Dokument & lagar (385 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2009/10:980 av Lavesson, Olof (m)

den 11 augusti Fråga 2009/10:980 Uppföljning av ministermöte om Öresundsregionen av Olof Lavesson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Den nordiska samarbetsministern Christina Husmark Pehrsson och ett antal svenska ministrar träffade sina danska motsvarigheter i Malmö den 15 juni för att diskutera utvecklingen

Inlämnad: 2010-08-11 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Skriftlig fråga 2008/09:1159 av Olsson, Kent (m)

den 18 augusti Fråga 2008/09:1159 Situationen i Camp Ashraf av Kent Olsson m till utrikesminister Carl Bildt m Camp Ashraf etablerades 1980 i Irak. Där lever iranska politiska flyktingar. Lägret har länge fungerat som bas för den iranska motståndsrörelsen som avväpnades 2003 av USA i utbyte mot deras beskydd. I

Inlämnad: 2009-08-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Interpellation 2008/09:310 av Lavesson, Olof (m)

den 4 februari Interpellation 2008/09:310 Öresundsintegrationen under det svenska EU-ordförandeskapet av Olof Lavesson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Utvecklingen i Öresundsregionen går lika snabbt som tågen över Öresundsbron. Människor reser, kontakter knyts och arbetspendlingen ökar ständigt. När

Inlämnad: 2009-02-04 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Öresundsintegrationen under det svenska EU-ordförandeskapet

Skriftlig fråga 2008/09:392 av Grape, Ulf (m)

den 12 december Fråga 2008/09:392 Komplettering av signalspaningslagen av Ulf Grape m till försvarsminister Sten Tolgfors m Hotbilden mot Sverige handlar inte längre om någon invasionsrisk från annan stat. Hoten kommer i stället från sönderfallande stater och regionala konflikter, terrorism och hot om spridning

Inlämnad: 2008-12-12 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2008/09:214 av Hammarbergh, Krister (m)

den 5 november Fråga 2008/09:214 Gränshinder i Norden av Krister Hammarbergh m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m En viktig del i det nordiska samarbetet är att medborgarna i de olika länderna kan arbeta, flytta och lyfta pension mellan länderna utan besvärliga gränshinder. Gränshinderforum som rapporterar

Inlämnad: 2008-11-05 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1540 av Andersson, Magdalena (m)

den 13 augusti Fråga 2007/08:1540 Försäkringskassans handläggningstider av Magdalena Andersson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m De onormalt långa handläggningstider som gäller vid Försäkringskassans utbetalningar har fått till följd att många människor blivit stående med obetalade hyror eller andra

Inlämnad: 2008-08-13 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1486 av Lindblad, Göran (m)

den 18 juli Fråga 2007/08:1486 Det kinesiska folkets tillgång till fri television av Göran Lindblad m till utrikesminister Carl Bildt m Den 16 juni 2008, stängdes New Tang Dynasty Televisions sändningar till kommunist-Kina, via satellit, av. Satellitens ägare Eutelsat S. A. är det ledande bolaget i Europa för

Inlämnad: 2008-07-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1429 av Johansson, Mats (m)

den 1 juli Fråga 2007/08:1429 Yttrandefriheten i Vitryssland av Mats Johansson m till utrikesminister Carl Bildt m Vitryssland är i dag Europas sista fullfjädrade diktatur. I stället för en utveckling i riktning mot demokrati och yttrandefrihet ser vi dessvärre en fortsatt negativ utveckling i landet med ytterligare

Inlämnad: 2008-07-01 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1366 av Svantesson, Elisabeth (m)

den 13 juni Fråga 2007/08:1366 Värnandet av yttrandefriheten i Egypten av Elisabeth Svantesson m till utrikesminister Carl Bildt m Den senaste tiden har flera tecken på en positiv utveckling kunnat skönjas i det konfliktfyllda Mellanöstern. Förhandlingarna mellan Israel och flera av dess grannar är ett positivt

Inlämnad: 2008-06-13 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1317 av de Pourbaix-Lundin, Marietta (m)

den 10 juni Fråga 2007/08:1317 Tjänstehundar och privata uppfödare av Marietta de Pourbaix-Lundin m till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Jag har tidigare frågat om regeringen kommer att lägga fram något förslag med anledning av tjänstehundsutredningen Hundgöra hundar som gör nytta som kom 2005. Svaret att

Inlämnad: 2008-06-10 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1105 av Lavesson, Olof (m)

den 16 april Fråga 2007/08:1105 Ryssland, Europakonventionen och HBT-personers rättigheter av Olof Lavesson m till utrikesminister Carl Bildt m Den 31 maj är det 15 år sedan homosexualitet avkriminaliserades i Ryssland. Homosexuella, bisexuella och transpersoner i Moskva kommer att uppmärksamma den här dagen genom

Inlämnad: 2008-04-16 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:971 av Bengtsson, Finn (m)

den 14 mars Fråga 2007/08:971 Permanentning och utökning av reformen Sjukvårdsmiljarden av Finn Bengtsson m till finansminister Anders Borg m Den senaste statistiken från Försäkringskassan visar glädjande nog hur drastiskt ohälsotalen minskat i Sverige under 2007. Antalet sjukpenningdagar har minskat med närmare

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Skriftlig fråga 2007/08:966 av Bengtsson, Finn (m)

den 14 mars Fråga 2007/08:966 Ojämställd ohälsa av Finn Bengtsson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Försäkringskassan meddelade glädjande, vid en summering för år 2007, att ohälsotalet sjönk kraftigt. Sammantaget minskade ohälsotalet med 1,6 dagar under året för att komma ned till 38,3 dagar i december,

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Skriftlig fråga 2007/08:964 av Andersson, Magdalena (m)

den 14 mars Fråga 2007/08:964 Tillsyn av Försäkringskassan av Magdalena Andersson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m När försäkringskassorna var separata enheter hade Riksförsäkringsverket tillsynsansvar över deras verksamheter. Så är det inte längre. Till skillnad från andra verksamheter är myndigheten

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Skriftlig fråga 2007/08:879 av Svantesson, Elisabeth (m)

den 29 februari Fråga 2007/08:879 Samordning av de nordiska trygghetssystemen av Elisabeth Svantesson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Arbetsmarknaden i Norden är ur många aspekter integrerad och arbetskraftens rörlighet mellan de olika länderna är stor. Det finns i dag regler för att samordna ländernas

Inlämnad: 2008-02-29 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)