Dokument & lagar (297 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:960 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:960 Dubbla tull- och momsavgifter av Boriana Åberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Vid beställning/import av varor från land utanför EU betalar beställaren tull- och momsavgift. Försändelsen tas emot av Postnord och hålls kvar tills ovannämnda kostnader är betalda. Inte sällan slarvar Postnord

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:960 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2018/19:318 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:318 Sponsring av damidrott av Lotta Finstorp M till Finansminister Magdalena Andersson S Ett företag kan stödja ett idrottslag genom sponsring, exempelvis genom köp av reklamplats på lagets dräkter eller i arenan. Marknadsvärdet på sponsringen kan dras av som en kostnad för företaget. I de flesta

Inlämnad: 2019-09-06 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:318 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sponsring av damidrott

Skriftlig fråga 2018/19:941 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:941 Skatten på husbilar av Boriana Åberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 21 juli gick Transportstyrelsen ut med nyheten att skatten på husbilar inte skulle förändras i bonusmalus-systemet. Drygt en månad senare kom myndigheten med nya besked, nämligen att från och med den 1 september 2019

Inlämnad: 2019-09-02 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:941 av Boriana Åberg (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:936 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:936 Lärdomar från Danmark kring WLTP-metoden av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Nyhetssajten F-Plus skriver om hur Danmark har hanterat frågan om WLTP-metoden och bilskatter. Danmark har redan lyckats lösa problemet med den osäkerhet WLTP-metoden skapat kring bilskatter, enligt

Inlämnad: 2019-08-30 Svarsdatum: 2019-09-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:936 av Lars Beckman (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:926 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2018/19:926 Husbilar och WLTP av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 september 2019 träder en ny lag in om fordonsskatt baserad på den nya mätmetoden WLTP worldwide harmonized light vehicles test proceduresHusbilsbranschen har under året försökt få klarhet i om husbilar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:926 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:918 Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Värderingar bör vara kärnan i all politik, även utrikespolitiken. Samtal och diplomati tillhör de viktigaste verktygen i utrikespolitiken, men för en regering som stoltserar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M)

Fråga 2018/19:905 Vårdmomsen av John Weinerhall M till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 1 juli i år tillämpar Skatteverket momsbeskattning av konsulttjänster i vården. Det innebär att kostnaden för inhyrd personal, andra konsulttjänster och användande av en hel del underleverantörer nu blir mycket kostsamt

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:893 Taiwans deltagande i internationella FN-sammanhang av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1971 har Folkrepubliken Kina blockerat Republiken Kinas Taiwans möjligheter att delta i internationella FN-sammanhang. Folkrepubliken Kina stod bakom tillbakadragandet av Republiken Kinas

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:869 Situationen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan två år sitter några katalanska regionpolitiker i Spanien arresterade. Nu har en arbetsgrupp med koppling till FN-organet för mänskliga rättigheter OHCHR framfört till Spanien att fångarna ska friges då de anses

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:863 Oppositionella röster i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I det alltmer auktoritära Ryssland har otaliga attacker och mord på oppositionella, människorättsförsvarare och journalister skett under senare år. Mordet på oppositionsledaren Boris Nemtsov på öppen gata

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:858 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:858 Skatt på plastbärkassar av Pål Jonson M till Finansminister Magdalena Andersson S I januariöverenskommelsen har regeringen tillsammans med Centerpartiet och Liberalerna kommit överens om en skatt på plastbärkassar. Branschföreträdare har dock riktat kritik mot denna åtgärd. Den innebär en tung administrativ

Inlämnad: 2019-07-25 Svarsdatum: 2019-08-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:858 av Pål Jonson (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:844 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2018/19:844 Svensk tillväxt av Elisabeth Svantesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det är inte bara när det gäller arbetslöshet som Sverige tappar mark jämfört med andra länder. EU-kommissionen bedömer att Sverige i år kommer att ha den tredje lägsta ekonomiska tillväxten av alla medlemsländer. Enligt

Inlämnad: 2019-07-09 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:844 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:838 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:838 Översyn av det nordiska skatteavtalet av Hans Wallmark M till Finansminister Magdalena Andersson S Ledamoten Lars Mejern Larsson S efterfrågade genom fråga 2018/19:737 respektive 2018/19:755 svar kring skatteregler för jobbpendlare och gränshinder i Norden. Finansministern för i sitt samlade skriftliga

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:838 av Hans Wallmark (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)