Dokument & lagar (418 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2009/10:676 av Gerdau, Mats (m)

den 25 mars Fråga 2009/10:676 En nationell IT-strategi i skolan av Mats Gerdau m till utbildningsminister Jan Björklund fp Samhället förändras i allt snabbare takt. Jag tycker att det är viktigt att skolan hänger med i och är en del av samhällsutvecklingen. En viktig del i förändringen handlar om att tillvarata

Inlämnad: 2010-03-25 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:1159 av Olsson, Kent (m)

den 18 augusti Fråga 2008/09:1159 Situationen i Camp Ashraf av Kent Olsson m till utrikesminister Carl Bildt m Camp Ashraf etablerades 1980 i Irak. Där lever iranska politiska flyktingar. Lägret har länge fungerat som bas för den iranska motståndsrörelsen som avväpnades 2003 av USA i utbyte mot deras beskydd. I

Inlämnad: 2009-08-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Interpellation 2008/09:486 av Lindblad, Göran (m)

den 6 maj Interpellation 2008/09:486 Ett koordinerat arbete mot antibiotikaresistens på global nivå av Göran Lindblad m till statsrådet Gunilla Carlsson m Spridningen av bakterier som är resistenta mot antibiotika ökar dramatiskt i hela världen med allvarliga följder. Det blir också allt tydligare hur detta växande

Inlämnad: 2009-05-06 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ett koordinerat arbete mot antibiotikaresistens på global nivå

Skriftlig fråga 2008/09:706 av Gerdau, Mats (m)

den 6 mars Fråga 2008/09:706 Stopp för avknoppning av skolor av Mats Gerdau m till utbildningsminister Jan Björklund fp Regeringen har tidigare deklarerat att man vill stimulera fler aktörer inom välfärdssektorn, bland annat genom att främja avknoppningar pressmeddelande den 12 oktober 2007Jag tycker att det är

Inlämnad: 2009-03-06 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Interpellation 2008/09:371 av Lindblad, Göran (m)

den 27 februari Interpellation 2008/09:371 Arbete mot antibiotikaresistens på global nivå av Göran Lindblad m till statsrådet Gunilla Carlsson m Spridningen av bakterier som är resistenta mot antibiotika ökar dramatiskt i hela världen med allvarliga följder. Det blir också allt tydligare hur detta växande problem

Inlämnad: 2009-02-27 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2008/09:681 av Gerdau, Mats (m)

den 27 februari Fråga 2008/09:681 Allsidighet och saklighet i skolan av Mats Gerdau m till utbildningsminister Jan Björklund fp I december förra året lade Jörgen Mattlar vid Uppsala universitet fram en avhandling om läroböcker i svenska för invandrare. Titeln på avhandlingen är Skolbokspropaganda vilket säger

Inlämnad: 2009-02-27 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:253 av Weibull Kornias, Marie (m)

den 14 november Fråga 2008/09:253 Biståndsmedel till gruvkunskap av Marie Weibull Kornias m till statsrådet Gunilla Carlsson m Sverige och svensk gruvindustri kan bidra till utvecklingen i mineralrika utvecklingsländer. Efterfrågan på den globala metallmarkanden är ansenlig, men råvaruproduktionen bidrar inte alltid

Inlämnad: 2008-11-14 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2008/09:200 av Brodén, Anne Marie (m)

den 30 oktober Fråga 2008/09:200 Diskriminering av friskoleelever av Anne Marie Brodén m till utbildningsminister Jan Björklund fp Barn- och utbildningsnämnden i Boden har beslutat att bara elever på de kommunala skolorna ska få undervisning på den kommunala musikskolan. Inga nya friskoleelever godkänns, och de

Inlämnad: 2008-10-30 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:80 av Gerdau, Mats (m)

den 13 oktober Fråga 2008/09:80 Fler utbildningsplatser på rektorsutbildning av Mats Gerdau m till utbildningsminister Jan Björklund fp Länsrätten i Stockholm upphävde i går statens upphandling av ny rektorsutbildning. Undermåligsäger länsrätten om upphandlingen. Alla anbudsgivare har inte fått samma information

Inlämnad: 2008-10-13 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:51 av Sigfrid, Karl (m)

den 3 oktober Fråga 2008/09:51 Allsidiga läromedel om upphovsrätt och fildelning av Karl Sigfrid m till utbildningsminister Jan Björklund fp Justitiedepartementet har gett ut ett informationsmaterial om upphovsrätt Att kunna leva på sitt skapande I det argumenteras för upphovsrätten såsom den i dag är utformad.

Inlämnad: 2008-10-03 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:1582 av Kjellberg, Bertil (m)

den 27 augusti Fråga 2007/08:1582 Ny skolmyndighet i Härnösand av Bertil Kjellberg m till utbildningsminister Jan Björklund fp Regeringen har beslutat att en ny skolmyndighet ska bildas, Specialpedagogiska skolmyndigheten, och att huvudkontoret ska förläggas till Härnösand. För att genomföra förändringarna så tillsattes

Inlämnad: 2008-08-27 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:1581 av Rothenberg, Hans (m)

den 26 augusti Fråga 2007/08:1581 Klassmorfar i skolan av Hans Rothenberg m till utbildningsminister Jan Björklund fp I dagens skola är manliga lärarna i minoritet varvid många barn ofta saknar en närstående manlig vuxenförebild och trygghetsfaktor. För drygt tio år sedan utvecklades idén med en så kallad klassmorfar,

Inlämnad: 2008-08-26 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:1529 av Hjälmered, Lars (m)

den 8 augusti Fråga 2007/08:1529 Svenska matematikkunskaper av Lars Hjälmered m till utbildningsminister Jan Björklund fp Rapporter visar att matematikkunskaperna hos svenska elever sjunker för varje år. Konsekvensen om man inte lär sig tillräckligt mycket matte i grundskolan blir problem med att hänga med i gymnasiet

Inlämnad: 2008-08-08 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:1486 av Lindblad, Göran (m)

den 18 juli Fråga 2007/08:1486 Det kinesiska folkets tillgång till fri television av Göran Lindblad m till utrikesminister Carl Bildt m Den 16 juni 2008, stängdes New Tang Dynasty Televisions sändningar till kommunist-Kina, via satellit, av. Satellitens ägare Eutelsat S. A. är det ledande bolaget i Europa för

Inlämnad: 2008-07-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1429 av Johansson, Mats (m)

den 1 juli Fråga 2007/08:1429 Yttrandefriheten i Vitryssland av Mats Johansson m till utrikesminister Carl Bildt m Vitryssland är i dag Europas sista fullfjädrade diktatur. I stället för en utveckling i riktning mot demokrati och yttrandefrihet ser vi dessvärre en fortsatt negativ utveckling i landet med ytterligare

Inlämnad: 2008-07-01 Besvarare: Carl Bildt (M)