Dokument & lagar (432 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2011/12:81 av Al-Sahlani, Abir (C)

den 28 oktober Fråga 2011/12:81 Valen i Demokratiska republiken Kongo av Abir Al-Sahlani C till statsrådet Gunilla Carlsson M Det svenska biståndet till Demokratiska republiken Kongo är inriktat på insatser för att bidra till ökad fred, försoning och demokratisk samhällsstyrning. Sverige är en betydande givare

Inlämnad: 2011-10-28 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2009/10:886 av Qarlsson, Annika (c)

den 10 juni Fråga 2009/10:886 Millenniemålen av Annika Qarlsson c till statsrådet Gunilla Carlsson m I september 2010 samlas världens ledare för att följa upp millenniemålen och göra nya åtaganden för att se till att dessa blir verklighet till 2015. Millenniemål 5 om minskad mödradödlighet är det mål som är längst

Inlämnad: 2010-06-10 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2009/10:293 av Qarlsson, Annika (c)

den 4 december Fråga 2009/10:293  Vatikanens hållning till användning av kondom av Annika Qarlsson c till utrikesminister Carl Bildt m Den 1 december infaller Världsaidsdagen. En dag som har betydelse för många människor. 33 miljoner människor runtom i världen lever med hiv i dag. Sedan epidemin bröt ut för knappt

Inlämnad: 2009-12-04 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2008/09:957 av Linander, Johan (c)

den 20 maj Fråga 2008/09:957 Mödradödlighet av Johan Linander c till statsrådet Gunilla Carlsson m FN:s millenniemål består av åtta utvecklingsmål som antogs år 2000. Om sex år, 2015, ska dessa mål vara uppfyllda. Det femte målet, mödradödligheten ska minska med tre fjärdedelarär det som är allra längst ifrån att

Inlämnad: 2009-05-20 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Interpellation 2008/09:486 av Lindblad, Göran (m)

den 6 maj Interpellation 2008/09:486 Ett koordinerat arbete mot antibiotikaresistens på global nivå av Göran Lindblad m till statsrådet Gunilla Carlsson m Spridningen av bakterier som är resistenta mot antibiotika ökar dramatiskt i hela världen med allvarliga följder. Det blir också allt tydligare hur detta växande

Inlämnad: 2009-05-06 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ett koordinerat arbete mot antibiotikaresistens på global nivå

Interpellation 2008/09:371 av Lindblad, Göran (m)

den 27 februari Interpellation 2008/09:371 Arbete mot antibiotikaresistens på global nivå av Göran Lindblad m till statsrådet Gunilla Carlsson m Spridningen av bakterier som är resistenta mot antibiotika ökar dramatiskt i hela världen med allvarliga följder. Det blir också allt tydligare hur detta växande problem

Inlämnad: 2009-02-27 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2008/09:253 av Weibull Kornias, Marie (m)

den 14 november Fråga 2008/09:253 Biståndsmedel till gruvkunskap av Marie Weibull Kornias m till statsrådet Gunilla Carlsson m Sverige och svensk gruvindustri kan bidra till utvecklingen i mineralrika utvecklingsländer. Efterfrågan på den globala metallmarkanden är ansenlig, men råvaruproduktionen bidrar inte alltid

Inlämnad: 2008-11-14 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1212 av Lindblad, Göran (m)

den 13 maj Fråga 2007/08:1212 Bidragsfusk av Göran Lindblad m till statsrådet Gunilla Carlsson m Komak är en oberoende barnrättsorganisation som startades 1997, med syfte att verka för demokrati, humanism och barns rättigheter i Kurdistan i enlighet med FN:s barnkonvention. Vid 2008 års kurdgala på Södra Teatern

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Interpellation 2007/08:645 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 5 maj Interpellation 2007/08:645 Budgetstöd inom biståndet av Anne-Marie Pålsson m till statsrådet Gunilla Carlsson m År 2006 anslogs mer än 800 miljoner kronor motsvarande 5,5 procent av Sidas utbetalade medel enligt proposition 2007/08:1 som budgetstöd. Budgetstödet är ett stöd som går rakt in i mottagarlandets

Inlämnad: 2008-05-05 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Budgetstöd inom biståndet

Interpellation 2007/08:148 av Andersson, Magdalena (m)

den 13 november Interpellation 2007/08:148 Konsekvenser för kvinnor av kriser och katastrofer av Magdalena Andersson m till statsrådet Gunilla Carlsson m Vid kriser och katastrofer är det tydligt att det är kvinnor och barn som drabbas hårdast. Ändå används deras kunskaper och erfarenheter mycket sparsamt, detta

Inlämnad: 2007-11-13 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenser för kvinnor av kriser och katastrofer

Interpellation 2006/07:603 av Danielsson, Staffan (c)

den 29 maj Interpellation 2006/07:603 Tillväxt i Afrikas jordbruk av Staffan Danielsson c till statsrådet Gunilla Carlsson m Fattigdomen och svälten minskar i världen tack vare bland annat ekonomisk tillväxt och ökad handel. Jordbrukets och landsbygdens utveckling går framåt i både Asiens och Latinamerikas länder.

Inlämnad: 2007-05-29 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2006/07:604 av Wallmark, Hans (m)

den 7 februari Fråga 2006/07:604 Bistånd till Ryssland av Hans Wallmark m till statsrådet Gunilla Carlsson m Riksdagsman Mats Johansson, m, väckte för en tid sedan en interpellation om Sveriges stöd till Ryssland. I ett intressant meningsutbyte berättade biståndsminister Gunilla Carlsson om hjälpens omfattning

Inlämnad: 2007-02-07 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2006/07:491 av Wallmark, Hans (m)

den 16 januari Fråga 2006/07:491 Utvecklingen i Ryssland av Hans Wallmark m till statsrådet Gunilla Carlsson m Maria Leissner har utsetts till demokratiambassadör. Statsrådet Gunilla Carlsson har tydligt markerat regeringens ambition att lyfta fram demokrati och mänskliga rättigheter i relationerna med andra länder.

Inlämnad: 2007-01-16 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2006/07:330 av Björling, Ewa (m)

den 8 december Fråga 2006/07:330 Hivambassadörens arbete av Ewa Björling m till statsrådet Gunilla Carlsson m Hiv/aids-epidemin är en pandemi som bara växer. Trots massiva insatser från världen förmår vi inte ta kontrollen över detta virus. Dessutom förespås det att epidemin ännu inte kulminerat. För närvarande

Inlämnad: 2006-12-08 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2006/07:282 av Åkesson, Anders (c)

den 6 december Fråga 2006/07:282 Giwa/Riwap och Högskolan i Kalmar av Anders Åkesson c till statsrådet Gunilla Carlsson m Högskolan i Kalmar fungerade under åren 20002005 som projektledare för Giwaprojektet Global International Waters Assessment Projektet finansierades av GEF:s International Waters och koordinerades

Inlämnad: 2006-12-06 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)