Dokument & lagar (51 träffar)

Interpellation 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M)

Interpellation 2018/19:316 Kostnadsutjämningsutredningen av Mikael Damsgaard M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Kostnadsutjämningsutredningen föreslår i sitt slutbetänkande förändringar i kostnadsutjämningen mellan landets kommuner och regioner. Om förslaget genomförs innebär det dramatiska förändringar för kommuner

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-17 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnadsutjämningsutredningen

Skriftlig fråga 2018/19:939 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2018/19:939 Landshövding i Värmland av Marléne Lund Kopparklint M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Landshövdingen är regeringens främsta ställföreträdare i länet och därmed regeringens förlängda arm ut i de lokala förhållanden som råder i våra 21 län. Sedan i februari i år har Värmland dock stått utan landshövding,

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:939 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:918 Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Värderingar bör vara kärnan i all politik, även utrikespolitiken. Samtal och diplomati tillhör de viktigaste verktygen i utrikespolitiken, men för en regering som stoltserar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:893 Taiwans deltagande i internationella FN-sammanhang av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1971 har Folkrepubliken Kina blockerat Republiken Kinas Taiwans möjligheter att delta i internationella FN-sammanhang. Folkrepubliken Kina stod bakom tillbakadragandet av Republiken Kinas

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:869 Situationen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan två år sitter några katalanska regionpolitiker i Spanien arresterade. Nu har en arbetsgrupp med koppling till FN-organet för mänskliga rättigheter OHCHR framfört till Spanien att fångarna ska friges då de anses

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:863 Oppositionella röster i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I det alltmer auktoritära Ryssland har otaliga attacker och mord på oppositionella, människorättsförsvarare och journalister skett under senare år. Mordet på oppositionsledaren Boris Nemtsov på öppen gata

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:859 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:859 Lika villkor för offentliga och privata vårdgivare av Margareta Cederfelt M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 1 juli infördes en ny orättfärdig moms. Den nya momsen innebär högre kostnad vid inhyrning av vårdpersonal, konsulter och tjänster av underleverantörer. Den offentliga vården har inte drabbats

Inlämnad: 2019-07-25 Svarsdatum: 2019-08-12 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:859 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:843 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2018/19:843 Ansträngd ekonomi i många kommuner av Elisabeth Svantesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det ekonomiska läget är ansträngt i många av landets kommuner. Detta kommer att förvärras ytterligare när konjunkturen försvagas och skatteintäkterna minskar. Det finns många orsaker till att vissa

Inlämnad: 2019-07-09 Svarsdatum: 2019-08-08 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:843 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:799 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:799 Offentliganställdas anställningstrygghet av Lars Beckman M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S KU har i sitt betänkande 2018/2019:KU20 utförligt redogjort för vad som gäller för offentliganställdas anställningstrygghet. Man skriver under Regeringsformens bestämmelser: Enligt 1 kap. 9 regeringsformen

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:799 av Lars Beckman (M) (pdf, 113 kB)

Interpellation 2018/19:293 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:293 Kostnadsökning i välfärden av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 1 juli kan privata aktörer inom välfärden drabbas av en 25-procentig kostnadsökning när momsen höjs. De offentliga vårdgivarna ersätts för den ökade momskostnaden men inte de privata vårdgivarna.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:293 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnadsökning i välfärden

Skriftlig fråga 2018/19:771 av Jan Ericson (M)

Fråga 2018/19:771 Offentliganställdas anställningstrygghet av Jan Ericson M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S KU har i sitt betänkande 2018/19:KU20 redogjort utförligt för vad som gäller för offentligt anställdas anställningstrygghet. Man skriver under Regeringsformens bestämmelserEnligt 1 kap. 9 regeringsformen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:771 av Jan Ericson (M) (pdf, 131 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:696 Sveriges relationer till Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna med Israel kraftigt försämrades.

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:695 Erkännandet av Palestina och Sveriges bidrag till fredsprocessen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)
Paginering