Dokument & lagar (558 träffar)

Motion 2019/20:42 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:42 av Christer Nylander m.fl. L med anledning av prop. 2018/19:136 Ett modernt public service nära publiken Villkor 20202025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att målen för mediepolitiken bör kompletteras med mål om att mediepolitiken bör


Utskottsberedning: 2019/20:KrU2

Motion 2019/20:42 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:42 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 108 kB)

Interpellation 2019/20:7 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2019/20:7 Försäkringskassans arbete med assistansersättningen av Bengt Eliasson L till Socialminister Lena Hallengren S Riksmötet har precis öppnats, och ett nytt arbetsår har precis börjat. Mycket av det högtidliga öppnandet känns igen. Statsminister Stefan Löfven upprepade i regeringsförklaringen att

Inlämnad: 2019-09-17 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:7 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:10 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:10 Massiv elmarknadshubb som medför säkerhetsrisker av Arman Teimouri L till Statsrådet Anders Ygeman S Regeringens ambition om att skapa en massiv elmarknadshubb kommer att medföra säkerhetsrisker. Samlandet av 4,5 miljoner svenska elkunders mätdata och anläggningsinformation på en och samma plats utsätter

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:10 av Arman Teimouri (L) (pdf, 86 kB)

Motion 2019/20:10 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:10 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av skr. 2018/19:144 Riksrevisionens rapport om Skolinspektionens uppföljning av brister i skolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Riksrevisionens rapport om Skolinspektionens uppföljning av brister


Utskottsberedning: 2019/20:UbU3

Motion 2019/20:10 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:10 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:3 av Joar Forssell (L)

Fråga 2019/20:3 Dubbelbeskattningsavtal med Hongkong av Joar Forssell L till Finansminister Magdalena Andersson S Att närma sig Hongkong och fördjupa samarbetet med befolkningen på Hongkongön är inte endast viktigt ur ett humanitärt och demokratiskt perspektiv ett ökat utbyte skulle även gagna svenska jobb, företag och

Inlämnad: 2019-09-11 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:3 av Joar Forssell (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2007/08:1637 av Hagberg, Liselott, tredje vice talman (fp)

den 11 september Fråga 2007/08:1637 Projektet Trans European Network av tredje vice talman Liselott Hagberg fp till statsrådet Åsa Torstensson c Ett av EU:s huvudsyften är att underlätta ett fritt flöde av varor och tjänster mellan medlemsländerna. För att stödja detta arbete leder EU en rad projekt för ökad utbyggnad

Inlämnad: 2008-09-11 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Skriftlig fråga 2007/08:1636 av Ohlsson, Birgitta (fp)

den 9 september Fråga 2007/08:1636 Internationellt arbete mot barnäktenskap av Birgitta Ohlsson fp till utrikesminister Carl Bildt m Enligt FN:s barnkonvention är varje individ under 18 år ett barn. Pappa, präst eller patriarkat ska inte få tvinga underåriga flickor till äktenskap. Friheten att själv utforma sitt

Inlämnad: 2008-09-09 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1618 av Ohlsson, Birgitta (fp)

den 4 september Fråga 2007/08:1618 Dom mot iranska kvinnorättskämpar av Birgitta Ohlsson fp till utrikesminister Carl Bildt m Den iranska kvinnorättskämpen och Olof Palme-pristagaren Parvin Ardalan har tillsammans med tre andra aktivister, Jelveh Javaheri, Maryam Hosseinkhah och Nahid Keshavarz, tilldömts ett fängelsestraff

Inlämnad: 2008-09-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1615 av Brodén, Anita (fp)

den 4 september Fråga 2007/08:1615 Möjlighet för asylsökande till återförening med anhöriga i Sverige av Anita Brodén fp till statsrådet Tobias Billström m Under den gångna veckan sändes ett uppföljande Aktuelltreportage om situationen för den afghanske asylsökande Wahid Rahimi, som utvisades i april 2008. Rahimi

Inlämnad: 2008-09-04 Besvarare: Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1612 av Andrén, Gunnar (fp)

den 4 september Fråga 2007/08:1612 Ofria val i Vitryssland av Gunnar Andrén fp till utrikesminister Carl Bildt m I slutet av september äger parlamentsval rum i Belarus, Vitryssland, och återigen visar president Lukasjenko sin misstro mot väljarna och sin regims svaghet genom att inte tillåta ens en tillstymmelse

Inlämnad: 2008-09-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1608 av Ohlsson, Birgitta (fp)

den 4 september Fråga 2007/08:1608 Sveriges deltagande i FN:s Durban Review Conference av Birgitta Ohlsson fp till utrikesminister Carl Bildt m Just nu förbereds en FN-konferens mot rasism som ska äga rum i april 2009 i Genève. Det är en uppföljningskonferens Durban II med anledning av den FN-konferens mot rasism,

Inlämnad: 2008-09-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Interpellation 2007/08:842 av Widman, Allan (fp)

den 28 augusti Interpellation 2007/08:842 Försvarsmaktens förmåga till luftburen ubåtsjakt av Allan Widman fp till försvarsminister Sten Tolgfors m I propositionen 2004/05:5 inför försvarsbeslutet 2004 står det på s. 66: Utvecklingen av den gemensamma mark- och sjöoperativa helikopterbataljonen fullföljs och bataljonen

Inlämnad: 2008-08-28 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarsmaktens förmåga till luftburen ubåtsjakt

Skriftlig fråga 2007/08:1589 av Larsson, Nina (fp)

den 28 augusti Fråga 2007/08:1589 Situationen i Afghanistan och de afghanska flyktingarna i Sverige av Nina Larsson fp till statsrådet Tobias Billström m FN:s flyktingorganisation UNHCR slår fast att situationen i Afghanistan och dess huvudstad Kabul har försämrats kraftigt under de senaste månaderna. Man anser

Inlämnad: 2008-08-28 Besvarare: Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1588 av Lindberg, Camilla (fp)

den 28 augusti Fråga 2007/08:1588 Lokalisering av eftergymnasial yrkesutbildning av Camilla Lindberg fp till utbildningsminister Jan Björklund fp I mitt hemlän Dalarna finns en framgångsrik KY-utbildning med inriktning mot dataspel. Den har mycket gott rykte bland svenska spelföretag och har bland annat påverkat

Inlämnad: 2008-08-28 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:1585 av Hamilton, Carl B (fp)

den 27 augusti Fråga 2007/08:1585 Energipolitiken och konkurrensen för enskilda företag av Carl B Hamilton fp till näringsminister Maud Olofsson c Energimyndighetens finansiering av ett projekt i Piteå kan komma att driva bort ett lönsamt och jobbskapande privat företag från marknaden, Arizona Chemical tidigare

Inlämnad: 2008-08-27 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Skriftlig fråga 2007/08:1566 av Westerholm, Barbro (fp)

den 21 augusti Fråga 2007/08:1566 Förtydligande av 1982 års namnlag av Barbro Westerholm fp till justitieminister Beatrice Ask m Nuvarande namnlag är från 1982 och ger utrymme för olika tolkningar av lagen. Redan 2001 tillkännagav riksdagen till regeringen att det förelåg ett klart och uttalat behov av ändringar

Inlämnad: 2008-08-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1561 av Ohlsson, Birgitta (fp)

den 20 augusti Fråga 2007/08:1561 Stöd till god samhällsstyrning i Afrika av Birgitta Ohlsson fp till statsrådet Gunilla Carlsson m Afrika söder om Sahara framställs ofta i dyster dager. Men på flera fronter är demokratin och ekonomin på frammarsch i regionen. År 1976 var bara 7 procent av de afrikanska länderna

Inlämnad: 2008-08-20 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1558 av Hamilton, Carl B (fp)

den 18 augusti Fråga 2007/08:1558 Uppgifter om rysk kärnvapenupprustning i Östersjön av Carl B Hamilton fp till försvarsminister Sten Tolgfors m I The Times den 17 augusti 2008 återfinns nyheten att ryska marinen avser att utrusta sin flotta i Östersjön med kärnvapen som del av ett upprustningsprogram för att

Inlämnad: 2008-08-18 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2007/08:1549 av Krantz, Tobias (fp)

den 14 augusti Fråga 2007/08:1549 Skattefrihet vid uthyrning av del av bostad av Tobias Krantz fp till statsrådet Mats Odell kd Snart börjar höstterminen vid landets universitet och högskolor, men för många studenter grumlas glädjen över antagningen till den åtråvärda utbildningen av oron över att inte ha någonstans

Inlämnad: 2008-08-14 Besvarare: Mats Odell (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1546 av Hagberg, Liselott, tredje vice talman (fp)

den 14 augusti Fråga 2007/08:1546 Avstängning av spelombud av tredje vice talman Liselott Hagberg fp till finansminister Anders Borg m Det statliga bolaget Svenska Spel har beslutat att dess spelombud ska kontrollera legitimation hos alla spelare under 25 år, vid spel på Svenska Spel-produkter med 18-årsgräns.

Inlämnad: 2008-08-14 Besvarare: Anders Borg (M)