Dokument & lagar (118 träffar)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:371 Utveckling av grödor i norra Sverige av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbruksuniversitet SLU har i Öjebyn i Norrbottens län en försöksstation där Hushållningssällskapet har bedrivit försöksodlingar. SLU beslöt nyligen att sälja fastigheten till en privat budgivare. Av

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-22 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:371 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2007/08:652 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 25 januari Fråga 2007/08:652 Ett säte för Europaparlamentet av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp När EU:s nya fördrag förhandlades fram var det en viktig symbolfråga rörande Europaparlamentet som inte löstes, nämligen den i fördragen inskrivna pendlingen mellan Strasbourg och Bryssel.

Inlämnad: 2008-01-25 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:438 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 7 december Fråga 2007/08:438 Tidsgräns för kommissionens möjligheter att förhala reformer av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Cecilia Malmström fp Under senare tid har flera för Sverige viktiga reformer förhalats av EU-kommissionen. Ett område som berörs är det svenska presstödet. På en fråga angående detta

Inlämnad: 2007-12-07 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2005/06:1976 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 augusti Fråga 2005/06:1976 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Effektivisering inom samhällsbyggnadsområdet Statskontoret redovisade förra året i rapporten Stor potential för effektivisering hos statliga myndigheter genom automatiserad elektronisk ärendehantering att myndigheterna

Inlämnad: 2006-08-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2005/06:411 av von der Esch, Björn (kd)

den 17 maj Interpellation 2005/06:411 av Björn von der Esch kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Estonia Redan vid utfrågningen av statsrådet Mona Sahlin i Konstitutionutskottet den 3 april 2002 ifrågasattes huruvida fartyget var sjövärdigt på sin sista resa. Det hade nämligen framkommit att under utbildning

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Estonia

Skriftlig fråga 2005/06:1526 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 maj Fråga 2005/06:1526 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Bostadsförsörjningen Statskontoret har i en rapport redovisat hur arbetet med de statliga målen för bostadsförsörjningen går till i Stockholm, Göteborg, Malmö, Västerås, Linköping och Uppsala. Rapporten bygger på ny empiri.

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1525 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 4 maj Fråga 2005/06:1525 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Geodatarådet inom lantmäteriområdet Riksdagen tog för fem månader sedan ställning till bostadsutskottets betänkande 2005/06:BoU4 Lantmäteriverksamheten prop. 2005/06:5Bland annat beslutades att inrätta ett geodataråd.

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1471 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 25 april Fråga 2005/06:1471 av Ragnwi Marcelind kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Marknads- och konkurrensråd inom lantmäteriområdet Riksdagen tog för fem månader sedan ställning till bostadsutskottets betänkande 2005/06:BoU4 om Lantmäteriverksamheten prop. 2005/06:5Bland annat beslutades att

Inlämnad: 2006-04-25 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1349 av Enochson, Annelie (kd)

den 31 mars Fråga 2005/06:1349 av Annelie Enochson kd till utrikesminister Carin Jämtin s Yacoub Hanna Shamoun Ingen vet hur många som utan rannsakan och dom i dag sitter fängslade i Syriens häkten och mörka fängelsehålor. Inte ens de fängslades familjer vet något om hur deras fängslade anhöriga behandlas, vilka

Inlämnad: 2006-03-31 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1343 av Gustafsson, Lars (kd)

den 31 mars Fråga 2005/06:1343 av Lars Gustafsson kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Investeringsbidrag till mindre bostäder och hyreslägenheter i tillväxtområden Sveriges riksdag har beslutat om att inrätta två olika stöd för att underlätta byggnationer av mindre bostäder och hyreslägenheter i tillväxtområden,

Inlämnad: 2006-03-31 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1312 av Gustafsson, Holger (kd)

den 27 mars Fråga 2005/06:1312 av Holger Gustafsson kd till utrikesminister Carin Jämtin s Konvertering till kristendom i Afghanistan En afghansk man, Abdul Rahman, har konverterat till kristendomen från islam för 16 år sedan. För det riskerar han att dömas till döden. Det afghanska rättsväsendet, som är ett slags

Inlämnad: 2006-03-27 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1286 av Enochson, Annelie (kd)

den 23 mars Fråga 2005/06:1286 av Annelie Enochson kd till vice statsminister och utrikesminister Bosse Ringholm s Konvertiter i Afghanistan En kristen konvertit, Abdul Rahman, hotas av dödsstraff i afghansk domstol. Hans brott var att han konverterade till den kristna tron för 16 år sedan. Islamiska sharialagar

Inlämnad: 2006-03-23 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1269 av Enochson, Annelie (kd)

den 23 mars Fråga 2005/06:1269 av Annelie Enochson kd till vice statsminister och utrikesminister Bosse Ringholm s Sahrawibarnen på Kuba Sahrawi är ett folk som lever i västra Sahara. Under senare år har FN:s kommission för mänskliga rättigheter tagit upp att Polisario en nationalistisk organisation som kämpar för

Inlämnad: 2006-03-23 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1233 av Lindström, Torsten (kd)

den 20 mars Fråga 2005/06:1233 av Torsten Lindström kd till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Konkurrens mellan byggnadsmaterial Boverket förutspår ett ökat bostadsbyggande i den nya byggprognosen för 2006 och 2007. Boverket räknar med att 35 500 bostäder kommer att påbörjas i år. Prognosförutsättningarna är

Inlämnad: 2006-03-20 Besvarare: Mona Sahlin (S)