Dokument & lagar (546 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:336 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2019/20:336 Oredlighetsnämnden av Betty Malmberg M till Statsrådet Matilda Ernkrans S I juni i år beslutade riksdagen i enlighet med regeringens förslag att det ska inrättas en ny nämnd som ska hantera misstankar om oredlighet i forskning. Den nya nämnden har fått namnet oredlighetsnämnden och ska börja sitt arbete

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2019/20:336 av Betty Malmberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:335 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2019/20:335 Svenska doktorander av Betty Malmberg M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Allt färre svenskar väljer att fullfölja en forskarutbildning. Enligt uppgift från Universitetskanslersämbetet har andelen av den svenska befolkningen som påbörjade en forskarutbildning vid 30 års ålder halverats de senaste tio

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2019/20:335 av Betty Malmberg (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:171 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:171 Högskoleplatser i Gävleborg av Lars Beckman M till Statsrådet Matilda Ernkrans S När höstbudgeten presenterades i Gävle av statsrådet Ygeman så var den stora budgetnyheten för Gävleborg att Högskolan i Gävle skulle få 761 nya högskoleplatser. Det presenterades som en nyhet som blev refererad i P4 Gävleborg,

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2019/20:171 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:918 Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Värderingar bör vara kärnan i all politik, även utrikespolitiken. Samtal och diplomati tillhör de viktigaste verktygen i utrikespolitiken, men för en regering som stoltserar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:893 Taiwans deltagande i internationella FN-sammanhang av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1971 har Folkrepubliken Kina blockerat Republiken Kinas Taiwans möjligheter att delta i internationella FN-sammanhang. Folkrepubliken Kina stod bakom tillbakadragandet av Republiken Kinas

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:882 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:882 Rymdstrategin behöver omsättas i handling av Betty Malmberg M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Den svenska flyg- och rymdindustrin har cirka 12 000 anställda. Det är en viktig industri som kännetecknas av många innovationer som förvisso utvecklas för rymd, men som också kommer till nytta på jorden.

Inlämnad: 2019-08-12 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:882 av Betty Malmberg (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:869 Situationen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan två år sitter några katalanska regionpolitiker i Spanien arresterade. Nu har en arbetsgrupp med koppling till FN-organet för mänskliga rättigheter OHCHR framfört till Spanien att fångarna ska friges då de anses

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:867 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:867 Rymdprojekt av Betty Malmberg M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Den svenska flyg- och rymdindustrin har ca 12 000 anställda. Det är en viktig industri som kännetecknas av många innovationer som förvisso utvecklas för rymd, men som också kommer till nytta på jorden. I internationella sammanhang har

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:867 av Betty Malmberg (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:863 Oppositionella röster i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I det alltmer auktoritära Ryssland har otaliga attacker och mord på oppositionella, människorättsförsvarare och journalister skett under senare år. Mordet på oppositionsledaren Boris Nemtsov på öppen gata

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:780 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:780 Mälardalens högskola av Åsa Coenraads M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Den 5 september 2018 besökte statsminister Stefan Löfven Västerås och Mälardalens högskola tillsammans med dåvarande minister för högre utbildning och forskning Helene Hellmark Knutsson. Under besöket meddelade statsministern

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:780 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:707 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:707 Utländska doktorander av Betty Malmberg M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Enligt Universitetskanslersämbetets senaste årsredovisning kom 41 procent av nybörjarna på forskarnivå vid svenska lärosäten från ett annat land. Men trots detta inflöde av värdefull kompetens sätter svensk byråkrati ibland

Inlämnad: 2019-06-04 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:707 av Betty Malmberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:696 Sveriges relationer till Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna med Israel kraftigt försämrades.

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:695 Erkännandet av Palestina och Sveriges bidrag till fredsprocessen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)