Dokument & lagar (4 träffar)

Interpellation 2017/18:443 av Cecilia Magnusson (M)

Interpellation 2017/18:443 Omlokaliseringen av MUCF av Cecilia Magnusson M till Statsrådet Anna Ekström S I augusti förra året deklarerade regeringen att man avser att flytta Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor MUCFEnligt uppdraget ska omlokaliseringen vara avslutad senast den 1 februari 2019. I februari

Inlämnad: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Interpellation 2017/18:443 av Cecilia Magnusson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2017/18:155 av Eva Lohman (M)

Interpellation 2017/18:155 Regeringens planer för folkbildningen av Eva Lohman M till Statsrådet Anna Ekström S I sin andra delrapport till regeringen om folkbildningen konstaterar Statskontoret att det finns ett antal risker som skulle kunna försämra folkhögskolornas förutsättningar att bidra till sina syften. Riskerna

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Interpellation 2017/18:155 av Eva Lohman (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens planer för folkbildningen

Skriftlig fråga 2017/18:1320 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1320 Examenskrav kring nationella minoritetsfrågor av Eva Lohman M till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S I Minoritetsutredningen föreslås att kunskap om minoriteternas historia, kultur och hälsa bör finnas som examenskrav även på läkarutbildningen utöver socionomutbildningen. Många äldre som tillhör

Inlämnad: 2018-05-18 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1320 av Eva Lohman (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1185 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1185 Jourhavande präst av Eva Lohman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Varje natt kopplas 200 personer som ringer larmnumret 112 till jourhavande präst, en tjänst som garanteras absolut tystnadsplikt, vilket gör att samtalet inte avlyssnas. I takt med att samtalen ökar har även Svenska

Inlämnad: 2018-04-13 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1185 av Eva Lohman (M) (pdf, 87 kB)