entré på statliga museer av John Weinerhall M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Den rödgröna regeringen införde 2016 fri entré på 18 statliga museer för att få fler besökare till museerna. Detta gjordes med en förhoppning om att nya grupper skulle hitta till museerna och ta

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:83 av John Weinerhall (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fri entré på statliga museer

Skriftlig fråga 2018/19:228 av Jessica Wetterling (V)

Fråga 2018/19:228 Hot mot journalister av Jessica Wetterling V till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Enligt rapporten Journalisternas trygghetsundersökning Journalisters utsatthet under 2016 från Göteborgs universitet hade 26 procent av journalisterna under 2016 utsatts för våld, hot eller trakasserier.

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:228 av Jessica Wetterling (V) (pdf, 103 kB)