Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1489 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2017/18:1489 Bekämpning av oseriösa fiberleverantörer av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Peter Eriksson MP Regeringen har en uttalad målsättning om att Sveriges invånare ska ha tillgång till välfungerande bredband. Det är bra, då tillgången till en bra internetuppkoppling är både en viktig infrastrukturfråga

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1489 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1383 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:1383 Helhetsgrepp över landets bredbandsnät av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Peter Eriksson MP Under våren blev jag tillsammans med kommunalråden i Arvika och Munkfors inbjuden till nätbolaget Mittnät för att diskutera framtiden för bredbandsnätet. Värmlands Folkblad har skrivit om detta, och visst

Inlämnad: 2018-05-30 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1383 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1170 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:1170 Medborgarguider av Lars Mejern Larsson S till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP För en tid sedan träffade jag tio pensionärer i Karlstad, diskussionsgruppen Dispyterna. De träffas varje måndag förmiddag för att prata politik. Tio moderna människor med e-postadress och bankkort. Men de

Inlämnad: 2018-04-10 Svarsdatum: 2018-04-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1170 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)