Dokument & lagar (3 103 träffar)

Kallelse och föredragningslista 2019/20:16 EU-nämndens sammanträde 2019-12-06

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 3 2019/20:16 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-12-06 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Sysselsättning, socialpolitik hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor Socialminister Lena Hallengren Återrapport

2019-12-06

Föredragningslista 2019/20:46

Föredragningslista 2019/20:46 Fredagen den 6 december 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelse 1 Carina Ohlsson S som suppleant i utrikesutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Aylin Fazelian S som suppleant i utbildningsutskottet Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 3 2019/20:12 Torsdagen

2019-12-06

Föredragningslista 2019/20:46 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:46 (pdf, 130 kB)

Föredragningslista 2019/20:45

Föredragningslista 2019/20:45 Torsdagen den 5 december 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 14 och fredagen den 15 november Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2019/20:147 av Jens Holm V Uppköp

2019-12-05

Föredragningslista 2019/20:45 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:45 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2019/20:44

Föredragningslista 2019/20:44 Onsdagen den 4 december 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1 2019/20:175 av Boriana Åberg M Det ökade antalet barn- och ungdomsrån 2 2019/20:176 av Mikael Oscarsson KD Kriminell användning av samordningsnummer 3 2019/20:177

2019-12-04

Föredragningslista 2019/20:44 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:44 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2019/20:43

Föredragningslista 2019/20:43 Tisdagen den 3 december 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 12 och onsdagen den 13 november Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Teresa Carvalho S fr.o.m.

2019-12-03

Föredragningslista 2019/20:43 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:43 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2019/20:42

Föredragningslista 2019/20:42 Måndagen den 2 december 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 5 december kl. 14.00 Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2019/20:171 av Ulla Andersson V Kronofogdemyndighetens nedläggning av lokala kontor Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt

2019-12-02

Föredragningslista 2019/20:42 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:42 (pdf, 113 kB)

Kallelse och föredragningslista 2019/20:15 EU-nämndens sammanträde 2019-11-29

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 3 2019/20:15 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-29 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Återrapport från möte i rådet den 7-8

2019-11-29

Föredragningslista 2019/20:41

Föredragningslista 2019/20:41 Fredagen den 29 november 2019 Kl. 09.00 Särskild debatt Interpellationssvar 1 Särskild debatt om verkställighet av utvisning av personer som utgör säkerhetshot Anmälan om kompletteringsval 2 Annika Hirvonen Falk MP som ersättare i riksdagsstyrelsen Anmälan om fördröjt svar på interpellation

2019-11-29

Föredragningslista 2019/20:41 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:41 (pdf, 156 kB)

Föredragningslista 2019/20:40

Föredragningslista 2019/20:40 Torsdagen den 28 november 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Anmälan om vice gruppledare för partigrupp 1 Annika Hirvonen Falk MP fr.o.m. den 26 november Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2019/20:127 av Mattias Bäckström Johansson

2019-11-28

Föredragningslista 2019/20:40 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2019/20:40 (pdf, 117 kB)

Föredragningslista 2019/20:39

Föredragningslista 2019/20:39 Onsdagen den 27 november 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1 2019/20:128 av Ulla Andersson V Nedskärningar i sjukvården 2 2019/20:139 av Elin Segerlind V Utfasning av burar inom äggindustrin Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt

2019-11-27

Föredragningslista 2019/20:39 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:39 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2019/20:38

Föredragningslista 2019/20:38 Tisdagen den 26 november 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 5, torsdagen den 7 och fredagen den 8 november Anmälan om gruppledare för partigrupp 2 Henrik Vinge

2019-11-26

Föredragningslista 2019/20:38 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2019/20:38 (pdf, 129 kB)

Kallelse och föredragningslista 2019/20:14 EU-nämndens sammanträde 2019-11-22

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2019/20:14 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-22 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor utveckling  Statsrådet Peter Eriksson Återrapport från möte i rådet den 16 maj 2019 Information och samråd inför möte

2019-11-22

Föredragningslista 2019/20:37

Föredragningslista 2019/20:37 Fredagen den 22 november 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 1 RiR 2019:31 Att tänka efter före Statens planering av höghastighetsjärnvägar TU Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 2 2019/20:44 Riksrevisionens rapport

2019-11-22

Föredragningslista 2019/20:37 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:37 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2019/20:36

Föredragningslista 2019/20:36 Torsdagen den 21 november 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund Avsägelse 1 Bengt Eliasson L som ledamot i riksdagens råd för Riksrevisionen Anmälan om kompletteringsval 2 Tina Acketoft L som ledamot i riksdagens råd för Riksrevisionen Anmälan om fördröjda svar på interpellationer

2019-11-21

Föredragningslista 2019/20:36 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2019/20:36 (pdf, 103 kB)

Föredragningslista 2019/20:35

Föredragningslista 2019/20:35 Onsdagen den 20 november 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Proposition 1 2019/20:45 Några frågor om straff för marknadsmissbruk FiU Skrivelser 2 2019/20:40 Riksrevisionens rapport om stödet till kommuner för ökat bostadsbyggande

2019-11-20

Föredragningslista 2019/20:35 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:35 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2019/20:34

Föredragningslista 2019/20:34 Tisdagen den 19 november 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 21 november kl. 14.00 Meddelande om särskild debatt om verkställighet av utvisning av personer som utgör säkerhetshot 2 Fredagen den 29 november

2019-11-19

Föredragningslista 2019/20:34 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:34 (pdf, 112 kB)

Kallelse och föredragningslista 2019/20:13 EU-nämndens sammanträde 2019-11-15

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:13 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-15 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Allmänna frågor Statsrådet Hans Dahlgren Återrapport från möte i rådet den 15 oktober 2019 Information

2019-11-15

Föredragningslista 2019/20:33

Föredragningslista 2019/20:33 Fredagen den 15 november 2019 Kl. 09.00 Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Interpellationssvar 1 Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Avsägelser 2 Maria Arnholm

2019-11-15

Föredragningslista 2019/20:33 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:33 (pdf, 111 kB)

Föredragningslista 2019/20:32

Föredragningslista 2019/20:32 Torsdagen den 14 november 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Val Votering Förnyad bordläggning 1 Yrkande om misstroendeförklaring mot justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2019/20:107 av Mattias Karlsson

2019-11-14

Föredragningslista 2019/20:32 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:32 (pdf, 137 kB)

Föredragningslista 2019/20:31

Föredragningslista 2019/20:31 Onsdagen den 13 november 2019 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 EU-politisk partiledardebatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 24 och fredagen den 25 oktober Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott

2019-11-13

Föredragningslista 2019/20:31 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:31 (pdf, 133 kB)