Dokument & lagar (372 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:529 Konferens om Europas framtid av Pål Jonson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt uppgifter i medier har Tyskland och Frankrike presenterat ett förslag att Europeiska unionen EU ska sjösätta en konferens om Europas framtid. Intentionen enligt det tysk-franska förslaget är att de nationella parlamenten

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:234 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:234 Korruptionen i Rumänien av Margareta Cederfelt M till Statsrådet Hans Dahlgren S Korruption är ett allvarligt brott som undergräver förtroendet för demokrati, förhindrar tillväxt och bidrar till minskad rättstrygghet. Det socialdemokratiskt styrda Rumänien är ett av de mest korrupta länderna i EU med

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:234 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2008/09:1159 av Olsson, Kent (m)

den 18 augusti Fråga 2008/09:1159 Situationen i Camp Ashraf av Kent Olsson m till utrikesminister Carl Bildt m Camp Ashraf etablerades 1980 i Irak. Där lever iranska politiska flyktingar. Lägret har länge fungerat som bas för den iranska motståndsrörelsen som avväpnades 2003 av USA i utbyte mot deras beskydd. I

Inlämnad: 2009-08-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Interpellation 2008/09:486 av Lindblad, Göran (m)

den 6 maj Interpellation 2008/09:486 Ett koordinerat arbete mot antibiotikaresistens på global nivå av Göran Lindblad m till statsrådet Gunilla Carlsson m Spridningen av bakterier som är resistenta mot antibiotika ökar dramatiskt i hela världen med allvarliga följder. Det blir också allt tydligare hur detta växande

Inlämnad: 2009-05-06 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ett koordinerat arbete mot antibiotikaresistens på global nivå

Interpellation 2008/09:371 av Lindblad, Göran (m)

den 27 februari Interpellation 2008/09:371 Arbete mot antibiotikaresistens på global nivå av Göran Lindblad m till statsrådet Gunilla Carlsson m Spridningen av bakterier som är resistenta mot antibiotika ökar dramatiskt i hela världen med allvarliga följder. Det blir också allt tydligare hur detta växande problem

Inlämnad: 2009-02-27 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2008/09:253 av Weibull Kornias, Marie (m)

den 14 november Fråga 2008/09:253 Biståndsmedel till gruvkunskap av Marie Weibull Kornias m till statsrådet Gunilla Carlsson m Sverige och svensk gruvindustri kan bidra till utvecklingen i mineralrika utvecklingsländer. Efterfrågan på den globala metallmarkanden är ansenlig, men råvaruproduktionen bidrar inte alltid

Inlämnad: 2008-11-14 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1486 av Lindblad, Göran (m)

den 18 juli Fråga 2007/08:1486 Det kinesiska folkets tillgång till fri television av Göran Lindblad m till utrikesminister Carl Bildt m Den 16 juni 2008, stängdes New Tang Dynasty Televisions sändningar till kommunist-Kina, via satellit, av. Satellitens ägare Eutelsat S. A. är det ledande bolaget i Europa för

Inlämnad: 2008-07-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1429 av Johansson, Mats (m)

den 1 juli Fråga 2007/08:1429 Yttrandefriheten i Vitryssland av Mats Johansson m till utrikesminister Carl Bildt m Vitryssland är i dag Europas sista fullfjädrade diktatur. I stället för en utveckling i riktning mot demokrati och yttrandefrihet ser vi dessvärre en fortsatt negativ utveckling i landet med ytterligare

Inlämnad: 2008-07-01 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1366 av Svantesson, Elisabeth (m)

den 13 juni Fråga 2007/08:1366 Värnandet av yttrandefriheten i Egypten av Elisabeth Svantesson m till utrikesminister Carl Bildt m Den senaste tiden har flera tecken på en positiv utveckling kunnat skönjas i det konfliktfyllda Mellanöstern. Förhandlingarna mellan Israel och flera av dess grannar är ett positivt

Inlämnad: 2008-06-13 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1212 av Lindblad, Göran (m)

den 13 maj Fråga 2007/08:1212 Bidragsfusk av Göran Lindblad m till statsrådet Gunilla Carlsson m Komak är en oberoende barnrättsorganisation som startades 1997, med syfte att verka för demokrati, humanism och barns rättigheter i Kurdistan i enlighet med FN:s barnkonvention. Vid 2008 års kurdgala på Södra Teatern

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Interpellation 2007/08:645 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 5 maj Interpellation 2007/08:645 Budgetstöd inom biståndet av Anne-Marie Pålsson m till statsrådet Gunilla Carlsson m År 2006 anslogs mer än 800 miljoner kronor motsvarande 5,5 procent av Sidas utbetalade medel enligt proposition 2007/08:1 som budgetstöd. Budgetstödet är ett stöd som går rakt in i mottagarlandets

Inlämnad: 2008-05-05 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Budgetstöd inom biståndet

Skriftlig fråga 2007/08:1105 av Lavesson, Olof (m)

den 16 april Fråga 2007/08:1105 Ryssland, Europakonventionen och HBT-personers rättigheter av Olof Lavesson m till utrikesminister Carl Bildt m Den 31 maj är det 15 år sedan homosexualitet avkriminaliserades i Ryssland. Homosexuella, bisexuella och transpersoner i Moskva kommer att uppmärksamma den här dagen genom

Inlämnad: 2008-04-16 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:870 av Wallmark, Hans (m)

den 28 februari Fråga 2007/08:870 Skåne som en del av Sverige av Hans Wallmark m till utrikesminister Carl Bildt m Freden i Roskilde 1658 har hittills i officiella sammanhang lyfts fram på ett tämligen lågmält sätt. Annat är det med viktiga märkesår som exempelvis den rikssprängning som blev resultat av 180809

Inlämnad: 2008-02-28 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:684 av Lindblad, Göran (m)

den 30 januari Fråga 2007/08:684 Kina och yttrandefriheten i Sverige av Göran Lindblad m till utrikesminister Carl Bildt m Kina har, genom sin ambassad i Stockholm och sitt konsulat i Göteborg, vid ett antal tillfällen de senaste åren försökt påverka det fria ordet i Sverige och utomlands. År 2003 krävde Kinas

Inlämnad: 2008-01-30 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:367 av Johansson, Mats (m)

den 29 november Fråga 2007/08:367 Övergrepp inför det ryska valet av Mats Johansson m till utrikesminister Carl Bildt m I helgen angrep rysk kravallpolis demonstranter från oppositionen mot den nuvarande regimen. I Moskva greps oppositionsledaren Garri Kasparov tillsammans med 60 andra demonstranter bland 3 000.

Inlämnad: 2007-11-29 Besvarare: Carl Bildt (M)