Dokument & lagar (448 träffar)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M)

Interpellation 2019/20:8 Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland blir alltmer akut. De tusentals människor som under sommaren utövat sin rätt till

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:29 Kvinnors trygghet i OSSE:s medlemsländer av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE har under 2018 genomfört en undersökning i sju av OSSE:s medlemsstater: Albanien, Bosnien och Hercegovina, Montenegro, Nordmakedonien, Serbien, Moldavien

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:28 Mediefrihet i Georgien av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Det finns åtskilliga exempel på övergrepp mot mediefriheten i vårt närområde. Inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE finns en särskild representant för mediefrihet, och denne har under senare tid rapporterat

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:7 Värnande av mänskliga rättigheter för Kinas medborgare av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har en stolt tradition av att vilja arbeta för att upprätthålla mänskliga rättigheter i Sverige och i världen. Så ska det fortsatt vara. Den 20 juli i år var det 20 år sedan förföljelsen och

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:839 Gränsregional statistik i Norden av Hans Wallmark M till Statsrådet Ann Linde S En återkommande fråga som lyfts från svenska gränsregioner som Öresund och Värmland är fungerande statistik som på ett korrekt beskrivande sätt visar arbetspendlingens fördelar. I Sverige räknas inte inkomst eller sysselsättning

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:193 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:193 Export av ekoprodukter av Åsa Coenraads M till Statsrådet Ann Linde S Regeringen har den 7 februari 2019 fattat ett beslut om att ge Business Sweden 16 miljoner kronor för en offensiv satsning på ekologiska livsmedel. I ett pressmeddelande säger utrikeshandelsminister Ann Linde: Utrikeshandeln är livsviktig

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:193 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:114 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:114 Klassificeringen av e-cigaretter av Johan Hultberg M till Statsrådet Ann Linde S Moderaterna är tydliga med att tobakspolitiken bör syfta till skademinimering och att det är viktigt att olika åtgärder är proportionerliga. Av detta följer att skillnader i skadeverkningar mellan olika produkter behöver

Inlämnad: 2019-02-01 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:114 av Johan Hultberg (M) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1488 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1488 Vargstammens påverkan på landsbygden av Christian Holm Barenfeld M till Miljöminister Karolina Skog MP Det är viktigt att i vargfrågan ha ett regionalt och ett lokalt perspektiv. Detta för att mängden varg givetvis ser olika ut på olika platser. I våra storstäder har man av naturliga skäl små problem

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1488 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1487 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1487 Antalet vargar i Sverige av Christian Holm Barenfeld M till Miljöminister Karolina Skog MP Värmland är ett av de vargtätaste länen i hela Sverige. Det är tyvärr inte ovanligt att varg attackerar, sårar och dödar boskap för våra bönder. Även hundar har fått sätta livet till när vargen har gått till anfall.

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1487 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1480 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1480 Vargjakt av Lars Beckman M till Miljöminister Karolina Skog MP Om vi ska ha en vargstam i Sverige, vilket Sveriges riksdag har beslutat om, är det viktigt att vi har en rovdjurspolitik som har en folklig acceptans och ett brett stöd, även utanför Stockholm och framför allt i de län som berörs av frågan.

Inlämnad: 2018-06-12 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1480 av Lars Beckman (M) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1452 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2017/18:1452 Behovet av ett reformerat strandskydd av Maria Malmer Stenergard M till Miljöminister Karolina Skog MP Den 19 maj i samband med landsbygdsriksdagen i Örnsköldsvik meddelade statsrådet Sven-Erik Bucht att partiet vill luckra upp strandskyddet. Detta följdes av uttalandet: Det här är jätteviktigt för

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1452 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1384 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1384 Den extrema myggsituationen i delar av Värmland av Christian Holm Barenfeld M till Miljöminister Karolina Skog MP Under flera år har vi värmlänningar kunnat ta del av hur inte minst Dejeborna terroriseras av extrema mängder av översvämningsmyggor. Bekämpning av översvämningsmyggorna är nödvändigt för

Inlämnad: 2018-05-30 Svarsdatum: 2018-06-11 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1384 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 93 kB)

Interpellation 2017/18:567 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:567 Strandskydd och bostadsbyggande av Michael Svensson M till Miljöminister Karolina Skog MP Sverige har en lång fastlandskust. Enligt Statistiska centralbyråns beräkningar är den totala strandlängden i landet 424 000 km, vilket motsvarar tio och ett halvt varv runt ekvatorn eller mer än ett helt

Inlämnad: 2018-05-29 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:567 av Michael Svensson (M) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1353 av Pål Jonson (M)

Fråga 2017/18:1353 Samarbete med Norge kring förvaltningen av varg av Pål Jonson M till Miljöminister Karolina Skog MP Norge har under en rad år eftersökt ett närmare samarbete med Sverige kring förvaltningen av den skandinaviska vargstammen. Detta framgår bland annat i propositionen Ulv i norsk natur Bestandsmål for

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1353 av Pål Jonson (M) (pdf, 95 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1352 av Pål Jonson (M)

Fråga 2017/18:1352 Beslut om mininivåerna för rovdjur på förvaltningsområdesnivå av Pål Jonson M till Miljöminister Karolina Skog MP Naturvårdsverket skickade i december 2017 en hemställan till miljö- och energidepartementet om att miniminivåerna för rovdjur ska beslutas på förvaltningsområdesnivå. Enligt myndigheten

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1352 av Pål Jonson (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:556 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Interpellation 2017/18:556 Skoterleder av Carl-Oskar Bohlin M till Miljöminister Karolina Skog MP Regeringen har nu beslutat att terrängkörningslagen ska utredas och har givit indikationer om att det kan väntas lagförslag som tydligt begränsar möjligheten till snöskoterkörning. Snöskoterkörning kan eventuellt bli tillåtet

Inlämnad: 2018-05-22 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:556 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 72 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1323 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2017/18:1323 Tvångsinlösen av skog av Saila Quicklund M till Miljöminister Karolina Skog MP Lennart Östlund i norra Västmanland är ytterligare en av de många skogsägare vars skog blivit naturreservat mot ägarens vilja. När länsstyrelsen vill bilda ett naturreservat på någon annans mark måste den enskilda markägaren

Inlämnad: 2018-05-21 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1323 av Saila Quicklund (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1281 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2017/18:1281 Fossila bränslen i vägtrafiken av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Isabella Lövin MP Enligt preliminära siffror som sammanställts av 2030-sekretariatet ökade användningen av fossila drivmedel i vägtrafiken under förra året efter flera års nedgång. Till viss del går det att förklara med att

Inlämnad: 2018-05-09 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1281 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1276 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1276 Gränshandeln med Norge av Christian Holm Barenfeld M till Statsrådet Ann Linde S Sverige och Norge har en lång historia där våra länder har varit mer eller mindre sammanflätande under perioder. I dag har vi ett fortsatt stort utbyte med våra vänliga grannar, mycket tack vare turism och handel. Gränshandeln

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-17 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1276 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 87 kB)