Dokument & lagar (1 717 träffar)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD)

Interpellation 2018/19:258 Förhandsprövning av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De nya sändningstillstånden för public service skrivs just nu, och riksdagen ska fatta beslut om dem under året. Den utredning som gjorts har gett flera förslag på förändringar och förtydliganden. Vad

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:258 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2018/19:256 Strategin för romsk inkludering av Maria Nilsson L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2012 fattade riksdagen beslut om en strategi för romsk inkludering. Den övergripande målsättningen med strategin är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga möjligheter i livet

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:662 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2018/19:662 Upprustning av leder i fjällområden av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Natur och friluftsliv är centrala delar inom många områden som rör bland annat hälsa, turism, regional utveckling, kulturarv och livskvalitet. Turismen i bland annat fjällvärlden ökar, och leder

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:662 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:237 Svensk film av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förra  kulturministern, Alice Bah Kuhnke MP skrev på DN Debatt den 8 maj 2015 att den dåvarande modellen med filmavtal skulle brytas upp och ersättas med en ny statlig filmpolitik. Detta var en stor nyhet som väckte

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:651 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:651 Utökat tjänstemannaansvar av Sten Bergheden M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen har genom ett tillkännagivande och beslut den 18 april 2018 uppmanat regeringen att utöka straffansvaret för tjänstefel KU37Riksdagen anser att ett utökat straffansvar för tjänstefel i den

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:651 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2018/19:649 Rekommendationer från Greco av Per Söderlund SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 maj 2019 släppte Gruppen av stater mot korruption, Greco, en rapport där man utvärderat Sveriges åtgärder mot korruption. I rapporten berömmer Greco glädjande nog Sverige för vår långtgående

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:234 av Louise Meijer (M)

Interpellation 2018/19:234 Sveriges utvisningspolitik av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kom det ett nytt prejudikat från Högsta domstolen angående förutsättningarna för utvisning på grund av brott när den tilltalade har vistats länge i Sverige. En man dömdes för våldtäkt

Inlämnad: 2019-05-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:234 av Louise Meijer (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:635 Tillkännagivanden inom filmpolitiken av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Snart har hela tre år passerat sedan den 15 juni 2016 då riksdagen beslutade om den dåvarande regeringens framlagda filmproposition. Filmpolitiken upphörde, via beslut som då fattades,

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:230 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:230 Stärkande av äganderätten i Sverige av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det är viktigt med en stark äganderätt i Sverige, att vi har en lagstiftning som skyddar privata markägare vid en expropriation och att en rimlig ersättning betalas ut när sådan sker.

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:230 av Lars Beckman (M) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:627 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:627 Sveriges utvisningspolitik av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kom det ett nytt prejudikat från Högsta domstolen angående förutsättningarna för utvisning på grund av brott när den tilltalade har vistats länge i Sverige. En man dömdes för våldtäkt men undgick

Inlämnad: 2019-05-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:627 av Louise Meijer (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:617 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:617 Skärpta straff för våldtäkt av Åsa Coenraads M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Andelen våldtäkter i samhället ökar alltmer, och det behövs kraftfulla åtgärder för att sätta stopp för sexualbrotten. Enligt den nationella trygghetsundersökningen har utsattheten för sexualbrott

Inlämnad: 2019-05-07 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:617 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:614 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2018/19:614 Flytt av folkbildningsanslagen av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I vårbudgeten annonserade regeringen att folkbildningsanslaget ska flyttas från kulturbudgeten till utbildningsbudgeten. Den 2 maj frågade jag kulturministern: Hur ser kulturministern på att en så

Inlämnad: 2019-05-03 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:614 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:223 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:223 Antikorruptionsarbetet i EU av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Att bekämpa korruption är på papperet en målsättning för Europeiska unionen, vilket kommer till uttryck både i fördragen och genom unionens myndigheter. År 2010 bad rådet kommissionen att återkomma med en övergripande

Inlämnad: 2019-05-02 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:223 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:606 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:606 Gängkriminellas våldsdåd av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Återigen har vi mötts av nya bomblarm. Under natten till måndagen rapporterade Kvällsposten att sprängmedel hade hittats i en trappuppgång i ett flerfamiljshus i Malmö. Enligt polisen känner man sedan

Inlämnad: 2019-05-02 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:606 av Johan Forssell (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:605 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:605 Slopad straffrabatt för unga av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 december förra året lämnade utredningen Slopad straffrabatt för unga myndiga över sitt betänkande. Utredningen föreslog bland annat en ändring av bestämmelsen om den så kallade straffrabatten,

Inlämnad: 2019-05-02 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:605 av Johan Forssell (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:604 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:604 Indraget medborgarskap för grova brott av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I många länder är det en självklarhet att innebörden av ett medborgarskap innebär en förväntad lojalitet till landet i fråga samt ett privilegium. Det är en sund inställning som delas

Inlämnad: 2019-04-30 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:604 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:596 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:596 Rättigheter för barn som fötts utomlands genom värdmoderskap av Barbro Westerholm L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Oavsett om värdmoderskap är tillåtet i Sverige eller ej finns det barn till svenska föräldrar som tillkommer på det viset. De barnen förtjänar samma trygghet och

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:596 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:570 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2018/19:570 Jakt med löshund som kulturarv av Magnus Persson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Den svenska jakten med löshund är en unik och djupt rotad tradition i Sverige med anor långt tillbaka flera generationer. En klassning som kulturarv är en viktig pusselbit för att kunna bevara jakten

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:570 av Magnus Persson (SD) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2018/19:201 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:201 Kompetensutvisningar av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Problemet med kompetensutvisningar fortgår. På nyhetssajten Entreprenör rapporterades nyligen om en forskare vid Karolinska institutet som ska utvisas från Sverige enligt en dom från migrationsdomstolen

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:201 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kompetensutvisningar

Interpellation 2018/19:200 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:200 Konsekvenserna av gymnasielagen av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Vi får nu rapporter om de allvarliga konsekvenserna av gymnasielagen, som S-MP-regeringen drev fram. Det rör sig om unga män som står utan bostad, tvingas bo på gatan och utnyttjas

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:200 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenserna av gymnasielagen