Dokument & lagar (28 099 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:774 Uppföljning av tillkännagivande om kommunernas brottsförebyggande arbete av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Liberalerna presenterade hösten 2017 ett nytt rättspolitiskt program. Ett förslag som vi också motionerade om i riksdagen handlade om att ändra kommunallagen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:773 Reviderad läroplan kring hedersrelaterat våld och förtryck av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Skolverket medverkade torsdagen den 13 juni på utbildningsutskottets sammanträde för att redovisa sitt arbete med samråd samt underlag till regeringen inför beslut om ny läroplan. I synnerhet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:772 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:772 Minnesdag för armeniska folkmordet seyfo av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Den 24 april i år hölls den första nationella minnesdagen i Frankrike för det armeniska folkmordet seyfoMot bakgrund av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Margot Wallström: Avser ministern och regeringen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:772 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:770 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:770 Medel från Allmänna arvsfonden som gått till radikala organisationer av Robert Hannah L till Socialminister Lena Hallengren S Varje år betalas hundratals miljoner kronor ut från Allmänna arvsfonden. Pengarna ska gå till verksamheter som verkar för barn, unga och personer med funktionsnedsättning och

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:770 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:769 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2018/19:769 Försäkringskassans bedömningar kring personlig assistans av Arman Teimouri L till Socialminister Lena Hallengren S Trots ändrade direktiv i regleringsbrevet till Försäkringskassan fortsätter myndigheten med bedömningar kring personlig assistans som starkt kan ifrågasättas. Skrivningen i regleringsbrevet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:769 av Arman Teimouri (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:768 Förbud mot omvandlingsterapi av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tysklands hälsominister Jens Spahn har meddelat att den tyska regeringen avser att förbjuda omvandlingsterapi för hbtq-personer. I mars 2018 antog även Europaparlamentet en resolution om att omvandlingsterapi

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:767 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:767 Hbtq-organisationers mötesfrihet av Robert Hannah L till Statsrådet Mikael Damberg S Under hela vintern, våren och försommaren har vi fått rapporter om att hbtq-organisationer utsatts för hot och skadegörelse från högerextrema, och då framför allt från NMR. Redan förra sommaren lät RFSL och RFSL Ungdom

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:767 av Robert Hannah (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:766 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:766 Rätt till vård för barn som är födda genom internationella surrogatarrangemang av Robert Hannah L till Socialminister Lena Hallengren S År 2018 föddes fler barn genom internationella surrogatarrangemang till svenska föräldrar än det kom barn till Sverige genom internationella adoptioner. Men lagstiftningen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:766 av Robert Hannah (L) (pdf, 78 kB)

Motion 2018/19:3115 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3115 av Lars Hjälmered m.fl. M, KD, C, L med anledning av skr. 2018/19:135 Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utveckla en tydligare resultatredovisning när det gäller


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:3115 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3115 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:735 av Mats Persson (L)

Fråga 2018/19:735 Säkerställande av att skolplikten gäller samtliga barn av Mats Persson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen uppmärksammades hur ett föräldrapar i Ystad har undanhållit sina barn deras rätt att gå i skolan. Det var först när Skatteverket började undersöka familjens påstådda vistelse utomlands

Inlämnad: 2019-06-10 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:735 av Mats Persson (L) (pdf, 87 kB)

Motion 2018/19:3107 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:3107 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att individens skyddsskäl ska vara den


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26

Motion 2018/19:3107 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3107 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:671 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2018/19:671 Stöd från Sida till statsaktörer som bryter mot mänskliga rättigheter av Maria Nilsson L till Statsrådet Peter Eriksson MP År 2015 offentliggjorde den belarusiske presidenten Alexander Lukasjenko, av många benämnd som Europas siste diktator, ett dekret som syftade till att beskatta personer som inte

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:671 av Maria Nilsson (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:668 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:668 Restnoteringar av läkemedel av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S Det förekommer allt oftare att läkemedel tar slut på apoteken och att berörd patient tvingas vänta på att få ut sitt läkemedel eller byta till något som ibland är mindre lämpligt för behandling av de aktuella hälsoproblemen.

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:668 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:667 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:667 Reglering av estetiska behandlingar av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S Det är välkänt att frågan om vem som får utföra estetiska behandlingar och vilka metoder som används faller utanför den svenska hälso- och sjukvårdslagstiftningen. Sådana behandlingar betraktas i dag som

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:667 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2018/19:256 Strategin för romsk inkludering av Maria Nilsson L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2012 fattade riksdagen beslut om en strategi för romsk inkludering. Den övergripande målsättningen med strategin är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga möjligheter i livet

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Strategin för romsk inkludering

Skriftlig fråga 2018/19:664 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:664 Avsaknaden av förskoleklasser för elever som tillhör särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Liberalerna har tidigare uppmärksammat regeringen på problemet med att barn som går på förskola och sedan ska gå vidare till grundsärskola saknar förskoleklasser för sin målgrupp.

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:664 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:596 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:596 Rättigheter för barn som fötts utomlands genom värdmoderskap av Barbro Westerholm L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Oavsett om värdmoderskap är tillåtet i Sverige eller ej finns det barn till svenska föräldrar som tillkommer på det viset. De barnen förtjänar samma trygghet och

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:596 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 107 kB)

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. C, L med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en oberoende utvärdering av Sveriges medlemskap i säkerhetsrådet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:UU8

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:583 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2018/19:583 Rutiner för handläggning av bilstöd av Bengt Eliasson L till Socialminister Lena Hallengren S Sedan den nya lagen om bilstöd infördes i januari 2017 får den som ansöker om nytt stöd vänta betydligt längre på besked än tidigare. Det finns flera exempel på personer som har fått vänta i ett år eller mer

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:583 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:582 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:582 Information om rökfria utomhusmiljöer av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S Den 1 juli 2019 ska det bli rökfritt på uteserveringar och andra allmänna platser utomhus genom den tobakslag riksdagen antog i december 2018 2018:2088En viktig faktor för lyckat genomförande är att allmänheten

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:582 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 89 kB)