Dokument & lagar (16 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2008/09:392 av Grape, Ulf (m)

den 12 december Fråga 2008/09:392 Komplettering av signalspaningslagen av Ulf Grape m till försvarsminister Sten Tolgfors m Hotbilden mot Sverige handlar inte längre om någon invasionsrisk från annan stat. Hoten kommer i stället från sönderfallande stater och regionala konflikter, terrorism och hot om spridning

Inlämnad: 2008-12-12 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1317 av de Pourbaix-Lundin, Marietta (m)

den 10 juni Fråga 2007/08:1317 Tjänstehundar och privata uppfödare av Marietta de Pourbaix-Lundin m till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Jag har tidigare frågat om regeringen kommer att lägga fram något förslag med anledning av tjänstehundsutredningen Hundgöra hundar som gör nytta som kom 2005. Svaret att

Inlämnad: 2008-06-10 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2007/08:409 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 4 december Fråga 2007/08:409 Lokalisering av huvudkontor och ledning för krismyndighet av Jan-Evert Rådhström m till försvarsminister Sten Tolgfors m I betänkandet Alltid redo SOU 2007:31 som publicerades den 7 maj föreslås att Räddningsverket, Krisberedskapsmyndigheten och Styrelsen för psykologiskt försvar

Inlämnad: 2007-12-04 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2007/08:240 av Gunnarsson, Rolf (m)

den 8 november Fråga 2007/08:240 IVPA-verksamheten av Rolf Gunnarsson m till försvarsminister Sten Tolgfors m IVPA-verksamheten i väntan på ambulans är en mycket viktig del i tryggheten och säkerheten, särskilt på landsbygden och i glesbygden. Många deltidskårer i mitt hemlän Dalarna svarar för IVPA-verksamhet,

Inlämnad: 2007-11-08 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2004/05:26 av Lindblad, Göran (m)

den 20 september Fråga 2004/05:26 av Göran Lindblad m till statsrådet Gunnar Lund om återanvändning av datorer inom statlig förvaltning I ett frågesvar till mig på fråga 2002/03:822 om återanvändning av datorer i den statliga förvaltningen skrev Gunnar Lund: Jag avser att uppmärksamma Statskontoret, som svarar för

Inlämnad: 2004-09-20 Besvarare: Gunnar Lund (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1582 av Tolgfors, Sten (m)

den 30 augusti Fråga 2003/04:1582 av Sten Tolgfors m till statsrådet Gunnar Lund om inkomstgaranti för riksdagsledamöter Det är bra för vitaliteten i demokratin med en debatt om politikens och politikers villkor. Därför välkomnar jag debatten om statsråds och riksdagsledamöters pensioner och inkomstgarantier. Det är

Inlämnad: 2004-08-30 Besvarare: Gunnar Lund (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1530 av von Sydow, Henrik (m)

den 17 augusti Fråga 2003/04:1530 av Henrik von Sydow m till statsminister Göran Persson om statliga utredningars oberoende Svenska statliga utredningar har länge förknippats med stor integritet, oberoende och självständighet. Men den bilden naggas rejält i kanten när den statliga enmansutredaren och tillika socialdemokratiska

Inlämnad: 2004-08-17 Besvarare: Gunnar Lund (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1187 av von Sydow, Henrik (m)

den 11 maj Fråga 2003/04:1187 av Henrik von Sydow m till statsrådet Gunnar Lund om åtgärder för staten som arbetsgivare Att inte använda skattemedel effektivt är som att stjäla från de fattiga, framhöll socialministern och socialdemokraten Gustav Möller. Förra statsrådet Jörgen Andersson har sedan april 2003 kvitterat

Inlämnad: 2004-05-11 Besvarare: Gunnar Lund (S)

Interpellation 2003/04:151 av von Sydow, Henrik (m)

den 24 november Interpellation 2003/04:151 av Henrik von Sydow m till statsrådet Gunnar Lund om näringsfrihet och gränser för politisk maktutövning I samband med uppmärksamheten kring livbolagens affärer och tilldelning av lägenheter till medarbetare från det egna fastighetsbeståndet blev biträdande finansminister

Inlämnad: 2003-11-24 Besvarare: Gunnar Lund (S)

Skriftlig fråga 2003/04:287 av Kjellberg, Bertil (m)

den 18 november Fråga 2003/04:287 av Bertil Kjellberg m till näringsminister Leif Pagrotsky om tillverkningsindustrins energiförsörjning En av svensk närningslivs främsta konkurrensfördelar har varit tillgången på billig energi. När energiskatterna infördes gjordes undantag för tillverkningsindustrin. Detta undantag

Inlämnad: 2003-11-18 Besvarare: Gunnar Lund (S)

Skriftlig fråga 2002/03:822 av Lindblad, Göran (m)

den 17 april Fråga 2002/03:822 av Göran Lindblad m till statsrådet Gunnar Lund om återanvändning av statens datorer I riksdagen, Regeringskansliet och övriga statliga organ finns ett visst antal datorer. I kommuner och landsting finns ännu fler. De byts ut vart tredje/fjärde år. Eftersom utrangerade datorer vanligen

Inlämnad: 2003-04-17 Besvarare: Gunnar Lund (S)