Dokument & lagar (365 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2010/11:24 av Roszkowska Öberg, Eliza (M)

den 27 oktober Fråga 2010/11:24 Sverige som IT-nation av Eliza Roszkowska Öberg M till statsrådet Anna-Karin Hatt C Informations- och kommunikationsteknik genomsyrar våra liv. Användningen av IT bidrar till att nya företag, tjänster och produkter skapas och utvecklas och därmed ökar produktiviteten i hela ekonomin.

Inlämnad: 2010-10-27 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Interpellation 2006/07:330 av Wallmark, Hans (m)

den 20 februari Interpellation 2006/07:330 Globalt arbete för dödsstraffets avskaffande av Hans Wallmark m till utrikesminister Carl Bildt m Torsdagen den 1 februari till lördagen den 3 februari 2007 genomfördes i Paris den tredje världskongressen för dödsstraffets avskaffande. Tusentalet personer från världens

Inlämnad: 2007-02-20 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Globalt arbete för dödsstraffets avskaffande

Interpellation 2006/07:188 av Lindblad, Göran (m)

den 22 december Interpellation 2006/07:188 Bortförda barn av Göran Lindblad m till utrikesminister Carl Bildt m Varje år kidnappas över tusen barn av sin ena förälder, bort från sin andra förälder. Detta händer i Sverige, i dag. Barnen förs ofta bort med våld och försvinner sedan spårlöst, i många av fallen utomlands.

Inlämnad: 2006-12-22 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bortförda barn

Interpellation 2005/06:99 av Carlsson, Gunilla i Tyresö (m)

den 8 november Interpellation 2005/06:99 av Gunilla Carlsson i Tyresö m till utrikesminister Laila Freivalds s Regeringens förändrade ståndpunkt om folkmordet i Darfur I interpellation 2004/05:11 om situationen i Darfur ställde jag frågan om statsministerns tolkning av begreppet folkmord med referens till övergreppen

Inlämnad: 2005-11-08 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Interpellation 2005/06:42 av Sundell, Ola (m)

den 14 oktober Interpellation 2005/06:42 av Ola Sundell m till försvarsminister Leni Björklund s Försvarsberedningens fortsatta arbete Genom försvarsbeslutet 2004 har den socialdemokratiska regeringen tagit principiellt avgörande steg att medvetet ge Miljöpartiet och Vänsterpartiet ett avgörande inflytande över

Inlämnad: 2005-10-14 Besvarare: Leni Björklund (S)

Interpellation 2005/06:29 av Carlsson, Gunilla i Tyresö (m)

den 6 oktober Interpellation 2005/06:29 av Gunilla Carlsson i Tyresö m till statsminister Göran Persson s Folkmordet i Darfur i västra Sudan I interpellation 2004/05:11 om situationen i Darfur ställde jag frågan om statsministerns tolkning av begreppet folkmord med referens till övergreppen som sker i Darfur i västra

Inlämnad: 2005-10-06 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Interpellation 2005/06:127 av Björling, Ewa (m)

den 21 november Interpellation 2005/06:127 av Ewa Björling m till utrikesminister Laila Freivalds s Sveriges förhållande till Hamas Hamas är en förkortning av Harakat al-Muqawama al-Islamiyya, som på arabiska betyder Islamiska motståndsrörelsenDet är den största palestinska muslimska fundamentalistiska organisationen

Inlämnad: 2005-11-21 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Interpellation 2005/06:406 av de Pourbaix-Lundin, Marietta (m)

den 16 maj Interpellation 2005/06:406 av Marietta de Pourbaix-Lundin m till försvarsminister Leni Björklund s Färre kvinnor inom försvaret Både den socialdemokratiska regeringen och en enig riksdag är överens om att det behövs fler kvinnor inom Försvarsmakten. Försvarsbeslutet i december 2004 innebar stora neddragningar

Inlämnad: 2006-05-16 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Färre kvinnor inom försvaret

Interpellation 2005/06:380 av Enström, Karin (m)

den 3 maj Interpellation 2005/06:380 av Karin Enström m till försvarsminister Leni Björklund s Svenska anmälningar till militära styrkeregister Sverige har sedan 2000 anmält militära förband till EU:s styrkeregister. Förutom till EU:s styrkeregister anmäler Sverige också militära förband till FN:s och Natos och

Inlämnad: 2006-05-03 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska anmälningar till militära styrkeregister

Interpellation 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m)

den 9 februari Interpellation 2005/06:245 av Ulla Löfgren m till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Statens ansvar vid översvämningskatastrofer De senaste åren har vi kunnat se hur översvämningar blivit allt vanligare. Såväl i Sverige som i utlandet har floder stigit över sina bräddar. Människor har fått sina

Inlämnad: 2006-02-09 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

Interpellation 2004/05:11 av Carlsson, Gunilla (m)

den 16 september Interpellation 2004/05:11 av Gunilla Carlsson i Tyresö m till statsminister Göran Persson om situationen i Darfur I regeringsförklaringen vid riksdagens öppnande den 14 september uttalade statsminister Göran Persson vikten av att Sverige ska gå i främsta ledet mot folkmord, massmord och etnisk rensning.

Inlämnad: 2004-09-16 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Interpellation 2004/05:43 av Tolgfors, Sten (m)

den 7 oktober Interpellation 2004/05:43 av Sten Tolgfors m till utrikesminister Laila Freivalds om vapenembargot mot Folkrepubliken Kina Ända sedan massakern på Himmelska fridens torg 1989 har EU-länderna upprätthållit ett vapenexportembargo gentemot Folkrepubliken Kina. Detta embargo bör kvarstå, så länge Kina kränker

Inlämnad: 2004-10-07 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Interpellation 2004/05:126 av Lindblad, Göran (m)

den 5 november Interpellation 2004/05:126 av Göran Lindblad m till utrikesminister Laila Freivalds om situationen för de mänskliga rättigheterna i Ryssland Relationerna till Ryssland är en av huvudfrågorna inom europeisk utrikes- och säkerhetspolitik. Det är därför viktigt att EU tillsammans med USA bygger upp ett

Inlämnad: 2004-11-05 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Interpellation 2004/05:159 av Enström, Karin (m)

den 18 november Interpellation 2004/05:159 av Karin Enström m till försvarsminister Leni Björklund om amfibiekåren Försvarsmakten har genomgått stora förändringar under det senaste decenniet. När man beslöt att lägga ned de gamla kustartilleriförbanden växte en ny typ av förband fram, amfibieförbanden. Dessa skapades

Inlämnad: 2004-11-18 Besvarare: Leni Björklund (S)

Interpellation 2004/05:149 av Gunnarsson, Rolf (m)

den 17 november Interpellation 2004/05:149 av Rolf Gunnarsson m till försvarsminister Leni Björklund om den folkliga förankringen av det svenska försvaret Ordet folkförankring är viktigt för det svenska försvaret. Den oro som funnits tidigare, att boende i län och delar som blivit utan militär verksamhet, ska få folk

Inlämnad: 2004-11-17 Besvarare: Leni Björklund (S)