Dokument & lagar (5 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:461 Regeringens åtgärder för att öka bostadsbyggandet av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP Trots att det råder bostadsbrist i en majoritet av landets kommuner fortsätter bostadsbyggandet att sjunka. Enligt SCB:s preliminära uppgifter påbörjades byggandet av 35 200 lägenheter under de

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:243 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:243 Kritiken från FN:s rapportör för bostadsfrågor av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP I mars 2019 fick regeringen ett brev från FN:s särskilda rapportör för bostadsfrågor, Leilani Farha. I brevet riktar Farha skarp kritik mot regeringens bostadspolitik. Farha uttrycker en särskild

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:243 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2008/09:1182 av Linde, Hans (v)

den 27 augusti Fråga 2008/09:1182 Överlämning av fångar till de afghanska myndigheterna av Hans Linde v till försvarsminister Sten Tolgfors m Enligt Sveriges Radio den 27 augusti tog de svenska trupperna i Afghanistan, i samband med strider i juli, en fånge som därefter överlämnades till afghanska myndigheter.

Inlämnad: 2009-08-27 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2008/09:937 av Linde, Hans (v)

den 13 maj Fråga 2008/09:937 USA:s flygangrepp i Afghanistan av Hans Linde v till försvarsminister Sten Tolgfors m I förra veckan genomförde USA omfattande flygangrepp i Farahprovinsen i västra Afghanistan, som enligt lokala afghanska myndigheter dödade runt 150 civila. Internationella Rödakorskommittén bekräftade

Inlämnad: 2009-05-13 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2008/09:208 av Wahlén, Gunilla (v)

den 31 oktober Fråga 2008/09:208 Implementering av resolution 1325 om kvinnor, fred och säkerhet av Gunilla Wahlén v till försvarsminister Sten Tolgfors m FN:s säkerhetsråd antog år 2000 resolution 1325 om kvinnor, fred och säkerhet. Syftet med resolutionen är att öka kvinnors deltagande och inflytande i arbetet

Inlämnad: 2008-10-31 Besvarare: Sten Tolgfors (M)