Dokument & lagar (494 träffar)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:317 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten för

Inlämnad: 2019-09-05 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:918 Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Värderingar bör vara kärnan i all politik, även utrikespolitiken. Samtal och diplomati tillhör de viktigaste verktygen i utrikespolitiken, men för en regering som stoltserar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:913 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:913 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten, för att främja

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:913 av Saila Quicklund (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:893 Taiwans deltagande i internationella FN-sammanhang av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1971 har Folkrepubliken Kina blockerat Republiken Kinas Taiwans möjligheter att delta i internationella FN-sammanhang. Folkrepubliken Kina stod bakom tillbakadragandet av Republiken Kinas

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:869 Situationen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan två år sitter några katalanska regionpolitiker i Spanien arresterade. Nu har en arbetsgrupp med koppling till FN-organet för mänskliga rättigheter OHCHR framfört till Spanien att fångarna ska friges då de anses

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:863 Oppositionella röster i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I det alltmer auktoritära Ryssland har otaliga attacker och mord på oppositionella, människorättsförsvarare och journalister skett under senare år. Mordet på oppositionsledaren Boris Nemtsov på öppen gata

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:696 Sveriges relationer till Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna med Israel kraftigt försämrades.

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:695 Erkännandet av Palestina och Sveriges bidrag till fredsprocessen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:687 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:687 Inställt firande av FN:s deklaration om mänskliga rättigheter av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I mitten av maj 2019 skulle 70-årsdagen av FN:s deklaration om mänskliga rättigheter firas med ett evenemang på ett museum i Stockholm. Rubriken var Stand up for human rightsoch gästerna

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:687 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:237 Svensk film av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förra  kulturministern, Alice Bah Kuhnke MP skrev på DN Debatt den 8 maj 2015 att den dåvarande modellen med filmavtal skulle brytas upp och ersättas med en ny statlig filmpolitik. Detta var en stor nyhet som väckte

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:557 Utrikesdepartementets utlämning av handlingar av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sveriges år i FN:s säkerhetsråd har delvis skuggats av kritiken mot den kampanj för omkring 27 miljoner kronor som syftade till att ge Sverige en av de tillfälliga medlemsplatserna. Kampanjen skulle

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:556 Oberoende utredning av Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Förenta Nationernas FN säkerhetsråd har det högsta ansvaret för att upprätthålla internationell fred och säkerhet. Genom sin världsomspännande medlemskrets har FN unika förutsättningar

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2018/19:190 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:190 Villkor för kulturskapare av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En majoritet av de professionella kulturabetarna i Sverige är egna företagare. Kulturskapare ska kunna leva på sin konst och fler ska kunna utveckla sin konst. Den administrativa bördan måste minska

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:190 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkor för kulturskapare